Προς το περιεχόμενο

[INFO] Ubuntu Lucid Lynx 10.04 LTS - Συζητήσεις, Απορίες ‎


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θέλω να βάλω το καινούργιο ubuntu σε ενα λαπτοπ με win 7 εχω αφήσει ενα partition 15GB αυτό που θελω να ρωτήσω ειναι υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα με τον bootloader και να μην μπορώ να μπω σε win7? ;ή όλα γίνονται αυτόματα ο loader του λινουχ αναγνωρίζει αυτόματα τα win? μέσα από το λινουχ μπορώ να επιλέξω με πιο λειτουργικό θα ξεκινάει το λαπτοπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 687
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
θέλω να βάλω το καινούργιο ubuntu σε ενα λαπτοπ με win 7 εχω αφήσει ενα partition 15GB αυτό που θελω να ρωτήσω ειναι υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα με τον bootloader και να μην μπορώ να μπω σε win7? ;ή όλα γίνονται αυτόματα ο loader του λινουχ αναγνωρίζει αυτόματα τα win? μέσα από το λινουχ μπορώ να επιλέξω με πιο λειτουργικό θα ξεκινάει το λαπτοπ?

 

Υπάρχει μία πολύ μικρή πιθανότητα κάτι να πάει στραβά αλλά είναι τόσο μικρή όσο και η πιθανότητα να καεί ο δίσκος σου, ή να κοπανήσεις το λάπτοπ κάτω σαν χταπόδι και πάει λέγοντας. :-)

 

Αφού κάνεις που κάνεις την εγκατάσταση, χώρισε αυτό το partition των 15GB σε 7/7/1 GB με το δεύτερο να είναι το /home σου και το τρίτο να είναι swap. Αν στο μέλλον για x,y λόγους αποφασίσεις να εγκαταστήσεις εκ νέου το ubuntu ή κάποια άλλη διανομή, τα έγγραφά σου, η μουσική σου, οι φωτογραφίες σου, κλπ, όπως και οι ρυθμίσεις των προγραμμάτων σου, τα bookmarks και οι κωδικοί σου και πάει λέγοντας, θα παραμείνουν ως είχαν και πριν την νέα εγκατάσταση. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη στιγμή που έχεις ήδη εγκατεστημένα Windows,δεν θα υπάρχει πρόβλημα αφού το Ubuntu τα αναγνωρίζει και απο default κάνει εγκατάσταση του GRUB Boot Loader.

Απλά φρόντισε να χωρίσεις σωστά τα partitions σε Ext4 και Swap!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το guru3d έχει πάθει έρωτα τον τελευταίο καιρό με το ubuntu. Κάθε μέρα έχει και ένα post για το ubuntu. Και για όσους ξέρουν το guru3d δεν είναι τπτ τυχαίο στο net.

 

ΠΟΥ;;;

 

Εγώ έψαξα (λίγο) και μόνο ένα βρήκα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού κάνεις που κάνεις την εγκατάσταση, χώρισε αυτό το partition των 15GB σε 7/7/1 GB με το δεύτερο να είναι το /home σου και το τρίτο να είναι swap. Αν στο μέλλον για x,y λόγους αποφασίσεις να εγκαταστήσεις εκ νέου το ubuntu ή κάποια άλλη διανομή, τα έγγραφά σου, η μουσική σου, οι φωτογραφίες σου, κλπ, όπως και οι ρυθμίσεις των προγραμμάτων σου, τα bookmarks και οι κωδικοί σου και πάει λέγοντας, θα παραμείνουν ως είχαν και πριν την νέα εγκατάσταση. :-)

 

αυτό φίλε μου είναι λίγο δύσκολο να γίνει γιατί ο σκληρός είναι χωρισμένος σε 4 παρτιτιον και τα αναφερω με την σειρά 1) 10GB (recovery) 2) ACER C: (windows7) 3) DATA D: 4) διαμερισμα ΟΕΜ. αυτό που έκανα εγώ είναι με diskpart διέγραψα το 1) γιατί ειναι με βιστα που δεν θέλω να τα βλέπω το ίδιο έκανα και στο 4) αυτό ήταν 3,5GB. έκανα resize ton DATA και του έκλεψα 12GB που αυτά αυτομάτως ενώθηκαν με τα 3,5 και έτσι βγήκαν τα 15 που αναφέρω. τα 10 με τα 15 δεν ενώθηκαν προφανώς γιατί είναι στην αρχή και στο τέλος του δίσκου οποτε μένουν δυο κενά.

ερώτηση μπορεί ένας δίσκος να έχει πανω από 4 ενεργά παρτιτιον??

αν υποθέσουμε 10 /root 15 /home με το swap τι μπορώ να κάνω? μπορεί να είναι μαζί με το home?

to laptop εχει 4GB ram

ευχαριστώ για την βοήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσες να φτιάξεις ένα extended και μέσα σε αυτό να βάλεις το home και το swap partition.

 

 

Επειδή έχεις αρκετή μνήμη και αφιερώνεις λίγο χώρο στον δίσκο, ίσως θα ήταν καλύτερα να πας σε swap file αντί για swap partition.

 

http://ubuntuforums.org/showpost.php?p=3598334&postcount=6

 

Αλλά επειδή δεν το έχω ψάξει το θέμα δεν μπορώ να ξέρω κατά πόσο θα μπορεί να κάνει hibernation. Οπότε πήγαινε σε swap partition να κάνω και εγώ μερικές δοκιμές με τον swapd και να δω πως συμπεριφέρεται και στην πορεία ενημερώνω και εγώ. :-)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό φίλε μου είναι λίγο δύσκολο να γίνει γιατί ο σκληρός είναι χωρισμένος σε 4 παρτιτιον και τα αναφερω με την σειρά 1) 10GB (recovery) 2) ACER C: (windows7) 3) DATA D: 4) διαμερισμα ΟΕΜ. αυτό που έκανα εγώ είναι με diskpart διέγραψα το 1) γιατί ειναι με βιστα που δεν θέλω να τα βλέπω το ίδιο έκανα και στο 4) αυτό ήταν 3,5GB. έκανα resize ton DATA και του έκλεψα 12GB που αυτά αυτομάτως ενώθηκαν με τα 3,5 και έτσι βγήκαν τα 15 που αναφέρω. τα 10 με τα 15 δεν ενώθηκαν προφανώς γιατί είναι στην αρχή και στο τέλος του δίσκου οποτε μένουν δυο κενά.

ερώτηση μπορεί ένας δίσκος να έχει πανω από 4 ενεργά παρτιτιον??

αν υποθέσουμε 10 /root 15 /home με το swap τι μπορώ να κάνω? μπορεί να είναι μαζί με το home?

to laptop εχει 4GB ram

ευχαριστώ για την βοήθεια

 

 

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις LVM Physical Volume με όλα όσα χρειάζεται το GNU/Linux σε primary logical volumes.

 

 

Γενικά άπαξ και αποφάσισες ότι θες να χωρίσεις ένα δίσκο σε κάτι περισσότερο από σύστημα + home, τότε αξίζει να βάλεις LVM γιατι στο 99% των περιπτώσεων οι αρχικές σου εκτιμήσεις για το μέγεθος του κάθε partition θα είναι λάθος ;-). Αν έχεις partitions, την έκατσες (κάνε π.χ resize το /home στο σχήμα που δίνεις ;-)), ενώ με το LVM απλά μπορείς να κάνεις resize οτιδήποτε, ανά πάσα στιγμή.

 

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=325964

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις άδικο αλλά περιπλέκεται το πράγμα και είναι ακόμα στην αρχή ο φίλος μας. :-)

 

Βέβαια η αρχή είναι το ήμισυ του παντός και οι βάσεις πρέπει να είναι πάντα στέρεες, όταν όμως κάποιος καλείται να κάνει τα πρώτα του βήματα, αυτά θα πρέπει να είναι απλά και ας παραπαίει. Το σημαντικό είναι όποιος διαβάσει αυτά τα ποστ και δεν έχει σχέση με το αντικείμενο να μην φοβηθεί και πει, που πάω να μπλέξω. :-)

 

Για φαντάσου στα παιδιά στα πρώτα τους βήματα στο κάθε τι να τους έβαζαν πιο μπροστά να διαβάσουν ολόκληρα κατεβατά σαν οδηγούς. Ναι ξέρω, αυτό κάνουν και για αυτό τα παιδιά βαριούνται. ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μήπως ξέρει κανείς που πήγε το αρχειάκι

 

/boot/grub/menu.lst

 

Σε παλαιότερες εκδόσεις του ubuntu υπήρχε αυτό το αρχείο, τώρα δεν μπορώ να το βρω...

 

Το έχουν αντικαταστήσει με κάποιο άλλο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσες να φτιάξεις ένα extended και μέσα σε αυτό να βάλεις το home και το swap partition.

 

τελικά έκανα αυτό φίλε μου και όλα πήγαν μια χαρά

10GB /root

11GB /home

4GB /swap

αυτό είναι το σύστημα μου το μηχάνημα ανοίγει σε λιγότερο από 15'' όλα λειτουργούν κανονικά ηχος - wlan - bluetouth.

όταν το εγκατέστησα μου έβγαλε να του κάνω update και του έκανα και τώρα όταν ανοίγει το Ρc ο grub μου εμφανίζει δύο εγγραφές kernel (generic) εγώ μπαίνω με την πιο καινούργια την άλλη μπορώ να την σβήσω ή να το αφήσω έτσι??? επίσης με το startup-manager επέλεξα να ξεκινάει με win 7. γενικά οι πρώτες εντυπώσεις είναι άριστες.

Πως βάζω ελληνικό πληκτρολόγιο να αλλάζει με alt-shift??

Α.. πέρασα το 64bit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...