Προς το περιεχόμενο

[INFO] Ubuntu Lucid Lynx 10.04 LTS - Συζητήσεις, Απορίες ‎


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Jim σε ευχαριστώ..

Ακόμα κάτι..Χρειάζεται να το φτιάξω από πριν το partition η την ώρα της εγκατάστασης θα μου εμφανίσει σχετικό μήνυμα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 687
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

δεν μπορεσα να κανω τίποτα αφου μέχρι να ανοίξω την σελιδα αυτην του φόρουμ για να δοκιμάσω τις λύσεις που μου προτείνετe ξαναπέφτει η σύνδεση και παλι απο την αρχή....προσπαθω... ελπίζω σύντομα να μπορώ να σου απαντήσω πλήρως... (τώρα γράφω απο XP)

 

---------- Προσθήκη στις 20:56 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 20:53 ----------

 

εεεεε πως θα βρω το lsusb?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@radical239

Ανοιγεις ενα τερματικο, γραφεις lsusb και πατας enter.

 

Αν δυσκολευεσαι να βρεις το τερματικο μεσα στα μενου του gnome, πατας alt+f2 και γραφεις "gnome-terminal".

 

Αν μπορεις, εχε και τις 2 καρτες συνδεδεμενες για να μην χρειαστει να ποσταρεις 2 φορες το lsusb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.....με πιο προγραμμα μπορω να κατεβαζω τραγουδια απο youtube....????

ευχαριστω

 

Νομίζω ότι τα βίντεο αποθηκευόνται στο /tmp φάκελο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι θα έχει υποθεί σε προηγούμενα ποστ το πρόβλημα με τα win7 όπου μετά την αναβάθμιση από 9.10 ενώ πατάς την επιλογή για win7 δεν κάνει τπτ και ξαναγυρνάει στις επιλογές λειτουργικών. Τι γίνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας θα ήθελα την γνωμη σας για τα νέα ubuntu ! Μπορω να πω οτι ειναι πιο αργα και απο την καθυστερηση την ιδια ! ο Firefox για να ανοιξη σελιδα κανει τουλαχιστον 30" ! το boot μπορώ να πω οτι ειναι πιο γρηγορο απο της προηγουμενες εκδοσεις ! η μουσικη βγαζει θορυβο αν εχω ανοιχτο παραληλα καποιο προγραμμα που χρησιμοποιει ηχους (πχ ακουω μουσικη και μ στελνουν ενα μνμ στο amsn ) ! γενικοτερα ειναι λιγο χαλια η εκδοση αφτη ! τουλαχιστων απο οτι εχω παρατηρησει μεχρι τωρα ! ειναι κανεις αλλος που εχει προβληματα με τα νεα Ubuntu 10.04 η καποια λυσει για ολα αφτα ?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον ff δοκιμασε να απενεργοποιησεις το ipv6, τοσο απο τον ff, οσο και απο το λειτουργικο. Επισης, ορισε dns κλπ στη συνδεση σου.

 

Για το προβλημα στον ηχο, απλα απεγκατεστησε το pulseaudio.

 

(please merge with 10.04 topic)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο Firefox για να ανοιξη σελιδα κανει τουλαχιστον 30
"

 

Σε τι υπολογιστή? γιατί σε netbook που έχω πάει σφαίρα.

Άνοιξε τον firefox, γράψε στο address bar

about:config

και φτιάξε αυτές τις τιμές

- network.http.pipelining > True

- network.http.pipelining.maxrequests > 8 ή 10

- network.http.proxy.pipelining > Τrue

- network.dns.disableIPv6 > True

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εμενα παλι οταν εβαζα τον "nvidia" δεν ανοιγε ο gnome.Ο gdm ομως ανοιγε κανονικα..οταν προσπαθησα να ανοιξω χειροκινητα τον gnome τοτε πεταει ενα σωρο errors.Με nv και nouveau δουλευει κανονικα.Επισης στα βιντεο σε fullscreen βγαζει κατι οριζοντιες γραμμες.Απο επιδοσεις καλουτσικα τα παει δεν μπορω να μπω...αλλα ειχα προβληματα που δεν ειχα ποτε με debian ή arch.Eννοειται εφαγε ποδι..Διανομη για νεους στο linux με αυτοποιημενες διαδικασιες και gui για σχεδον τα παντα..?Μια χαρα..Σοβαρη διανομη?Με τιποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το guru3d έχει πάθει έρωτα τον τελευταίο καιρό με το ubuntu. Κάθε μέρα έχει και ένα post για το ubuntu. Και για όσους ξέρουν το guru3d δεν είναι τπτ τυχαίο στο net.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...