Προς το περιεχόμενο

εγκατασταση ubuntu μεσα απο τα windows


sam sam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γεια σας, εχει κανενας υποψην του κανενα αρθρο ή ξερει ποιες ειναι οι διαφορες αναμεσα σε μια κανονικη εγκατασταση (με φορμαρισμα του δισκου ή κοματι του) και αυτη της οπου παραμενει σε ntfs.

 

πρακτικα βλεπω οτι μπορω να χρησιμοποιησω τον δισκο και στα δυο λειτουργικα αλλα δεν θυμαμαι αν μπορουσα και οταν ειχε γινει κανονικη εγκατασταση (εχουν περασει κατι χρονια απο την τελευταια φορα που ασχοληθηκα με κατι αλλο απο τα windows)

 

οταν το εκανα , με ενημερωνε πως ειναι πιο αργο, αλλα ποσο;

 

χμ δεν μου εδινε επιλογη για κρυπτογραφηση.

 

αλλες διαφορες; θεμα ασφαλειας υπαρχει;

 

ρωταω γιατι αυτη η επιλογη, του να μην "πηραξω" τον δισκο μου, αρεσε παρα πολυ και σκεφτομαι αν τα βαλω και σε ενα λαπτοπ:-). νομιζω οτι θα ενδιαφερει και αλλους-ασχετους/ημιασχετους.

 

αυτη η δυνατοτητα υπαρχει μονο σε ubuntu ή εφαρμοζεται πλεον γενικα σε αρκετες εκδοσεις του linux;

 

 

(ασχετο ψαχνω αλλα δεν εχω βρει ακομα, υπαρχει θεμα με γενικες ερωτησεις;)

Επεξ/σία από sam sam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα την ίδια απορία κάποτε, όχι επειδή με "έκαιγε" απλά επειδή αναφέρθηκε ότι "δεν είναι ο σωστός τρόπος" σε κάποιο τόπικ για ubuntu, και ρώτησα.

 

Να πω την αλήθεια σαν "επιφανειακός" χρήστης αυτά που μου απάντησαν (και τώρα έχω εντελώς ξεχάσει) δεν με επηρέαζαν, αντίθετα τα υπέρ του να μην θέλει νέο partition κλπ ήταν πιο σημαντικά για μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Είχα την ίδια απορία κάποτε, όχι επειδή με "έκαιγε" απλά επειδή αναφέρθηκε ότι "δεν είναι ο σωστός τρόπος" σε κάποιο τόπικ για ubuntu, και ρώτησα.

 

Να πω την αλήθεια σαν "επιφανειακός" χρήστης αυτά που μου απάντησαν (και τώρα έχω εντελώς ξεχάσει) δεν με επηρέαζαν, αντίθετα τα υπέρ του να μην θέλει νέο partition κλπ ήταν πιο σημαντικά για μένα.

αυτος ειναι και ο λογος που τα δοκιμασα. και για να ταλλαξω με "κανονικη" εγκατασταση πρεπει να εχουν σημαντικες διαφορες. αλλα η περιεργια ειναι μεγαλο προβλημα:lol: !

 

(αν θελησω να το καταργησω, το ubuntu, παλι μεσα απο winwows και unistall το κανω;)

Επεξ/σία από sam sam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(αν θελεισω να τοκαταργησω, το ubuntu, παλι μεσα απο winwows και unistall το κανω; )

 

Ναι, όπως ένα κλασσικό πρόγραμμα... πολύ ωραίο πράμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ubuntu με Wubi:

 

-ntfs=Συστημα αρχείων απο το 1997.

-δεν εχει hibernate.

-Aμα κανεις defrag απο Windows στον σκληρο που το χεις γραψει με wubi μπορει να μην bootαρει.

-Πιο αργό

και πολλα άλλα που δεν μου ρχονται.

 

Clean install και αγιος ο Θεός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα την ίδια απορία κάποτε, όχι επειδή με "έκαιγε" απλά επειδή αναφέρθηκε ότι "δεν είναι ο σωστός τρόπος" σε κάποιο τόπικ για ubuntu, και ρώτησα.

 

Να πω την αλήθεια σαν "επιφανειακός" χρήστης αυτά που μου απάντησαν (και τώρα έχω εντελώς ξεχάσει) δεν με επηρέαζαν, αντίθετα τα υπέρ του να μην θέλει νέο partition κλπ ήταν πιο σημαντικά για μένα.

αυτος ειναι και ο λογος που τα δοκιμασα. και για να ταλλαξω με "κανονικη" εγκατασταση πρεπει να εχουν σημαντικες διαφορες. αλλα η περιεργια ειναι μεγαλο προβλημα:lol: !

 

(αν θελησω να τοκαταργησω, το ubuntu, παλι μεσα απο winwows και unistall το κανω;)

-------------

-ntfs=Συστημα αρχείων απο το 1997.

δεν ειναι σαν το ουισκι:-(

 

-Aμα κανεις defrag απο Windows στον σκληρο που το χεις γραψει με wubi μπορει να μην bootαρει.

την πρωτη φορα ή καποια αλλη χρονικη στιγμη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-Aμα κανεις defrag απο Windows στον σκληρο που το χεις γραψει με wubi μπορει να μην bootαρει.

 

σε αυτό να πω ότι εγώ όσα defrag και αν έκανα σε διάστημα 8-10 μηνών (και αυτόματα από το tune up utilities) δεν δημιουργήθηκε πρόβλημα.

 

χμ ! :-): να φανταστω πως διορθωνει και μονο του τις ρυσμισεις για επιλογη λειτουργικου, σωστα;

 

Ναι, ξαναφέρνει όπως ήταν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ξαναφέρνει όπως ήταν

εμενα αν και του εκανα απεγκατασταση συνεχιζει να με ρωταει για ubuntu και αν το επιλεξω λεει οτι λειπει...

 

σε τετοιες περιπτωσεις τι κανεις;

 

αυτες ειναι ρυθμισεις του βιος;

 

( αν θες να εχεις το κεφαλι σου υσηχο με καποιο back up κανεις σε τι ; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
όχι, είναι λόγο του grub. Είναι ένα σύνηθες ερώτημα :P :

http://www.google.gr/search?q=remove+grub&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:el:official&client=firefox-a

 

πεφτω πανω σε θεματα 2005, 2008 και δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι απο τα οσα λενε. γιαυτο και ρωτησα.

 

π.χ. τα οποια λενε:

 

Φορτωνεις το cd/dvd πας για Repair και βαζεις την εντολή

 

>BootRec /fixmbr

 

 

βεβαια την τελευταια φορα που πηγα να κανω κατι τετοιο εχασα και τα windows xp και τα εκανα ξανα εγλατασταση...:shock: (ελπιζω οχι και τωρα:fear:)

-----------------------

τοσα χρονια δεν εχει βγει καποιο προγραμμα να διορθωνει αυτοματα και να κανει back up (λογικα πρεπει υπαρχει κατι)

 

 

ερωτηση αυτο το αρχειο / αρχεια που παω να αλλαξω τροποποιουνται καθε φορα και μονο που προστίθεται νεο λειτουργικο ή συνεχεια στον χρονο χρησης του εκαστοτε λειτουργικου; ( εχει νοημα καποιο ιδους back up ή οχι)

-------------

 

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9B%CE%B5%CE%B9%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CF%8C_%CF%83%CF%8D%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BC%CE%B1

άρα όταν τρέχεις το ubuntu wubi δεν τρέχεις το λειτουργικό ubuntu linux

χαθηκα !

λιγα ειχα καταλαβει... τωρα ... και τι τρεχω;

----------

 

 

( VirtualBox και οσες δοκιμες θελω... μαλλον τα αλλα ειναι επικυνδινα σπορ... )

 

* σε εμενα το ubuntu πηρε καπου στα 17-20 GB

Επεξ/σία από sam sam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μόνο που χρειάζεται είναι ένα partition10 GB(η εγκατάσταση πιάνει γύρω στα 5GB)

τα δεδομένα σου data θα τα έχεις σε ntfs ώστε να έχεις πρόσβαση και από τα δυο λειτουργικά

 

http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=9&t=455

post-115633-129063082287_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9B%CE%B5%CE%B9%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CF%8C_%CF%83%CF%8D%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BC%CE%B1

άρα όταν τρέχεις το ubuntu wubi δεν τρέχεις το λειτουργικό ubuntu linux

 

Και τι τρέχεις; Δεν είναι virtual machine, δεν είναι λειτουργικό... τι είναι;

 

(δεν ειρωνεύομαι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...