Προς το περιεχόμενο

Ο Richard Stallman προσκεκλημένος της Ένωσης Ελλήνων Χρηστών & Φίλων ΕΛ/ΛΑΚ


diamond_gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 85
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Μερικές εντυπώσεις και απ τη βόρεια ομιλία. Καλά μας τα είπε ο κ Stallman, όμορφα και λογικά. Ίσως ακούγονται λίγο ουτοπικά, αλλά δε χάνουν τη γοητεία τους. Πετυχημένα αστειάκια έκαναν το κλίμα ευχάριστο, με αποκορύφωμα ίσως την παρουσίαση της "θρησκείας" του, ντυμένος ως άγιος με φωτοστέφανο από παλιό σκληρό (αλλά ΠΑΛΙΟ). Η δημοπρασία μας περιελάμβανε ένα βιβλίο για τοn emacs, υπογεγραμμένο απ τον ίδιο και έκλεισε στα 200 ευρώ, τα χρήματα φυσικά υπέρ των σκοπών του FSF.

 

Καταπληκτικότητα ο τυπάς που ρώτησε για το status της java. Έλαβε την απάντηση απ τον Stallman ότι η java είναι ΕΛ αλλά η πλατφόρμα της όχι. Ο Stallman του πρότεινε μια πλατφόρμα ΕΛ και το comeback του ακροατή ήταν ότι η συγκεκριμένη πλατφόρμα δεν είναι συμβατή με windows. Αυθόρμητα γέλια στην αίθουσα φυσικά, γιατί κάποιος έχασε το νόημα.

 

Αυτά τα ολίγα και απ τη Θεσσαλονίκη.

 

Υ.Γ. ήταν κανένας άλλος insomniac μαζί μας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μέλη και οι φίλοι του συλλόγου είναι συγκινημένοι από την εκπληκτική προσέλευση και την θερμότητα με την οποία το κοινό αγκάλιασε την εκδήλωση - ομιλία του ιδρυτή και προέδρου του Ιδρύματος Ελεύθερου Λογισμικού, Richard Stallman.

 

Επίσης ο Richard Stallman εξεδήλωσε την ικανοποίηση και τη χαρά του για την επιτυχία της εκδήλωσης.

 

Σας ευχαριστούμε από καρδίας, όλους όσους που παρευρεθήκατε και τιμήσατε με τη παρουσία σας την ομιλία για την προώθηση του Ελεύθερου Λογισμικού και των ηθικών αρχών της Ελευθερίας.

 

Το Διοικητικό Συμβούλιο ευχαριστεί όλα τα μέλη που υποστήριξαν ενεργά και με προσωπικό κόστος την εκδήλωση και τους αξίζουν πολλά συχαρητήρια!

 

post-140114-129063094317_thumb.jpg

 

ΠΗΓΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές εντυπώσεις και απ τη βόρεια ομιλία. Καλά μας τα είπε ο κ Stallman, όμορφα και λογικά. Ίσως ακούγονται λίγο ουτοπικά, αλλά δε χάνουν τη γοητεία τους. Πετυχημένα αστειάκια έκαναν το κλίμα ευχάριστο, με αποκορύφωμα ίσως την παρουσίαση της "θρησκείας" του, ντυμένος ως άγιος με φωτοστέφανο από παλιό σκληρό (αλλά ΠΑΛΙΟ). Η δημοπρασία μας περιελάμβανε ένα βιβλίο για τοn emacs, υπογεγραμμένο απ τον ίδιο και έκλεισε στα 200 ευρώ, τα χρήματα φυσικά υπέρ των σκοπών του FSF.

 

Καταπληκτικότητα ο τυπάς που ρώτησε για το status της java. Έλαβε την απάντηση απ τον Stallman ότι η java είναι ΕΛ αλλά η πλατφόρμα της όχι. Ο Stallman του πρότεινε μια πλατφόρμα ΕΛ και το comeback του ακροατή ήταν ότι η συγκεκριμένη πλατφόρμα δεν είναι συμβατή με windows. Αυθόρμητα γέλια στην αίθουσα φυσικά, γιατί κάποιος έχασε το νόημα.

 

Αυτά τα ολίγα και απ τη Θεσσαλονίκη.

 

Υ.Γ. ήταν κανένας άλλος insomniac μαζί μας;

 

Αδυνατω μαλλον να καταλαβω γιατι λετε πως το παιδι εχασε το νοημα, επειδη θεωρει την συμβατοτητα με τα Windows αναγκαια ? Δλδ αν δεν κανω λαθος το νοημα ειναι η υποστηριζεις το ΕΛ η τα Windows ? Αν ναι δεν μιλαμε για κατι ουτοπικο αλλα για κατι τραγικο, κατεμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά ήταν πολύ καλή η όλη φάση............ :-) Μου άρεσε πάρα πολύ.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν ο τρόπος με τον οποίο μηλούσε, μηλούσε σχετικά αργά και με σταθερό ρυθμό, οπότε δεν ήταν καθόλου κουραστικός.

 

Επίσης μου φάνηκε κατάτι σκλήροπηρυνικός με κάποια θέματα!!! Για παράδειγμα σε κάποια φάση έφαγε σκάλωμα με τον vi, γιατί δεν του άρεσε ο vi ??? Τι έχει???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδυνατω μαλλον να καταλαβω γιατι λετε πως το παιδι εχασε το νοημα, επειδη θεωρει την συμβατοτητα με τα Windows αναγκαια ? Δλδ αν δεν κανω λαθος το νοημα ειναι η υποστηριζεις το ΕΛ η τα Windows ? Αν ναι δεν μιλαμε για κατι ουτοπικο αλλα για κατι τραγικο, κατεμε.

 

Όταν λέω ότι έχασε το νόημα, δεν εννοώ ότι ο άνθρωπος δε ξέρει τι του γίνεται (δε τον γνωρίζω και δε μπορώ με κανέναν τρόπο ούτε καν να υπονοήσω κάτι τέτοιο).

 

Αυτό που λέω είναι ότι έχασε το νόημα της ομιλίας του Stallman, ο RMS έχει μια ιδεολογία, σκληροπυρηνική όσο αφορά το ΕΛ και η ερώτηση περί συμβατότητας της πλατφόρμας ΕΛ της java ήταν ανούσια. Όταν κάνεις μια απόπειρα να "ξεφορτωθείς" το κλειστό λογισμικό, την κάνεις ουσιαστική. Τι νόημα έχει να έχω πλατφόρμα ΕΛ στη java ενώ έχω windows; Γιατί να μην έχω την πλατφόρμα της sun; Ποια η διαφορά;

 

Αν η πλατφόρμα γράφτηκε από κάποιον υπέρμαχο της ιδεολογίας του FSF, το βρίσκω απόλυτα λογικό να μην έχει συμβατότητα με τα windows. Σκληροπυρηνικό θα μου πείτε, ναι, αλλά αυτή είναι η ιδεολογία, τι να κάνουμε.

 

Ίσως να βοηθούσε την διάδοση του ΕΛ μια τέτοια πλατφόρμα συμβατή με όλα τα λειτουργικά, δε θα διαφωνήσω, αλλά εκείνη τη στιγμή, σ' αυτόν τον άνθρωπο η ερώτηση δεν είχε νόημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά ήταν πολύ καλή η όλη φάση............ :-) Μου άρεσε πάρα πολύ.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν ο τρόπος με τον οποίο μηλούσε, μηλούσε σχετικά αργά και με σταθερό ρυθμό, οπότε δεν ήταν καθόλου κουραστικός.

 

Επίσης μου φάνηκε κατάτι σκλήροπηρυνικός με κάποια θέματα!!! Για παράδειγμα σε κάποια φάση έφαγε σκάλωμα με τον vi, γιατί δεν του άρεσε ο vi ??? Τι έχει???

 

Γιατί έχει γράψει ο ίδιος τον emacs. Δές εδώ για την ιστορία vi vs emacs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταπληκτικότητα ο τυπάς που ρώτησε για το status της java. Έλαβε την απάντηση απ τον Stallman ότι η java είναι ΕΛ αλλά η πλατφόρμα της όχι. Ο Stallman του πρότεινε μια πλατφόρμα ΕΛ και το comeback του ακροατή ήταν ότι η συγκεκριμένη πλατφόρμα δεν είναι συμβατή με windows. Αυθόρμητα γέλια στην αίθουσα φυσικά, γιατί κάποιος έχασε το νόημα.

 

Μπορεις να μου εξηγησεις τι εννουσε οτι η java ειναι ΕΛ αλλα η πλατφορμα της οχι? Μηπως οτι παρολο που το source code ειναι διαθεσιμο, το μελλον της γλωσσας και την εξελιξη της διαχειριζεται η sun? Η μηπως κατι αλλο?

 

Ποια πλατφορμα προτεινε ο stallman που δεν ηταν συμβατη με windows?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η java είναι μία συλλογή από εργαλεία που εκτώς των άλλων περιέχει και μία virtual machine μέσα στην οποία φορτώνεται και εκτελείται ο interpreter της java και ο οποίος με τη σειρά του εκτελεί και καταλαβαίνει τον bytecode που έχουν τα .class αρχεία που δημιουργεί ο java compiler. Όλα τα άλλα μέρη του πακέτου της java που δίνει η Sun είναι Open Source εκτός από την Virtual Machine.

 

 

EDIT με προλάβανε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί έχει γράψει ο ίδιος τον emacs. Δές εδώ για την ιστορία vi vs emacs

 

Ναι, το ότι τον emacs τον έγραψε αυτός χθές το έμαθα.......... και από την μια είναι λογικό να προοθεί τον δικό του editor, αλλά από την άλλη και vi είναι open!!!!

Αυτό με προβλημάτισε λίγο..........αλλά οκ!!!

 

 

 

Υ.Γ.

 

 

 

vi-vi-vi The Number of the Beast :devil:

 

 

 

 

XAXAAXAXAXAXAX :mrgreen:

 

 

 

 

 

 

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, το ότι τον emacs τον έγραψε αυτός χθές το έμαθα.......... και από την μια είναι λογικό να προοθεί τον δικό του editor, αλλά από την άλλη και vi είναι open!!!!

Αυτό με προβλημάτισε λίγο..........αλλά οκ!!!

 

 

 

Υ.Γ.

 

 

 

vi-vi-vi The Number of the Beast :devil:

 

 

 

 

XAXAAXAXAXAXAX :mrgreen:

 

 

 

 

 

 

:-)

 

Εντάξει έχει τα δίκια του κι αυτός. Άλλωστε είναι γνωστό οτι ο emacs θα ήταν ένα πολύ καλό λειτουργικό αρκεί να είχε και έναν editor της προκοπής :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...