Προς το περιεχόμενο

Προσφορές παιχνιδιών v1


newlynx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για το Amazon.com θα έλεγα ότι όπως και να έχει είναι το Amazon (το ξέρει όλος ο πλανήτης) και επιπρόσθετα νομίζω ότι γνωρίζει τι γίνεται και απλά κάνει τα στραβά μάτια γιατί "κλέβει" πελατεία.

 

Από εκεί και πέρα προσωπικά θα συμβούλευα τα παιδιά εδώ να μην δίνουν φωτογραφίες, ταυτότητες κ.λπ. σε αμφιβόλου προθέσεων καταστήματα που συχνά είναι απλά βιτρίνες για συλλογή πληροφοριών για άλλες "δουλειές".

 

Προσωπικά προσπαθώ να αποφεύγω να αναφέρω τέτοιου είδους προσφορές που κινούνται στην περιβόητη γκρίζα ζώνη της νομιμότητας (για πολλούς λόγους άσε που μακροπρόθεσμα οι τιμές γίνονται καλύτερες στους νόμιμους μεταπωλητές) αλλά ας ακούσουμε και τα υπόλοιπα παιδιά

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Το έχω ξανα-αναφέρει, αλλά είμαι γενικά κατά στο να αναφέρονται αυτές οι "προσφορές" που ανήκουν στη γκρίζα ζώνη (και που είναι κυρίως cdkeystores ή όπως αλλιώς τα λένε, ή από Ρωσία & λοιπές ζώνες steam που μπορούν να επιφέρουν κυρώσεις στον χρήστη).

 

Δεν ξέρω κατά πόσο υπάρχει κάποιο νομικό ζήτημα για το ίδιο insomnia (υποθέτω πως όχι), αλλά η δική μου οπτική είναι ότι εφόσον μια τέτοια "προσφορά" ξεκινάει τυπικά την συζήτηση του:

- πώς θα ξεγελάσουμε το τάδε μαγαζί με ξένη διεύθυνση/ξένα στοιχεία,

- πώς θα κρυφτούμε πίσω από proxy, και ενδεχομένως

- γιατί μου πήραν τα λεφτά και δεν βλέπω παιχνίδι ή

- τι μπορούμε να κάνουμε τώρα που μας έκοψε την πρόσβαση στα παιχνίδια μας η τάδε πλατφόρμα,

 

ξεφεύγουμε πολύ από τον αρχικό σκοπό του thread. Που σε καμιά περίπτωση δεν είναι να κάνουμε support για αυτές τις περιπτώσεις.

 

Εμένα μου αρκεί να περιορίζεται αυτό σε άλλα threads (αλλά δεν είμαι ο αρμόδιος για αυτό) που θα αγνοώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβω:

 

Ενοχλεί που συζητούνται οι τρόποι για να πάρουμε φθηνότερα παιχνίδια σε αυτό το νήμα ή ενοχλεί γενικά; Στην πρώτη περίπτωση ανοίγουμε ένα άλλο ας πούμε. Στην δεύτερη ανοίγουμε forum :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ενοχλεί αυτό αλλά ενοχλέι ότι αρκετοί που πήραν game από αυτά τα site και τα βάλανε στο steam φάγανε ban τον λογαριασμό τους. Γιαυτο μιλάνε για γκρίζες ζώνες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

Αν πάλι εκτιμώ εντελώς λάθος το θέμα, θα ήθελα να ακούσω το σκεπτικό σας.

 

Ευχαριστώ.

 
 
δεν τιθεται θεμα νομιμοτητας
 
σε καμια περιπτωση δεν ειναι καποιος υποχρεωμενος να δωσει ακριβη προσωπικα στοιχεια σε καποιον πωλητη (εκτος καποιων πολυ συγκεκριμενων αγαθων)
ειδικοτερα στην Ελλαδα σε ποιο φυσικο καταστημα μας ζητουν υποχρεωτικα προσωπικα δεδομενα-περα απο τα στοιχεια ταυτοτητας ,αν πληρωνουμε με πιστωτικη?
 
το amazon δεν θα οφειλε να εχει απο μονο του δικλειδες ασφαλειας για να εμποδιζει αυτη τη "παρανομη" χρηση του site?
-οποτε μην μπερδευουμε τη συμφωνια διαθεσης και ενα disclaimer για να ικανοποιησει καποιους publishers
με τη νομιμοτητα η την παρανομια
 
 
για το sales tax
το humble bundle ας πουμε- ως το γνωστοτερο- αποδιδει καποιο sales tax φπα  κτλ στην καθε χωρα που διενεργει πωλησεις? θεωρειται παρανομο?καλως η κακως μπορει καποιος να αλλαξει αυτην την κατασταση?
αλλα και αν  δεν ειχαμε καποια αφορολογητη επιλογη ,η χωρα θα ειχε καποιο κερδος για αυτα τα αγαθα?--νομιζω πως οχι καθως οι περισσοτεροι θα προτιμουσαμε αγγλια/αλλες χωρες/ το νημα της ρωσιας παρα το πλαισιο οποτε no φπα for greece whatsoever
 
οσον αφορα το νημα της ρωσιας ειναι απολυτως "νομιμο" καθως αφορα trade με βαση τους ορους που το steam οριζει,και σε συγκεκριμενους τιτλους ,που ο publisher δεν εχει επιβαλλει region lock,και ολες οι αγορες γινονται μεσω του steam-εκτος αυτου εχει ξεχωριστο νημα :P
 
 
τα κλειδαδικα ειναι γκριζα και επιφοβα και σαφως δεν εχουν θεση εδω
 
 
παντως  για την οικονομια χωρου και το ευκολο διαβασμα θα συμφωνησω με praetorian οτι δεν ειναι εδω χωρος για how to
-και αντε μια ερωτηση ενος νεου και μια συντομη απαντηση για το amazon η τη ρωσια,που τα συνανταμε πολυ συχνα να το καταπιω
 
αλλα 2 σελιδες how to επειδη ο μητσος εβγαλε προσφορα για 3 ωρες,μετα απο την οποια δεν θα τον ξανακουσουμε ποτε ,καλυτερα η εκτενης συζητηση να γινεται σε ξεχωριστο νηματακι, και εδω απλα  το link και μια συντομη περιγραφη για να δει το σχετικο θεμα οποιος ενδιαφερεται
οχι τιποτα αλλο μην χανουμε τις προσφορες :P
 

 
Επεξ/σία από rofl
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Gamesrocket είναι ένα 100% νόμιμο και πλήρως λειτουργικό Γερμανικό online store.

Επειδή λοιπόν είναι Γερμανικό και γνωρίζουμε όλοι πως στη Γερμανία υπάρχει μεγάλη λογοκρισία στα "βίαια" παιχνίδια, προφανώς και πήραν κάποια μέτρα για να είναι καλυμένοι νομικά εξ ου και η επιβεβαίωση ηλικίας που ήθελαν να κάνουν με ταυτότητα και φωτογραφία.

Αυτή τους η κίνηση ήρθε σε αντίθεση με τη συμφωνία και τους όρους χρήσης του PayPal, γι'αυτό και είχαν αρκετές καταγγελίες από χρήστες, πράγμα που όμως είναι δικό τους πρόβλημα και όχι δικό μας.

Ο απλός χρήστης, απο τη στιγμή που δεν έχει χρησιμοποιήσει κλεμμένη πιστωτική για να αγοράσει κάτι δεν έχει να φοβηθεί τίποτα. Και μη ξεχνάμε την προστασία στις αγορές που μας προσφέρει το PayPal.

 

Θα σταθώ τωρα λίγο στον όρο "γκρίζα ζώνη" που ακούω συνέχεια. Η προσφορά του gamesrocket ήταν μόνο για το ιταλικό και το ισπανικό κατάστημα. Σε αυτή τη περίπτωση, όπως και στη περίπτωση του Amazon, δεν κάνεις τίποτα παράνομο με το να αλλάξεις μια διεύθυνση. Παράνομη είναι η χρήση vpn.

 

Σχετικά με τους Ρώσσους, σας πληροφορώ ότι όλοι όσοι έχουν 300+ παιχνίδια στο steam αγοράζουν από αυτούς. Νομίζετε ότι το Steam δεν το έχει καταλάβει? Αν είναι να φανε ban αυτοί, τότε θα φάει βαν το 80% του steam. Αλλα ακόμα και αν κάτι παέι στραβά γιατί τυπικά είναι ενάντια στους όρους χρήσης, ban θα φάει ο Ρώσσος και όχι εσύ που πήρες το παιχνίδι. Απλά θα αφαιρεθεί το παιχνίδι από τον λογαριασμό σου και θα πάρεις πίσω από το support τα αντικείμενα που έδωσες για ανταλλαγή. Το ίδιο ισχύει και στην περίπτωση που πάρεις ένα πάράνομα αγορασμένο steam gift, γιατί φυσικά δεν μπορείς να ξέρεις από που προέρχεται το κάθε gift. 

 

Τέλος, για να μη τρομοκρατούμε τον κόσμο χωρίς λόγο, ακόμα και στη περίπτωση που κάποιος ενεργοποιήσει στο steam ένα κλειδί που έχει αγοραστεί παράνομα, τότε απλά το παιχνίδι θα αφαιρεθεί από τον λογαριασμό του. Δεν θα φάει ban γιατί πολύ απλά κανείς δεν μπορεί να αποδείξει αν αγόρασε εκείνος ή όχι το key. Το θέμα έχει συζητηθεί άπειρες φορές στα forum του steam γιατί πάντα υπάρχει περίπτωση κάποιος να πάρει ένα τέτοιο key εν αγνοία του. 

 

Sorry για το "σεντόνι", αλλά πιστεύω πως έπρεπε να ξεκαθαριστούν κάποια πράγματα  :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κοπούν προσφορές από αμερικανικά - βραζιλιάνικα και δεν ξέρω άλλο τι, ας κοπεί και το νήμα. Μπαίνεις στο ευρωπαϊκό steam και παπαλα.

 

Η αλλαγή διεύθυνσης δεν είναι πρόβλημα. Αν λαικισουμε και λίγο, μπορείς απλά να πεις ότι την ημέρα την προσφοράς έτυχε να είσαι στην τάδε χώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη βλεπω το σχόλιο μου να ειναι η αφορμη γι'αυτο το θεμα, να ξεκαθαρισω τα εξης:

 

- το εγραψα γιατι ειδα που αλλοι παιδευτηκαν, απλα για να βοηθησω

 

- ειμαι "αρχαριος" στα παιχνιδια κ στο θεμα αυτο. Οτι αποφασισετε, μαζι σας

 

- απο το σχόλιο του φιλου που ανεφερε οτι το μαγαζι ειναι αξιοπιστο, ειπα να το παρω και εγω. Ειδαλλως δεν θα εμπαινα στην διαδιακασια, απο τα λιγα βεβαια που εχω διαβασει εδω σχετικα με κλειδαδικα κλπ

(τελικα, αυτο το μαγαζι, ειναι κλειδαδικο ή οχι? εχουν καταγραφει ban με αγορες απο αυτο?)

 

- η ψευτικη διευθυνση στο amazon ειναι παρομοια διαδικασια. Αν επιτρεπεται το amazon, εμμεσως πλην σαφως, διαχωριζετε τις αγορες με βαση το μαγαζι και οχι την 'παρανομη' διαδικασια. Οποτε και το nuveem και ενα σωρο αλλα θα ηταν οκ, σωστα?

 

- μου φαινεται λογικο να ανοιξει αλλο θεμα με αντιστοιχο τιτλο κ εμφανη διαχωρισμο, πχ "Προσφορες παιχνιδιων - Γκριζα Ζωνη". Τωρα ποιος θα καθορισει τα ορια, μενει να το συζητησετε και αποφασισετε. Μετα θα ειναι ευκολο για ολους να γραφουν ή να μοιραζονται καποια πληροφορια στο αναλογο θεμα.

 

Παντως απο την πολυχρονη εμπειρια σε αλλα προγραμματα, τα τρικ με τις διευθυνσεις ή τα proxy κλπ, παντα υπαρχουν και σε ολες τις χωρες τα εκμεταλλευονται. Πχ τωρα θυμηθηκα το norton internet security που ακομη χρησιμοποιω κ πηραμε περισυ τετοια εποχη με διευθυνση διαμονης στην Αμερικη. Η το προσφατο κολπο για το kaspersky με τις μητρικες asus rog, ή το ακομη δωρεαν avg antivirus/internet security για χρηστες huawei. Κλπ. κλπ...ατελειωτα παραδειγματα. Επισημα, ολα αυτα θα μπορουσαν να θεωρηθουν παρανομα. Αλλα, οσο οι εταιρειες επιτρεπουν κερκοπορτες, θα υπαρχουν οι χρηστες που θα τις εκμεταλλευονται.

 

Νομιζω αν κλεισει τελειως η 'πορτα' εδω και δεν φτιαχτει τουλαχιστον αναλογο θεμα, θα χασει το φορουμ και οχι οι χρηστες, καθως οι τελευταιοι θα στραφουν σε αλλα φορουμ που θα τους προσφερουν αυτες τις πληροφοριες.

Τωρα για τα παιχνιδια, περιμενω και εγω να διαβασω την αποψη των "παλαιων" μελων εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Gamesrocket είναι ένα 100% νόμιμο και πλήρως λειτουργικό Γερμανικό online store.

Επειδή λοιπόν είναι Γερμανικό και γνωρίζουμε όλοι πως στη Γερμανία υπάρχει μεγάλη λογοκρισία στα "βίαια" παιχνίδια, προφανώς και πήραν κάποια μέτρα για να είναι καλυμένοι νομικά εξ ου και η επιβεβαίωση ηλικίας που ήθελαν να κάνουν με ταυτότητα και φωτογραφία.

 

Κάνω λίγο το δικηγόρο του διαβόλου και με όλο το σεβασμό φίλε nektarios_rs

 

Απόσπασμα από το FAQ του κεντρικού site.

 

I do not live in Germany. Do I need to verify my age?

 

No, this regulation does only apply to German customers. An age verification for residents of other countries is not necessary.

 

Τότε γιατί ζητάνε ταυτότητες και λοιπά από μη Γερμανούς... Δεν το καταλαβαίνω. Δεν ζητάει το Amazon και ζητάει κάποιο site... στην Γερμανία. Για ποιο λόγο; Τι είναι αυτό που ψάχνει και θέλει την ταυτότητά μου;

 

Το γερμανικό GamesPlanet που είναι επίσημος μεταπωλητής (είναι η Metaboli από πίσω) γιατί δεν ζητάει ταυτότητες;

 

Επίσης μπορεί να έχει τους publishers κάτω αλλά δεν θα έβαζα και το χέρι μου στη φωτιά ότι είναι επίσημος μεταπωλητής το GamesRocket όπως το Greenmangaming, Gamersgate, Gamefly, GamesPlanet κ.λπ.

 

(Update)

 

Είδα στο Ιταλικό site ότι στο FAQ έχουν ερώτηση για το σύστημα ασφαλείας και η απάντηση είναι η κλασσική όλων των κλειδάδικων. Για το δικό σου καλό, μπλα μπλα, υπάρχουν trojans κ.λπ. Δηλαδή από τη δικιά μου την ταυτότητα θα δει αν εγώ έχω Trojan στο PC μου;

 

Τέσπα θα πω το ίδιο που λέω και σε φίλους που με ρωτάνε. Για μια χούφτα ευρώ δεν αξίζει να δίνουμε ταυτότητες και διαβατήρια σε εντελώς αγνώστους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζηταει φωτογραφιες και διαβατηρια για verified paypal account αυτο και μονο ειναι πολυ περιεργο, απο κει και περα καμια ενημέρωση για refund παρ'οτι εστειλα mail.. Εμενα μου μοιαζει υποπτο site και να προσέξουν οσοι κανουν συναλλαγές εκει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(διευκρινηση, επειδη αναφερονται τα χαρτια, σε μενα δεν μου ζητησε ουτε ταυτοτητα ουτε διαβατηριο.

Μηπως αυτα τα ζητανε σε οσους δεν ειχαν ιταλικη διευθυνση στο Paypal?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζητούσαν φωτο και ταυτότητα τυχαία. Υπήρχαν Γερμανοί, Αμερικάνοι κλπ που δεν τους ζήτησαν τίποτα. Σε άλλους πάλι ζήτησαν. Ίσως το έκαναν σε συγκεκριμένες ώρες (πχ μετά τις 12 το βράδυ - ναι ακούστηκε και αυτή η άποψη). Σημασία είχε πως για Ιταλία συγκεκριμένα δεν ζητούσαν τίποτα, γι'αυτό και εγώ το πρότεινα σε όσους δεν μπορούσαν να αγοράσουν και τους ζήταγε verification.

 

@Gameshopper φυσικά και είναι αδιανόητο να δώσεις ταυτότητα για αγορά του 1,5 ευρώ, σε καμμιά περίπτωση δεν ενθάρρυνα κάποιον να το κάνει και όπως έγραψα πιο πάνω θα έχουν να αντιμετωπήσουν το PayPal τώρα γιατί παραβίασαν τους όρους συμφωνίας τους.

 

Αν διάβασε κανείς το "σεντόνι" που έγραψα πριν, εγώ στέκομαι στο ότι εμείς οι Έλληνες μερικές φορές παραείμαστε καχύποπτοι και "κουράζουμε" κάποια θέματα χωρίς λόγο. Στα φόρουμ στο εξωτερικό, όπου αναφέρθηκε η προσφορά, δεν ξόδεψαν 3 σελίδες με το να τσακώνονται για το αν είναι νόμιμο το site ή όχι. Φιλικά πάντα και χωρίς να αναφέρομαι σε κανένα προσωπικά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μικρή διόρθωση:
 

Θα σταθώ τωρα λίγο στον όρο "γκρίζα ζώνη" που ακούω συνέχεια. Η προσφορά του gamesrocket ήταν μόνο για το ιταλικό και το ισπανικό κατάστημα. Σε αυτή τη περίπτωση, όπως και στη περίπτωση του Amazon, δεν κάνεις τίποτα παράνομο με το να αλλάξεις μια διεύθυνση. Παράνομη είναι η χρήση vpn.

 
Αν χρησιμοποιείς PayPal στην πληρωμή, τότε είναι παράνομο.
 
PayPal Terms of Service, Παράγραφος 9:
 

 

9. Restricted Activities.
9.1 Restricted Activities. In connection with your use of our website, your Account, the PayPal Services, or in the course of your interactions with PayPal, other Users, or third parties, you will not:

***

Circumvent any PayPal policy or determinations about your Account such as temporary or indefinite suspensions or other Account holds, limitations or restrictions, including, but not limited to, engaging in the following actions: attempting to create new or additional PayPal Account(s) when an Account has a negative balance or has been restricted, suspended or otherwise limited; creating new or additional PayPal Accounts using information that is not your own (e.g. name, address, email address, etc.); or using someone else’s PayPal Account.

***

 

 

 
Αν χρησιμοποίησες πιστωτική ή χρεωστική, τότε εξαρτάται απο τους όρους χρήσης της εκάστοτε τράπεζας - ξέρω τουλάχιστον πως αυτή που χρησιμοποιώ εγώ (Τράπεζας Κύπρου) έχει στους όρους χρήσης (του λογαριασμού με τον οποίο είναι linked η κάρτα) σχετικό άρθρο για ψευδή δήλωση στοιχείων.
 
Για PaySafe δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο στους όρους χρήσης (προφανώς) οπότε φαντάζομαι είναι και η πιο "ασφαλής" επιλογή στο συγκεκριμένο θέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...