Προς το περιεχόμενο

Προσφορές παιχνιδιών v1


newlynx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το greenmangaming θα δώσει δωρεάν μερικά παιχνιδάκια και ξεκινάει σήμερα με το zombies

http://www.greenmangaming.com/s/gr/en/pc/games/action/zombies/

 

χρειάζεται να έχετε λογαριασμό στο greenmangaming αλλά και στο playfire για να τα αποκτήσετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν ξέρω αν οφείλεται στο ότι έχω το νου μου για κάποια προσφορά για το Borderlands 2, αλλά από τις (γενικά απογοητευτικές, για μένα) χειμερινές εκπτώσεις στο Steam έχω αρχίσει να παρατηρώ περισσότερο την φαιδρή, ας μου επιτραπεί η έκφραση, τιμολόγηση κάποιων τίτλων.

 

Έχει αυτό το Σ/Κ "προσφορά" το Borderlands 2 στα €25. Έκπτωση 50%, λέει. Σε σχέση με τι; Με μια τιμή που δεν την έχει κανείς; Στο 50% πιάνει την τιμή που το βρίσκω εδώ και καιρό retail, γιατί να τους προτιμήσω; (ειδικά κάποιος που βρίσκεται σε χώρα όπου την επομένη το έχει στο σπίτι του από amazon, play κτλ. δεν το συζητάω)

 

Βλέπω το Omerta, επίσης. Αποκαρδιωτικές κριτικές. Όχι, εκεί, 50 ευρώ. Θα πει κάποιος, ολόφρεσκο είναι, δεν μπορεί να το ρίξει. Γιατί; Με κάτω από 60% στο Metacritic και πτωτικές τάσεις (άρχισα να το παρακολουθώ στο 65%, έφτασε στο 58%) γιατί να μην κοιτάξει να μαζέψει τώρα ό,τι προλαβαίνει;

 

Λυπάμαι, αλλά δε θα πάρω.

 

Τέλος πάντων, για να μην είναι μόνο γκρίνια αυτό το μήνυμα, να και μία πρόταση: στο GetGames, το Lego Lord of the Rings στα €10,19.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Απο περιέργεια, πού το έχουν εδώ και καιρό (το borderlands 2) σε retail πιο φτηνά;

 

Υπόψιν, τις τιμές στο Steam τις αποφασίζει  ο publisher ή το developer studio (αν δεν υπάρχει publisher) όπως και τις εκπτώσεις στις οποίες συμμετέχει και το ποσοστό. 

 

Επίσης, υπάρχουν regions με διαφορετική τιμολόγηση: συνήθως σε US και UK η τιμή είναι χαμηλότερη από ό,τι στο δικό μας region (έχουν υπάρξει και εξαιρέσεις).

 

Τέλος, σχεδόν ποτέ δεν συμφέρει οικονομικά  να αγοράσεις ένα ΑΑΑ τίτλο (ή ένα πολύ δημοφιλές indie) από το Steam στην ημέρα κυκλοφορίας ή στους επόμενους 2-3 μήνες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Παράδειγμα, εδώ. Λίγο πιο φτηνά, αλλά πιο φτηνά. Εδώ και τουλάχιστον δύο εβδομάδες που το παρακολουθώ. Και, εν πάσει περιπτώσει, δε σου πλασάρουν για τιμή τα 50 ευρώ, ώστε να σου πουν ότι το "προσφέρουν" στα μισά. Αφού στα €25 παίζει κανονικά, τι είδους προσφορά είναι αυτή;

 

Nα και το Omerta, σε amazon και play. Ή στο GetGames, για να δούμε και ένα digital distribution (όχι πως θα έδινα τόσα χρήματα για ένα παιχνίδι που φαίνεται να είναι ο ορισμός του "χλιαρού", αλλά το αναφέρω για το θέμα της τιμολογιακής πολιτικής).

 

Να το πω αλλιώς: όταν βρίσκω τις τιμές "προσφορών" του Steam υπό κανονικές συνθήκες στην Ελλάδα (παράδειγμα, εδώ) υπάρχει πρόβλημα -για το Steam, όχι για τους δικούς μας που αποφάσισαν επιτέλους να εγκαταλείψουν την πολιτική του €49,99.

 

Θα καταλάβαινα να το είχε κάπως πιο τσιμπημένο με το σκεπτικό ότι το παίρνεις από αυτούς και το έχεις "άμεσα" (που στις μεγάλες αγορές τους δεν ισχύει σοβαρά αυτό το πλεονέκτημα ούτε καν με τους retailers, παράδειγμα DD έδωσα νωρίτερα με το GetGames που πάλι τους βάζει κάτω, αλλά ας τους το αναγνωρίσουμε χάριν συζήτήσεως). Όχι διπλή τιμή και μετά να σου λέει "προσφορά". Η λέξη που μου έρχεται στο μυαλό είναι "δούλεμα", όχι "προσφορά".

 

Προσφορά ήταν το Legends of Grimrock στα σκάρτα €4, ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ναι, για κάποιον λόγο έχει καθιερωθεί αυτό ως pricing policy στο Steam (υπάρχουν και οι εξαιρέσεις, αλλά όχι σε AAA τίτλους, ενώ υπάρχουν και "εξαιρέσεις" προς το χειρότερο). Ίσως και λόγω του ότι στο Steam γίνονται πολύ συχνά προσφορές και sales, o publisher δεν θέλει να πέφτει πχ στα 5€ η τιμή με το πρώτο -75% sale που θα συμμετέχει. Μετά από μερικούς μήνες συνήθως αρχίζουν και τα μόνιμα price drops.

 

Πάντως τώρα με την έκπτωση στο  UK η τιμή είναι £14.99 σύμφωνα με αυτό

 

Είναι για όσο θα κρατήσει η προσφορά, αλλά σε αυτή τη φάση στο UK συμφέρει να το πάρουν από το Steam (όποιος περίμενε τέλος πάντων).

 

Προφανώς αν βρεις κάτι σε τιμή που προτιμάς αλλού, θα το πάρεις από εκεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι τύποι είναι αστείοι. Τιμολογούν ακόμα το XCOM στα 50 ευρώ και το έριξαν κάποια στιγμή στα 35 αν θυμάμαι καλά, όταν εγώ το αγόρασα από amazon με 17 ευρώ. Πραγματικά εύχομαι να τους τσακίζει το amazon για να βάλουν μυαλό τόσο στο θέμα του starting price, όσο και στο θέμα της ισοτιμίας

Επεξ/σία από LRoi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το xcom το πήρα κουτάτο με 19€. Το Hitman Absolution κουτάτο deluxe edition στα 25€.

Προσωπικά αρνούμαι να δώσω πάνω από 10€ για digital download που, αν τα τινάξει το steam, δεν θα μπορώ να παίξω επειδή δεν είναι δικό μου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εκτός και αν μου διαφεύγει κάτι, το κουτάτο XCOM έχει steam activation και παίζει μέσω Steam τελικά. :)

 

btw, καλό θα είναι να μην εκτροχιαστούμε προς digital (steam, desura κλπ) vs boxed retail ή αν το κάνουμε, τουλάχιστον όχι σε αυτό το topic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι και θέμα τιμολογιακής πολιτικής της steam. Προσπαθεί να μονοπωλήσει την αγορά digital download, αφαιρώντας κάθε δυνατότητα από τον αγοραστή να μεταπωλήσει ή να χαρίσει ή να διαχειριστεί κατά το δοκούν αγαθά που έχει πληρώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...