Προς το περιεχόμενο

Windows 7 multiboot with Fedora


Gyrteroth

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα στο forum.

Εχω χωρισει το σκληρο και εχω βαλει Windows 7 και Fedora.To κυριο λειτουργικο ειναι τα Windows.Το προβλημα μου ειναι οτι δεν μπορω να μπω στα Fedora γιατι δεν μου εχει επιλογη να διαλεξω σε πιο απο τα 2 να μπω.Και τα Windows 7 δεν εχουν boot.ini για να το εφτιαχνα απο κει.

Ξερει κανεις καποιο τροπο ,ωστε να μπορω να διαλεξω σε πιο λειτουργικο να μπω?

Εχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρασε καιρός από τότε που το είχα κάνει, γι' αυτό και ζητάω προκαταβολικά συγγνώμη για τυχόν κενά μνήμης... :-P

Για να γίνει αυτόματα αυτή η δουλειά θα πρέπει να βάλεις τα Fedora μετά από την εγκατάσταση των Windows και κυρίως να επιλέξεις ο boot loader να εγκατασταθεί στο boot section του σκληρού...

Αν το έκανες ανάποδα (όπως την είχα πατήσει κι εγώ τη τελευταία φορά), μπορείς να δοκιμάσεις το Acronis Disk Director Suite 10.0 (http://www.acronis.com/homecomputing/products/diskdirector/multibooting.html). Δεν είναι δωρεάν, αλλά είμαι σίγουρος ότι μπορείς να βρεις και αντίστοιχα σε freeware.

Ελπίζω να σε βοήθησα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε dewn ειχα Windows Xp + εκανα partition και εβαλα και Fedora.Δεν ειχα προβλημα.Κανονικα μπορουσα να επιλεξω σε ποιο λειτουργικο να μπω.Εκανα format τα Xp και εβαλα τα 7.Και τωρα αυτοματα μπαινει στα 7.Θα δοκιμασω με το προγραμμα που μου ειπες.Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακριβώς είναι το θέμα... Έβαλες τα Windows 7 μετά από τα Fedora (ενώ πριν είχες πρώτα τα XP) κι έτσι αντικατέστησαν τον boot manager με τον δικό τους... Εάν ξανακάνεις την εγκατάσταση των Fedora θα ξαναεγκαταστήσεις και τον "σωστό" boot manager (τον grub) και όλα θα γίνουν όπως πριν. Υπάρχει βέβαια και η τρίτη λύση (χειροκίνητη εγκατάσταση του grub), αλλά εκεί κι αν είναι βαθιά νερά...

 

ΥΓ: Το CD των fedora είναι και "live", δηλαδή μπορείς να τρέξεις το λειτουργικό απευθείας από αυτό. Αν δεν είναι (λιγάκι δύσκολο), κατέβασέ το!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβα!Το πιο στανταρ ειναι να ξανα περασω Fedora.Αυτο θα κανω.Θα τα ξανα κατεβασω για να τα ξανα περασω πανω απο τα ηδη υπαρχων Fedora.Ευχαριστω πολυ :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Google.com > restore grub. ΔΕΝ θα ξαναπερασεις ολο το λειτουργικο, απλα θα ξαναβαλεις τον grub στον mbr του σκληρου.

 

Εχασες απλα τον bootloader. Συμβαινει σε ολους μετα απο μια εγκατασταση windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...