Προς το περιεχόμενο

Wireless USB Adapter σε minimal ubuntu


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Θέλω να εγκαταστήσω ubuntu minimal σε ένα παλιό P3 800MHz, 128mb RAM και μετά να εγκαταστήσω τα κατάλληλα πακέτα για DE κ.λ.π.

Το πρόβλημα είναι πως ο υπολογιστής δεν έχει κάρτα δικτύου και συνεπώς δεν μπορώ να κατεβάσω και να εγκαταστήσω τα πακέτα που θα χρειαστώ μετά το πέρας τις εγκατάστασης.

Παρόλο ότι δεν έχω κάρτα δικτύου να βάλω στο σύστημα, μου περισσεύει ένα Wireless Usb Adapter της Νetgear. Στο device manager των Windows αναφέρεται ως WG111T, μάλλον αυτό είναι (χωρίς το T στο τέλος;).

Ρωτώ λοιπόν, γίνεται να το χρησιμοποιήσω μέσα από την minimal ubuntu εγκατάσταση, και να κατεβάσω μέσω αυτού τα απαιτούμενα πακέτα;

 

Edit: Ουυυ να κάτι βρήκα https://help.ubuntu.com/community/WifiDocs/Driver/Ndiswrapper

Μόλις πρόσεξα αυτό όμως:

ndisgtk is a GTK+ based frontend for ndiswrapper

Άρα προαπαιτεί γραφικό περιβάλλον για την εγκατάσταση. χμμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως σου την αναγνωριζει το lsusb?

 

Netgear WG111 υπαρχουν πολλες, και με διαφορετικο τσιπακι η καθεμια, και στο λινουξ αυτο το ενα Τ κανει τη διαφορα.

 

http://linux-wless.passys.nl/query_part.php?brandname=Netgear

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες κατέβασε το live cd του lubuntu 10.04 beta και κάνε με αυτό εγκατάσταση, μπουτάρει με 128 RAM.

Και γλυτώνεις από τη φασαρία του να βάζεις χώρια το DE, αφού έχει LXDE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αναρωτιέμαι μήπως γίνεται να δημιουργήσω cd με ubuntu minimal, synaptic, gdm και icewm μέσω ΑPTonCD. Επίσης θα δω αν γίνεται να βάλω τους οδηγούς για το WG111T στο cd που θα φτιάξω. Τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις ελεύθερο χρόνο, όρεξη για πειραματισμό, διάβασμα και ψάξιμο στα ubuntu forums και στα wiki, προχώρα με την ιδέα σου.

 

Διαφορετικά βάλε lubuntu, να κάνεις τη δουλειά σου.

 

---------- Προσθήκη στις 21:41 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 21:38 ----------

 

Υ.Γ. Δώσε 10 ευρώ να βάλεις μια pci κάρτα δικτύου, ώστε η ενασχόληση με το συγκεκριμένο μηχάνημα να μην είναι αυτομαστίγωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αν έχεις ελεύθερο χρόνο, όρεξη για πειραματισμό, διάβασμα και ψάξιμο στα ubuntu forums και στα wiki, προχώρα με την ιδέα σου.

 

Διαφορετικά βάλε lubuntu, να κάνεις τη δουλειά σου.

 

---------- Προσθήκη στις 21:41 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 21:38 ----------

 

Υ.Γ. Δώσε 10 ευρώ να βάλεις μια pci κάρτα δικτύου, ώστε η ενασχόληση με το συγκεκριμένο μηχάνημα να μην είναι αυτομαστίγωμα.

 

Μάλλον για εκεί πάω..

Κρίμα ρε γαμώτο και μου φαινόταν ωραία ιδέα..

Αλλά δεν μπορώ να βρω τα πακέτα για xorg, gdm, synaptic, xterm, icewm με όλα τα dependencies τους.

Προσπάθησα να τα κατεβάσω από άλλο pc αλλά επειδή τα έχει ήδη εγκατεστημένα δεν κατεβαίνουν.

 

P.S.: Αν έχετε καμιά παλιά κάρτα δικτύου για χάρισμα, let me know.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...