Προς το περιεχόμενο

ubuntu server


question mark

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε ένα pc έχω εγκαταστήσει win server 2003. Αποφάσισα να δοκιμάσω το ubuntu server. Το κατέβασα απ το site του ubuntu. Επειδή όμως δεν έχω ξανασχοληθεί με ubuntu και γενικότερα με linux θέλω τη βοήθειά σας.

Κατ' αρχήν το file system του hdd ntfs. .Το αφήνω όπως είναι ή πρέπει να το κάνω fat;

Αν είναι fat μπορώ να το τροποποιήσω όπως γίνεται με τα windows στην αρχή της εγκατάστασης;

Η εγκατάσταση του λειτουργικού είναι παρόμοια με των windows;

Πολλά προγράμματα που τρέχουν σε windows θα μπορούν να τρέξουν στο ubuntu ή θα πρέπει να ψάξω εκδόσεις των προγραμμάτων για linux;

Τα άλλα pc που έχουν windows θα παίρνουν κανονικά ip και θα βλέπουν το server ή θα έχω προβλήματα;

Προς το παρόν αυτά.

Χρόνια πολλά σε όλους τους Βαγγέληδες και τις Ευαγγελίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα pc έχω εγκαταστήσει win server 2003. Αποφάσισα να δοκιμάσω το ubuntu server. Το κατέβασα απ το site του ubuntu. Επειδή όμως δεν έχω ξανασχοληθεί με ubuntu και γενικότερα με linux θέλω τη βοήθειά σας.

Κατ' αρχήν το file system του hdd ntfs. .Το αφήνω όπως είναι ή πρέπει να το κάνω fat;

 

Θέλει ένα partition που να έχει linux filesystem (ext3) και μπορείς να κρατήσεις ntfs σε άλλους δίσκους.

 

Αν είναι fat μπορώ να το τροποποιήσω όπως γίνεται με τα windows στην αρχή της εγκατάστασης;

 

Αν εννοείς να φτιάξεις δικά σου partitions, επιβάλλεται να το κάνεις στην αρχή της εγκατάστασης.

 

Η εγκατάσταση του λειτουργικού είναι παρόμοια με των windows;

 

Στην αρχή της εγκατάστασης υπάρχει ένα πρόγραμμα εγκατάστασης που σε πηγαίνει βήμα-βήμα.

 

Πολλά προγράμματα που τρέχουν σε windows θα μπορούν να τρέξουν στο ubuntu ή θα πρέπει να ψάξω εκδόσεις των προγραμμάτων για linux;

 

Δεν τρέχει κανένα πρόγραμμα των windows σε linux από μόνο του. Υπάρχει πάντως λογισμικό, το WINE, που αναλαμβάνει να εκτελεί προγράμματα των windows κάτω από linux.

 

Τα άλλα pc που έχουν windows θα παίρνουν κανονικά ip και θα βλέπουν το server ή θα έχω προβλήματα;

 

Το linux παρέχει TCP/IP οπότε μπορείς να αναθέσεις την ίδια IP στο pc που άλλαξες χωρίς να επηρεαστούν οι IP στα υπόλοιπα μηχανήματα. Το ίδιο ισχύει και στην περίπτωση που έχεις αυτόματη ανάθεση με DHCP, γιατί υπάρχει και αυτό στο linux.

 

Αυτό όμως δε σημαίνει ότι θα μπορούν να "βλέπουν" τον linux server με τον ίδιο τρόπο που έβλεπαν τον windows server.

 

Αυτό που κάνει "server" ένα λειτουργικό σύστημα είναι στην ουσία ένα πακέτο προγραμμάτων που τρέχουν πάνω στο pc και αναλαμβάνουν την εξυπηρέτηση του δικτύου. Αυτά τα προγράμματα είναι καταρχήν διαφορετικά μεταξύ linux και windows server. Ωστόσο υπάρχουν κοινά πρότυπα και γι' αυτό το λόγο υπάρχουν προϋποθέσεις για να κάνεις με το ένα ό,τι κάνεις με το άλλο. Όχι όμως χωρίς κόπο.

 

Είναι πολύ σημαντικό να γνωρίζεις σε βάθος τις λειτουργίες του pc με windows server επάνω στο δίκτυο και να βάλεις τις αντίστοιχες πάνω στο linux. Δεν αλλάζεις απλά το λειτουργικό και τρέχει. Εδώ κι αν έκανες αντικατάσταση το windows server με ένα άλλο windows server πάλι θα αντιμετώπιζες προβλήματα.

 

Προς το παρόν αυτά.

Χρόνια πολλά σε όλους τους Βαγγέληδες και τις Ευαγγελίες...

 

Επίσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...