Προς το περιεχόμενο

προβλημα με αυξηση μεγέθους partition (gparted)


damastes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω σε dual boot winxp και ubuntu. Μιας και πλεον το βασικό μου λειτουργικό είναι το ubuntu, μέσω gparted μείωσα το partition των xp για να χρησιμοποιήσω τον ελεύθερο χώρο στο ubuntu. Έκανα live usb gparted αλλά δεν μου δίνει επιλογή να μεγαλώσω το partition.

Κάπου διάβασα οτι δεν μεγαλώνει γιατι ο κενός χώρος είναι στην αρχή και όχι στο τέλος. Υπάρχει λύση χωρις να χρειαστώ να ξανακάνω εγκατάσταση?

 

screenshot5.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις τα του λινουξ σε logical partition, οποτε ισως γιαυτο να μην γινεται επεκταση προς τα αριστερα, που οσα μεινανε μεινανε απο το primary. Στην ουσια θες να μεγαλωσεις το sda3, οχι το sda5.

 

Αντι για καθαρη εγκατασταση απο την αρχη θα σε συμβουλευα

- να παρεις ενα backup ολο το / σου, εκτος του /home που το περιλαμβανει

- να κανεις τα 16GB σε ext4 για να βαλεις μεσα εκει το / απο το παραπανω backup

- απο το μεγαλο partition να σβησεις τα παντα εκτος απο το /home

- να κανεις οτι αλλαγες χρειαζονται σε fstab και grub.cfg* (ή menu.lst)

- να μικρυνεις το swap, δεν θες 4GB

Με τον παραπανω τροπο θα αποκτησεις και ξεχωριστο /home.

 

* Επειδη ομως δεν ειναι και τοσο ευκολο να αλλαξεις το grub.cfg απευθειας, καπου εκει η λυση μου εχει προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η λύση είναι πολύ καλή, αλλά είμαι αρχάριος. Τα αρχικά μπορώ, αλλά κολλάω στο fstab και grub και τις αλλαγές που πρέπει να κάνω εκεί. Από οτι διαβάζω δεν είναι εύκολη διαδικασία, ειδικά θα βγούν πολλά προβλήματα με grub.

 

Ευχαριστώ πάντως, θα κοιτάξω να βρώ κάποιον οδηγό.

 

---------- Προσθήκη στις 16:12 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 12:44 ----------

 

οκ λυθηκε το προβλημα, ήταν σχετικά απλό.

 

1. επέκταση του sd3 προς τα αριστερά για να περικλείει τον κενό χώρο

2. μετατόπιση του sda5 αριστερα, στην αρχη του sda3, ετσι ώστε ο κένος χωρός να είναι όλος στο τελος.

3. επέκταση του sda5 προς τα δεξιά για να περικλείει τον εξτρα αποθηκευτικό χώρο.

 

Ολα έγιναν με gparted live usb, κανένα error σε όλη την διαδικασία.

 

Υ.Γ μίκρυνα και το swap και ενσωμάτωσα τον άδειο χώρο στο sda5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω, εμένα απλό μου φάνηκε.... κούνημα την γαλάζια αριστερή γραμμουλα προς τα αριστερα, κλικ και μουβ το ορθογώνιο μπλε μπλοκακι αριστερα, κουνημα την δεξια γραμούλα απο το μπλοκακι δεξια.

Υπόψιν δεν μετακίνησα το / σε νεο partition οπως πρότεινε ο jim (κατι που όντος είναι πολύπλοκο και θέλει και γνώσεις), απλα μεγάλωσα το υπάρχον

 

το λάθος μου ηταν οτι προσπαθουσα να μεγαλώσω το sda5, ενω έπρεπε πρώτα να γίνει το sda3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...