Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΒΛΗΜΑ στο superblock ενός ufs partition (bsd)


carpe_diem_rj

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ναι σαν root. Πηγα παλι να το ξαναβαλω στο pc οχι με usb ....το hex ειναι τραγικο δεν ξερω αυτο το προβλημα με την οθονη μου χει σπασει τα νευρα....το ιδιο κανει και οταν το μπουταρω απο το imac με vm ware......δεν μπρω να μπω σε εντολες χωρις να μπω στο περιβαλλον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Τα usb παίρνουν όνομα daX, αν δεν έχεις άλλο usb attached ο δίσκος σου θα είναι da0.

 

Το -l δεν υπάρχει το fdisk του BSD, χρησιμοποίησε gpart show. Για παράδειγμα, το παρακάτω είναι το output στο laptop μου με ενα HDD και 2 usb flash drives.

 

>> gpart show
=>       34  488397101  ada0  GPT  (233G)
        34        128     1  freebsd-boot  (64K)
       162    8388608     2  freebsd-swap  (4.0G)
   8388770  480008365     3  freebsd-zfs  (229G)

=>      63  15646554  da0  MBR  (7.5G)
       63      1985       - free -  (993K)
     2048  15642624    1  !11  [active]  (7.5G)
 15644672      1945       - free -  (973K)

=>      0  1869824  da1  BSD  (913M)
       0       16       - free -  (8.0K)
      16  1839104    1  !0  (898M)
 1839120    30704       - free -  (15M)

 

Το FreeNAS είναι FreeBSD με custom kernel configuration, το πιο πιθανό είναι ότι με ενα fsck θα λυθεί το πρόβλημα σου. Το θέμα είναι ότι στον installation του FreeNAS έχουν βάλει και xorg....

 

Ή θα χρησιμοποιήσεις fixit console (δες το προηγούμενο post) ή πάτα 4 στο bootloader του FreeBSD (κατά το boot από το cd του FreeNAS) ώστε να μπεις σε single user.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε παταω 4 αλλα κολαει σε ενα σημειο και ζηταει κατι ποθ δεν καταλαβαινω ...εδωσα τις εντολες του φιλου nske

 

1 fsck could not dettermine filessystem type

2 tunefs απ οτι καταλαβαινω δεν υπαρχει η εντολη με tunefs -p και μου βγζει τι πιθανες συνταξεις της .

3 segmentation fault

4 ffinfo L bread :red error from block device :input /output error

 

 

Με την επιλογη single user που μου λες να μπω μου βγαζει

 

Trying to mount root from cd9660:/dev/iso9660/Hex

Enter full pathname of shell or RETURN for /bin/sh

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nske βοηθεια φιλε........

 

Δε μπορώ να σκεφτώ κάτι αυτή τη στιγμή.

 

Δυστυχώς είσαι με ένα άγνωστο λειτουργικό και προσπαθείς κάτι για το οποίο δεν μπορώ να δώσω κατά γράμμα οδηγίες. Δε ξέρω τι οδηγίες θα μπορούσα να προτείνω για να αποφύγουμε να αναλωθούμε σε ένα σορό παράπλευρα προβλήματα -χωρίς τελικά να βρούμε άκρη στο ζητούμενο.

 

Θα το ξαναδώ πιο ξεκούραστα αύριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο FreeBSD 7.x υπάρχει και το πρόγραμμα recoverdisk το οποίο μπορεί να σου δημιουργήσει κάποιο image του δίσκου.

 

Και εδώ μια ερώτηση για όποιον το έχει χρησιμοποιήσει ή ξέρει: Ας υποθέσουμε ότι ένας δίσκος έχει pending sectors, εάν τρέξουμε "recoverdisk /dev/ad4 /dev/ad4" , θα μετατρέψει τα pending sectors σε bad sectors; Με λίγα λόγια το recoverdisk όπου βρει pending sector πάει να γράψει σε αυτό ώστε να μετατραπεί σε bad sector;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορώ να σκεφτώ κάτι αυτή τη στιγμή.

 

Δυστυχώς είσαι με ένα άγνωστο λειτουργικό και προσπαθείς κάτι για το οποίο δεν μπορώ να δώσω κατά γράμμα οδηγίες. Δε ξέρω τι οδηγίες θα μπορούσα να προτείνω για να αποφύγουμε να αναλωθούμε σε ένα σορό παράπλευρα προβλήματα -χωρίς τελικά να βρούμε άκρη στο ζητούμενο.

 

Θα το ξαναδώ πιο ξεκούραστα αύριο.

 

 

Τι εννοεις αγνωστο λειτουργικο BSDας δεν εισαι?

Χθες βρικα τον φιλο portmaster..και προσπαθισαμε λιγο.....Με την εντολη dd πηραμε παλι backup τον προβληματικο σκληρο αλλα χωρις συμπιεση εβαλα τον σκληρο μεσα που πηραμε το backup αλλα το προβλημα μεταφερθηκε και στον αλλο βγαζει ακριβος τον ιδιο σφαλμα....

 

 

j6afb5

4zot6f

lrrfal

 

Αυτα τα 3 μου βγαζει ....

 

 

Για το προγραμματακι σ αυτη την σελιδα

 

http://www.freebsdsoftware.org/sysutils/ffs2recov.html

 

Πως το κατεβαζω και το κανω εγκατασταση γιατι δεν βρισκω τπτ μπορεις να μου εξηγησεις??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοεις αγνωστο λειτουργικο BSDας δεν εισαι?

Εννοώ άγνωστο για σένα (το οποίο καθιστά αναγκαίες τις κατά γράμμα οδηγίες οι οποίες όμως είναι δύσκολο να δοθούν από κάποιον που δεν βρίσκεται μπροστά σε ένα πιστό αντίγραφο του συστήματός σου).

 

Επίσης το ότι δε γνωρίζω διάφορες λεπτομέρειες, από το αν το livecd του freebsd που χρησιμοποιείς υποστηρίζει usb storage devices και vfat, μέχρι το που καταγράφονται οι τοποθεσίες των superblocks backup, μέχρι το αν το freenas παρέχει τα εργαλεία που χρειάζονται για να κάνεις compile και install ένα freebsd port, κάνει ακόμη πιο δύσκολες, κουραστικές και αβέβαιες τις οδηγίες κατά γράμμα.

 

Π.χ. τώρα μπορεί να χρειαστούμε σελίδες δημοσιεύσεων μόνο για να καταφέρουμε να αποθηκεύσουμε την έξοδο της dumpfs κάπου ώστε να τη δημοσιεύσεις και να τη δούμε -και τότε μπορεί να δούμε ότι δεν περιέχει την πληροφορία που θέλουμε, οπότε θα πρέπει να δοκιμάσουμε κάτι άλλο!

 

Απλά το λέω για να δεις ότι δεν πρόκειται να βγάλει απλά κάποιος 10 εντολές στη σειρά από το κεφάλι του τις οποίες να δώσεις κατά γράμμα και να λύσεις το πρόβλημα, το να προσπαθεί να δώσει κατά γράμμα οδηγίες που να παίξουν στο δικό σου σύστημα -στην ουσία το να σε χρησιμοποιεί σαν διεπαφή εισόδου-εξόδου για να χειριστεί τον υπολογιστή σου- είναι κουραστικό και χρονοβόρο. Όποιος μπορεί θα βοηθήσει όποτε έχει χρόνο χωρίς να το ζητάς προσωπικά.

 

Ο μόνος τρόπος για να μην εξαρτάσαι από το πότε μπορεί να βοηθήσει ο άλλος σε τέτοιες περιπτώσεις είναι να πάρεις το freebsd handbook, να κάνεις μια νέα εγκατάσταση κάπου και να εξοικιωθείς με το σύστημα και τα εργαλεία του -το οποίο δεν είναι τόσο δύσκολο όσο φαίνεται, αλλά θέλει τον χρόνο του.

 

 

Αυτα τα 3 μου βγαζει ....
  • Η dumpfs εκτελείται με επιτυχία, όταν όμως η έξοδός της πάει να γραφτεί εκεί που λες (στο ./dumpfs.txt), σου πετάει μήνυμα ότι ο συγκεκριμένος κατάλογος βρίσκεται σε ένα filesystem (/) που έχει γεμίσει. Αυτό μάλλον βρίσκεται στη μνήμη (δεδομένου ότι ξεκίνησες από ένα live cd).
     
    Οπότε θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις κάποιο αποθηκευτικό μέσο με αρκετή χωρητικότητα, π.χ. ένα usb flash drive. Αφού το συνδέσεις, αν το αναγνωρίσει θα το δεις στο /dev/da0 (ή da1, αν υπάρχει ήδη άλλη συσκευή που χρησιμοποιεί τον ίδιο driver) και το άλλο του partition θα είναι το /dev/da0s1.
     
    Αν σε αυτό υπάρχει ένα fat32 filesystem και το livecd σου υποστηρίζει fat32, μπορείς να κάνεις
    ># mkdir flash
    # mount/dev/da0s1 flash
    # cd flash


    για να το αντιστοιχίσεις σε μια τοποθεσία και να μπεις εκεί, ώστε να αποθηκεύσεις μέσα το dumpfs.txt.
     
     

  • Η ffsinfo σου πετάει αυτό το μήνυμα μάλλον επειδή δίνεις "-1" αντί "-l", όμως τώρα πρόσεξα ότι η έξοδός της μπορεί να βγει αρκετά μεγάλη (μέχρι 2% του μεγέθους του filesystem) και δεν είμαι και σίγουρος ότι θα μας είναι χρήσιμη, οπότε μην την εκτελέσεις.

 

Θυμίζω για τους άλλους που βρισκόμαστε και τι κάνουμε:

 

Το Superblock φαίνεται να είναι corrupted, οπότε εμείς θέλουμε κάποια εναλλακτική τοποθεσία στην οποία βρίσκονται αποθηκευμένα αντίγραφά του, ώστε να το επαναφέρουμε με fsck -b. Πιθανολογώ ότι η έξοδος της dumpfs μπορεί να τα γράφει -αλλά δε γνωρίζω σίγουρα.

 

http://www.freebsdsoftware.org/sysutils/ffs2recov.html

 

Πως το κατεβαζω και το κανω εγκατασταση γιατι δεν βρισκω τπτ μπορεις να μου εξηγησεις??

Είτε από port είτε από package. Και οι δύο περιπτώσεις εξηγούνται στο handbook . Όμως θα χρειαστείς μία εγκατάσταση freebsd με κάποια βασικά εργαλεία (για τα ports ακόμη περισσότερα).

 

Δε ξέρω αν αυτά παρέχονται από την εγκατάσταση του freenas σου.

Δεν αποκλείεται να μπορείς να εγκαταστήσεις το πακέτο από το livecd σου στη μνήμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως μου μυρίζει και κάποιο hardware issue με το σύστημα.

 

Χθες με βοηθησε ο portmaster και πηραμε 1-1 με dd backup χωρις συμπιεση και εβαλα τον σκληρο που πηραμε το backup και μου εβγαζε ακριβος το ιδιο προβλημα με τον προβληματικο δλδ το προβλημα μεταφερθηκε και στον αλλο ....

 

Να τον στειλω ρε παιδια σε καποιον απο εσας που κατεχει να τον βαλει σε δικο του μηχανημα μπας και επαναφερει τα δεδομενα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hey,

 

Όπως σου είπα είμαι εκτός Αθηνών και με το ζόρι κατάφερα να κάνω το ποστ από 3g...

 

Είναι λογικό να έχεις το ίδιο πρόβλημα με τον καινούριο. Βάλε τον original στο ντουλάπι και προσπάθησε να επαναφέρεις το superblock στον backup.

Πως θα το κάνεις αυτό, το UFS2 κρατάει backup superblock στο block 160 του δίσκου. Για να βρείς όλα τα additional backup superblocks δώσε

 

># newfs -N /dev/ad6

 

και θα σου βγάλει μια λίστα ολόκληρη.

 

Επόμενο βήμα είναι να τρέξεις fsck_ufs με προκαθορισμένη θέση για το super block.

 

># fsck_ufs -b 160 /dev/ad6

 

Θεωρώ ότι δεν έχεις αλλάξεις την θέση του δίσκου (ad6).

 

Καλή Ανάσταση σε όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hey,

 

Όπως σου είπα είμαι εκτός Αθηνών και με το ζόρι κατάφερα να κάνω το ποστ από 3g...

 

Είναι λογικό να έχεις το ίδιο πρόβλημα με τον καινούριο. Βάλε τον original στο ντουλάπι και προσπάθησε να επαναφέρεις το superblock στον backup.

Πως θα το κάνεις αυτό, το UFS2 κρατάει backup superblock στο block 160 του δίσκου. Για να βρείς όλα τα additional backup superblocks δώσε

 

># newfs -N /dev/ad6

 

και θα σου βγάλει μια λίστα ολόκληρη.

 

Επόμενο βήμα είναι να τρέξεις fsck_ufs με προκαθορισμένη θέση για το super block.

 

># fsck_ufs -b 160 /dev/ad6

 

 

 

 

Θεωρώ ότι δεν έχεις αλλάξεις την θέση του δίσκου (ad6).

 

Καλή Ανάσταση σε όλους.

 

Μου βγαζει μηνυμα 160 is not a file system superblock

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Portmaster:

Αυτό ήταν το πρώτο που δοκίμασε, αλλά εξαιτίας του συγκεκριμένου μηνύματος σκέφτηκα ότι η newfs -N δεν δίνει τις σωστές τοποθεσίες πιθανόν επειδή το freenas είχε κάνει newfs με κάποιες διαφορετικές επιλογές.

 

Όμως τώρα που το βλέπω, και στις δύο περιπτώσεις η δοκιμή έγινε με το block device ολόκληρου του δίσκου (π.χ. /dev/ad6), ενώ το filesystem είναι διαμορφωμένο στο πρώτο partition.

 

Είμαστε σίγουροι ότι η fsck είναι αρκετά έξυπνη για να μη μπερδευτεί από το MBR; Αν όχι, carpe_diem_rj δοκίμασε να κάνεις τα ίδια στο /dev/ad6p1 αντί στο /dev/ad6.

 

π.χ. αν όντως ο δίσκος είναι στο /dev/ad6 (πιο πάνω στα screenshots γιατί φαινόταν στο /dev/ad4; ):

 

># newfs -N /dev/ad6p1
# fsck -b ### /dev/ad6p1

(όπου ### μια από τις τοποθεσίες που αναφέρει η newfs)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ad4 ειναι ο προβληματικος ενω ο ad6 το αντιγραφο του.

 

Δινω newfs -Ν /dev/ad6p1

 

και μου δινει παρα πολλους αριθμους μπορω να δω μονο τους τελευταιους που φαινοντε στην σελιδα... μετα δινω fsck -b 160 /dev/adsp1

 

fsck illegal option --b

usage fsck [Cdfnpvy] [-B : -F] [ -T fstype:fsoptions] [ -t fstype] [special : ......

 

οταν δινω

fsck_ufs -b 160 /dev/ad6p1

 

160 is not a file system superblock. Εβαλα ακομα 2-3 αριθμους που βλεπω και βγαζει τα ιδια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...