Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΒΛΗΜΑ στο superblock ενός ufs partition (bsd)


carpe_diem_rj

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας. Θελω τις γνωσεις ενος ειδικου για το προβλημα που αντιμετωπιζω καθως ζητησα την βοηθεια απο πολλους αλλα δεν καταφερα τπτ.

 

Ειχα εγκαταστισει πριν 6 μηνες ενα free nas server με 5 σκληρους πανω του και αλλους 2 se usb.

Μετα απο καιρο αποφασισα να ξαναστισω τον free nas server και κατεβασα την τελευταια του εκδοση και εκανα ξανα καθαρη εγκατασταση σε μια καρτα compact flash που την ειχα συνδεσει με ειδικο ανταπτορα πανω στο ide της motherboard. Εδω αρχιζουν τα προβληματα καθως οταν πηγα να ξαναστισω τοτον σερβερ και νακανω mount τους σκληρους που ειχαν διαμορφοθει με την παλιοτερη εκδοση του freenas ο 1 σκληρος αν και αρχικα επαιξε μετα εγινε unmount και δεν ξαναμπορεσα να τον κανω mount απο τοτε.

Ο σκληρος ειναι SATA 1 Tb σε διαμορφωση ufs . Οι σκληροι δεν ηταν σε καποιο raid .

μετα απο προσπαθιες να τον κανω mount βρικα οτι το προβλημα που μου παρουσιαζε ισως οφειλοταν στην νεα εκδοση του freenas η σε καποια διακοπη ρευματος ....απο φασισα λοιπον να ξαναεγκαταστισω την παλια εκδοση του free nas το εκανα ...ο σκληρος εγινε mount αλλα δεν μπορουσα να δω τα δεδομενα μου.Το τελικο συμπερασμα ειναι οτι μαλλον υπαρχει καποιο προβλημα στο superblock .....

 

Οταν παω να κανω fsck απο το web interface του free nas μου βγαζει τομ παρακτω....

 

ksx62w

 

Παρακαλω οποιος εχει τις γνωσεις ας βοηθησει να ανακτησω τα δεδομενα μου .

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

nske kai λοιποί προσέλθετε. Προσπάθησα να βοηθήσω τον Παναγιώτη στο maclife.gr αλλά δεν τα κατάφερα.

Εντοπίζω το πρόβλημα στο Super Blockκαι στην αναντιστοιχία του με τα buck up του

 

Η fsck δε λέιτουργεί με κανένα attribute ούτε -f με διάφορα outputs.

με #newfs -N /dev/da0

βρίσκω τα alternative superblocks

αλλά όταν δίνει

#fsck_ufs -b *** /dev/da0

 

όπου *** ο αριθμός του alternative

 

δινει output

 

Alternate super block location: ***

** /dev/da0

*** is not a file system superblock

 

και αυτό συμβάινει με τρεις τέσσερις alternatives που δοκιμάσαμε.

 

Έχω βρει στο δίκτυο αυτό

http://unix.derkeiler.com/Mailing-Lists/FreeBSD/questions/2008-11/msg00730.html και με ανησυχεί πολύ

 

 

Έχει κανεςι ρε παιδια καμία ιδεα?

 

---------- Προσθήκη στις 21:45 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 21:44 ----------

 

Να σημειώσω ότι η όποια προσπάθεια έγινε σε PC BSD σε virtual machine

 

---------- Προσθήκη στις 21:46 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 21:45 ----------

 

δείτε καιαυτό

http://unix.derkeiler.com/Mailing-Lists/FreeBSD/questions/2006-12/msg00599.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Αν τα δεδομένα σου είναι πολύ σημαντικά, το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι ένα 1:1 backup image, καθώς η fsck ή οποιοδήποτε εργαλείο, μπορεί να επιδεινώσει την κατάσταση.

 

Αυτό μπορείς να το κάνεις με την εντολή dd, εκκινώντας από κάποιο Linux ή *BSD bootable image, π.χ. του hex ή του gentoo. Βέβαια θα χρειαστείς αρκετό χώρο σε κάποιον άλλο δίσκο για να αποθηκεύσεις το backup.

 


    • Αφού συνδέσεις τον δίσκο με το προβληματικό Filesystem και εκκινήσεις από το livecd/usb, θα πρέπει να βρεις την ονομασία του δίσκου, η οποία, αφού ο δίσκος είναι SATA, εξαρτάται από το πόσοι άλλοι SATA δίσκοι είναι εγκατεστημένοι στο σύστημα και σε ποιο controller port.
       
      Στο Linux μπορείς να το δεις με την fdisk
      ># fdisk -l /dev/sd?


       
      Στο FreeBSD με την gpart

      ># gpart show


       

    • Αφού βρεις την ονομασία του device, μπορείς να το πάρεις backup με την dd:
       
      ># dd if=[color="DarkGreen"]/dev/ONOMA_ΔΙΣΚΟΥ[/color] OF=[color="DarkGreen"]/ΔΙΑΔΡΟΜΗ/ΣΤΗΝ/ΟΠΟΙΑ/ΘΑ/ΑΠΟΘΗΚΕΥΤΕΙ/ΤΟ/IMAGE/backup.img[/color] bs=8192


       
      Αν θέλεις, μπορείς να το συμπιέσεις ταυτόχρονα, ώστε να πιάσει λιγότερο χώρο
       

      ># dd if=[color="DarkGreen"]/dev/ONOMA_ΔΙΣΚΟΥ[/color]  bs=8192| gzip -9 > [color="DarkGreen"]/ΔΙΑΔΡΟΜΗ/ΣΤΗΝ/ΟΠΟΙΑ/ΘΑ/ΑΠΟΘΗΚΕΥΤΕΙ/ΤΟ/IMAGE/backup.img.gz[/color]


       
      Αλλά θα πάρει περισσότερο χρόνο -ανάλογα τον επεξεργαστή σου.

     

     

    [*] Όταν τελειώσεις με το backup, ή αν αποφασίσεις να μην το κάνεις, ξεκίνα με ένα FreeBSD bootable medium (π.χ. το hex), και αρχικά δοκίμασε να τρέξεις ξανά την fsck:

     

    ># fsck -y [color="DarkGreen"]/dev/DEVICE_ΠΟΥ_ΠΕΡΙΕΧΕΙ_ΤΟ_FILESYSTEM[/color] (π.χ. ad4p1)

     

    Αν συνεχίσει να σου πετάει το συγκεκριμένο μήνυμα για το Super Block, θα πρέπει να πεις στην fsck χειροκίνητα να το επαναφέρει από κάποιο από τα αντίγραφα που κρατούνται αυτόματα μέσα στο Filesystem. Το πρόβλημα είναι ότι θα πρέπει να γνωρίζεις την τοποθεσία του πρώτα (σε ποιο block είναι).

     

    Το καλύτερο είναι να δεις αν μπορείς να το βρεις κάπου στην έξοδο των εντολών:

    ># tunefs -p  [color="DarkGreen"]/dev/DEVICE_ΠΟΥ_ΠΕΡΙΕΧΕΙ_ΤΟ_FILESYSTEM[/color] > tunefs.txt

     

    ># dumpfs [color="DarkGreen"]/dev/DEVICE_ΠΟΥ_ΠΕΡΙΕΧΕΙ_ΤΟ_FILESYSTEM[/color] > dumpfs.txt

     

    ># ffsinfo -o ffsinfo.txt -l 1023 [color="DarkGreen"]/dev/DEVICE_ΠΟΥ_ΠΕΡΙΕΧΕΙ_ΤΟ_FILESYSTEM[/color]

    Αν δε βγάζεις άκρη κάνε attach τα τρία αυτά .txt εδώ να τα δούμε.

     

    Ένας άλλος τρόπος που δεν τον συνιστώ γιατί ενδεχομένως το freenas να έχει χρησιμοποιήσει κάποιες διαφορετικές από τις default παραμέτρους κατά τη διαμόρφωση, είναι να πεις στη newfs να προσποιηθεί ότι φτιάχνει το filesystem στο συγκεκριμένο device, χωρίς να το γράψει (με την -N).

    ># newfs -N [color="DarkGreen"]/dev/DEVICE_ΠΟΥ_ΠΕΡΙΕΧΕΙ_ΤΟ_FILESYSTEM[/color]

     

    Θα σου επιστρέψει κάτι σαν:

    >super-block backups (for fsck -b #) at:
    32, 1576992, 3153952, 4730912, 6307872, 7884832, 9461792, 11038752, 12615712, 14192672, 15769632, 17346592, 18923552, 20500512, 22077472, 23654432, 25231392, 26808352, 28385312,
    29962272, 31539232, 33116192, 34693152, 36270112, 37847072

     

    Αφού βρεις με οποιονδήποτε τρόπο κάποιες τοποθεσίες στις οποίες υπάρχουν backups του superblock, μπορείς να πεις στην fsck να το επαναφέρει από κάποια από αυτές, π.χ.

    >#  fsck -b 26808352 /dev/ad4p1

     

    Εναλλακτικά, ή αν τα παραπάνω αποτύχουν, δες και το παρακάτω πρόγραμμα:

     

    http://www.freebsdsoftware.org/sysutils/ffs2recov.html

 

[EDIT] Δεν είχα δει την απάντηση του hasodikis όταν έγραφα, γι' αυτό ανέφερα περιττές πληροφορίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σαι καλα βρε αγορι μου... πωπω... πόσο μου έλειψε αυτό... φορτωσε λεμε... δωσε κι άλλο!!!!!!

τόσους μήνες με mac έχω αρχίσει να αποβλακώνομαι ......κονσόλα και άγιος ο Bob!

 

Ευτυχώς σώνει την ακτάσταση το λινουξάκι μου στο πισι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ ευχαριστω φιλε nske για την αμεση απαντηση σου...θα ξεκινισω να δω αν θα βγαλουμε ακρη.....θα παρω backup για καλο και για κακο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ!

 

ο hasodikis έγινε MACάς!!! όσο για την απάντηση του nske, άψογος, όπως πάντα. μπράβο!

 

(άσε που η κάθε απάντηση του είναι και 2 μέρες διάβασμα για να καταλάβω τι εννοεί και πόσα πράγματα ΔΕΝ γνωρίζω ακόμα)

 

φιου, τις καληνύχτες μου και σορρυ για το offtopic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ!

 

ο hasodikis έγινε MACάς!!! όσο για την απάντηση του nske, άψογος, όπως πάντα. μπράβο!

 

(άσε που η κάθε απάντηση του είναι και 2 μέρες διάβασμα για να καταλάβω τι εννοεί και πόσα πράγματα ΔΕΝ γνωρίζω ακόμα)

 

φιου, τις καληνύχτες μου και σορρυ για το offtopic

 

Καλά ρε δε ντρεπεσαι?......... μα καθόλου ντροπή?

Ένα μακ πήρα..... ένα macbook για την ακρίβεια.....εντάξει έχω απουσιάσει για καιρό από το φορουμ αλλά δε σημαίνει ότι δεν το παρακολουθώ......

Ντροπή σου πάντως που μου αποδίδεις τον χαρακτηρισμό αυτό ..... δε μου ξιζε :-D:-D:lol::lol::lol::lol::-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D

 

 

Μα γιατί νομίζετε ότι το έστειλα το παιδί να ρωτήσει εδώ..... Στο μήνυμα που του έστειλα... έλεγε.... να περιμένεις να σου απαντήσει ο nske........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μονος σκληρος που εχω κενος ειναι ενας 640giga πιστευω να χωρεσει το backup....

Θα πρεπει να διαμορφωσω τον 640arh σε UFS?

 

Επισης κατεβασα το hex το εβαλα στο πc φορτωσε κανονικα αλλα μου αναβοσβηνει η οθονη οταν φτανει στο σημειο για autoconfiguration Xorg ....πως μπορω να το διορθωσω αυτο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Καλά ρε δε ντρεπεσαι?......... μα καθόλου ντροπή?

Ένα μακ πήρα..... ένα macbook για την ακρίβεια.....εντάξει έχω απουσιάσει για καιρό από το φορουμ αλλά δε σημαίνει ότι δεν το παρακολουθώ......

Ντροπή σου πάντως που μου αποδίδεις τον χαρακτηρισμό αυτό ..... δε μου ξιζε :-D:-D:lol::lol::lol::lol::-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D

 

 

Μα γιατί νομίζετε ότι το έστειλα το παιδί να ρωτήσει εδώ..... Στο μήνυμα που του έστειλα... έλεγε.... να περιμένεις να σου απαντήσει ο nske........

 

 

... δε σε συγχωρω ρε. Μόνο και μόνο επειδή πήγες και πήρες μουλωχτά-μουλωχτά mac, και δεν βγήκες να το δηλώσεις δημόσια!:mrgreen::mrgreen:

 

 

Ο μονος σκληρος που εχω κενος ειναι ενας 640giga πιστευω να χωρεσει το backup....

Θα πρεπει να διαμορφωσω τον 640arh σε UFS?

 

με το dd κάνεις 1:1 back-up, άρα χρειάζεσαι δίσκο, ίδιας ή μεγαλύτερης χωρητικότητας. δεν χρειάζεται να τον διαμορφώσει καθόλου, άστον unformatted, και προχώρα στο dd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιολαμόγια τα καλύτερα θέματα τα συζητάτε τα μεσάνυχτα!!! :P

Αν ο δίσκος δεν είναι 100% γεμάτος χρησιμοποίησε το pipe σε gzip όπως σου είπε ο nske πιο πάνω, θα σου μειώσει το output file αρκετά, δηλαδή σίγουρα θα σου αφαιρέσει από το τελικό backup τον χώρο που είναι κενός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω βαλει πανω στο μηχανημα 3 σκληρους 2 σατα και ενα usb.

Με την εντολη gpart show μου τους δεχνει κανονικα..

 

Ο προβληματικος ονομαζετε ad4 και αυτος που θα παρει το backup ad6.

 

Πως θα τους κανω mount για αν τρεξω την εντολη μετα που λεει ο φιλος nkse για να παρω το backup ...ειμαι ασχετος παιδια συγνωμη αν σας πρειζω απλα εμπλεξα με αυτη την κατασταση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να βρείς τα partitions και τα slices (άν υπάρχουν) για να κάνεις το mount. Δώσε

>disklabel ad6

για να δείς ποιο partition και slice πρέπει να δώσεις στην εντολή

>mount /dev/ad6[color="Lime"]<partition/slice number>[/color] /mountpoint

Το mountpoint μπορεί να είναι ένα directory όπως το /mnt

Υπάρχει περίπτωση αν ο ad6 δέν έχει κάποιο extra slice να κάνεις τη δουλειά σου με απλώς /dev/ad6s1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να βρείς τα partitions και τα slices (άν υπάρχουν) για να κάνεις το mount. Δώσε

>disklabel ad6

για να δείς ποιο partition και slice πρέπει να δώσεις στην εντολή

>mount /dev/ad6[color="Lime"]<partition/slice number>[/color] /mountpoint

Το mountpoint μπορεί να είναι ένα directory όπως το /mnt

Υπάρχει περίπτωση αν ο ad6 δέν έχει κάποιο extra slice να κάνεις τη δουλειά σου με απλώς /dev/ad6s1

Γραφω disklabel ad6 και μου βγαζει /dev/ad6 no valid label found
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...