Προς το περιεχόμενο

Νέος στο LInux: μερικές ερωτήσεις...


mask2011

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να κάνω και εγώ τις ερωτήσεις μου μια και είμαι noob σε linux...

 

Έβαλα ubuntu 9.10 desktop σε ένα μηχανάκι και με και συνδέομαι με RDP σε ένα άλλο μηχανάκι που τρέχει Win 7.

 

Τα προβλήματα εκεί είναι 3:

1. Δεν μπορώ να γυρίσω από Αγγλικά σε Ελληνικα μέσα στο RDP.

Κολλάει το πληκτρολόγιο και γενικά επικρατεί ένα πανικός όταν πατάω οποιαδήποτε πλήκτρα.

Προσωρινά το έλυσα κάνοντας bind το αριστερό Alt σαν Windows key.

2. Δεν λειτουργούν τα βελάκια, πάνω, κάτω, δεξιά, αριστερά.

3. Δεν λειτουργεί το αριθμητικό πληκτρολόγιο.

 

Εύχομαι να υπάρχουν λύσεις για τα παραπάνω, αλλιώς θα αναγκαστώ να το ξηλώσω και να βάλω Win πράγμα που δεν θέλω να κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πείραξα όλες τι ρυθμίσεις στην κάρτα αλλά και πάλι ποτε έχω ήχο και πότε δεν έχω και στα flashaκια και όταν ακούω ράδιο μέσω ιντερνετ. Καμία άλλη πρόταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το απεγκατέστησα. Το θεικότερο όλων είναι ότι όταν εγκατέστησα την kubuntu όλα έπαιζαν μία χαρά. Τι να πω? Τωρα δεν παιζει τπτ. Ούτε ο amarok.

 

Δεν γίνεται. Χρησιμοποίησα την onboard καρτα και το μόνο που δεν παίζει είναι τα flashakia. Εντάξει μπορώ να συμβιβαστώ μέχρι να βρεθεί μία λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε λίγο κάτι πρακτικό να δεις αν δουλέψει. Πήγαινε στις ρυθμίσεις ήχου και βάλε τα πάντα σε pulseaudio. Οτάν λέω τα πάντα στην εισαγωγή ήχου κάνε ένα κανονικό restart και μετά ξαναπήγαινε στις ρυθμίσεις και βάλτα ξανά στη κάρτα ήχου σου και κάνε ένα restart και πες μας τι έγινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ να το εγκαταστήσω πάλι?? Το δοκίμασα. Δεν έγινε τπτ. Δεν έχω ήχο. Έχω διαβάσει ότι η Χ-fi extreme έχει προβλήματα. Μήπως να την καταργήσω μέχρι να πάρω μία άλλη??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχί δεν είναι θέμα της κάρτα γιατί όπως είπες και πριν έπαιζε κανονικά. Είναι θέμα της διανομής και του pulseaudio που είχαν βάλει σε αυτή την έκδοση και των προβλημάτων που έφερνε. Και σε μένα μου έκανε κάτι τέτοια και μερικές φορές μου έβγαζε ένα μύνημα κατά το login ότι η κάρτα ήχου που είχα είναι απενεργοποιηθεί ενώ δούλευε κανονικά.

Στην επόμενη έκδοση που βγαίνει σε ένα μήνα δεν υπάρχει αυτό το πρόβλημα. Σου έλεγα πριν όχι να εγκαταστήσεις το pulseaudio αλλά να πας στο system settings και εκεί στο μεγαφωνάκι και στις ρυθμίσεις για το ποια κάρτα να χρησιμοποιείση το σύστημα να κάνεις ότι είπα πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην σε ευχαριστώ που ασχολείσαι... Τώρα είμαι με την onboard. Έχω κανονικά ήχο και στο youtube. Αυτό που μου είπες το έκανα και δεν δούλεψε. Δεν πειράζει. Έτσι και αλλιώς ψηνομαι εδώ και καιρό να αλλάξω και να πάρω την asus xonar dx. Ελπίζω να μην πάθω τα ίδια και με την onboard και κάθε μερα πρεπει να αλλάζω καρτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να ρωτήσω πως κάνω updates πχ είδα ότι εγώ έχω kde 4.3.2 και έχει βγει πιο καινούριο. Γίνεται να τις κάνει αυτόματα? Το ίδιο θέλω και για τα προγράμματα όπως ο opera, ο amarok και το emesene.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για opera υπαρχει το σχετικο repo, αν και δεν εχει βγει ακομα 10.5 για linux.

 

Για τα υπολοιπα ειτε θα βρεις καποιο repo τριτων, συνηθως ppa, ειτε θα περιμενεις ως την 10.04 για γενικη αναβαθμιση.

 

Εκει που εισαι ημουνα (3o post)...

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=232334

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...