Προς το περιεχόμενο

Νέος στο LInux: μερικές ερωτήσεις...


mask2011

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Λοιπόν είναι η τρίτη προσπάθεια για να μείνω για πάντα στο Linux(αλλά μάλλον η πρώτη ουσιαστική αφού τώρα έχω ιντερνετ). Τα περισσότερα πράγματα τα έκανα αλλά κάποια δεν ξέρω πως... εδώ λοιπόν θέλω την βοήθειά σας...

 

1) πως μπορώ να ακούσω σταθμούς μεσω ιντερνετ(μέχρι τώρα τους έβαζα στον explorer επειδή χρησιμοποιώ opera)... εντάξει τώρα τους έβαζα στον konqueror... αλλά ξαφνικά εδώ και 2 μέρες κάθε φορά που βάζω έναν σταθμό μου βγάζει ένα μήνυμα στο tray και μου λέει ότι η x-fi (οκ ξέρω ότι είναι μούφα και δεν δουλεύει καλά με το linux) δεν λειτουργεί και "falling back to Pulse audio" ενώ όμως ο amarok παίζει την μουσική μου κανονικά... και επισης πριν δούλευε και με τους σταθμούς... αν και προσπάθησα να τους παίξω και από τον amarok και τον vlc τίποτα δεν κατάφερα...

 

2) κάθε φορά που ανοίγω τον υπολογιστή πάντα πρέπει να πατήσω από τα settings resume compositing γιατί?? μόνο όταν πατάω απενεργοποίηση

 

3) έχω βάλει τον pidgin ως messenger... έχετε να μου προτείνεται κάτι καλύτερο για να εχω και κάμερα και ήχο ή μπορεί να ρυθμιστεί και ο pidgin?? επίσης το skype σε 32-bit δουλευει κανονικά??

 

αν σας κουρασα συγγνωμη... Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Φαντάζομαι θα έχεις kubuntu. Για μένα καλύτερα σαν πρώτο βήμα είναι να απεγκαταστήσεις το πρόγραμμα pulseaudio που δημιουργεί αρκετά προβλήματα στον ήχο. Μετά πήγαινε στο system settings και στις ρυθμίσεις για τον ήχο και δοκίμασε να αλλάξεις όλα τα πεδία στην κάρτα ήχου που έχεις. Κάνε και ένα restart και λογικά θα είσαι εντάξη και δεν θα σου εμφανίζετε αυτό το πρόβλημα.

2.Δλδ τα εφέ τα ενεργοποιείς και σε κάθε restart χάνονται?

3.Το skype δουλεύει κανονικά και υπάρχει deb πακέτο για εγκατάσταση από το official site τους. Για msn το καλύτερο πρόγραμμα αυτή την στιγμή που υποστηρίζει και video κλήσεις είναι το amsn. Θα το βρεις και αυτό μέσω του kpackagekit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το 3) εχω να σου προτείνω amsn και emesene!Eιναι πολυ ωραια καμια σχεση με το pidgin.Εχουν και skins.

 

Για amsn skins--->google it

 

Για emesene skins πηγαινε gnome-looks.org

 

A και τα 2 ειναι στο software center και στο synaptic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι kubuntu έχω.... ε! είπαμε καινούριος πως απεγκαθιστώ το Pulse audio??? όσο για το 2 ναι ακριβώς αυτό συμβαίνει αλλά μόνο όταν τον κλέινω και μου λεει ότι ίσως κάποιο άλλο πρόγραμμα το χρησιμοποιεί... βέβαια δεν ξέρω αν παίζει ρόλο που δοκίμαζα τα cairo-dock και awn.... ευχαριστώ για τα προγράμματα θα τα δοκιμάσω και θα σας πω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://help.ubuntu.com/community/RestrictedFormats

για να ακούς σταθμούς επέλεξε kubuntu

 

ευχαριστώ... φαίνεται να έφτιαξε το πρόβλημα...

 

@aris1986 τελικά θα μείνω με τον emesene... όντως πολύ καλύτερος από τον pidgin....

εξακολουθώ πάντως να έχω το πρόβλημα με το compositing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mask2011

Για ακόμα πιο ομαλή μετάβαση θα σου πρότεινα να βγάλεις το kubu και να βάλεις το mint ή το Mandriva. Ειδικά το Mint είναι debian-ubuntu style οπότε θα προσαρμοστείς αμέσως. Κατέβασε το Live cd και κάνε μια δοκιμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την είχα δοκιμάσει και την mint.για την mandriva δεν ξέρω, έχω να χρησιμοποιήσω μία από τότε που ήταν mandrake. η mint μου άρεσε αλλά είπα να βάλω κάτι με kde που δεν το είχα χρηστιμοποιήσει και πολύ.γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος. το μόνο που παραμένει είναι το πρόβλημα με το compositing. σκεψου ότι πια δεν μπαινω στα win παρά μόνο για pro. αλλά τώρα μου έβαλες φωτιά να δω και την mandriva...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως έχω ATi. Oταν έφτιαχνα τον υπολογιστή δεν είχα ιντερνετ για να βάλω linux. Eχω βάλει αυτούς που δίνει από το hardware drivers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως έχω ATi. Oταν έφτιαχνα τον υπολογιστή δεν είχα ιντερνετ για να βάλω linux. Eχω βάλει αυτούς που δίνει από το hardware drivers.

 

Linux με ΑΤΙ αστα βράστα σαν τον διαόλο με το λιβανι απεφευγε το

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέτε να μην μπορώ να φτιάξω αυτό το μικρούλι πρόβλημα? Κατά τα άλλα πάντως τα γραφικά δουλευουν μια χαρά. Α! και μόλις εντόπισα ένα προβληματάκι στο emesene. Γιατί σέρνεται όταν στέλνω ένα αρχείο? Ήθελε ένα τέταρτο για ένα wallpaper 1650*1050.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κατάσταση με τους ATI drivers ΑΡΓΑ ΑΡΓΑ , αλλά σταθερά βελτιώνεται. Υπομονή και ενδεχομένως στην 10.10 έκδοση, το πρόβλημα να μην υπάρχει. Χωρίς να αποκλείεται βέβαια και η πιθανότητα μία μέρα να μην παίζει τίποτα, πάλι ελέω ATI, όπως θυμάμαι ότι είχε γίνει ένα φεγγάρι όταν αναβαθμίστηκε ο xorg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και άλλο πρόβλημα μόλις τώρα. Δεν έχω ήχο στο youtube τον flash player @%^ωωωωωω. Πως γίνεται τώρα να φτιαχτει αυτό? Να πάρω άλλη καρτα ήχου μήπως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...