Προς το περιεχόμενο

native εγκατάσταση σε virtual machine


optimusprime

Προτεινόμενες αναρτήσεις

βασικά δεν είμαι σίγουρος για τον τιτλο:-D

αυτό που θέλω να κάνω είναι το εξής:

έχω dual boot ubuntu kai 7, θέλω μέσα από virtual machine να τρέχω τα συγκεκριμένα 7 όποτε χρειάζομαι χωρίς να κάνω reboot

είμαι σίγουρος ότι γίνεται αλλά με κάτι tutorials που βρήκα μπερδέυτηκα περισσότερο:mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να κάνεις image του συστήματος με το Acronis και να το εγκαταστήσεις στο virtual machine αν δεν θες να περνάς προγράμματα πάλι, αλλά δεν θα είναι native, δηλαδή μην περιμένεις να μπορείς να παίζεις games και τέτοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είπα πριν ότι είμαι σίγουρος οτι γίνεται γιατί το έδειχνε ένας σε μια παρουσίαση στο open fest με αυτό το θέμα,όπως επίσης με κάποιο τρόπο έτρεχε μεμονωμένα προγράμματα σε εικονική μηχανή αλλά αυτό δε με ενδιαφέρει τόσο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είπα πριν ότι είμαι σίγουρος οτι γίνεται γιατί το έδειχνε ένας σε μια παρουσίαση στο open fest με αυτό το θέμα,όπως επίσης με κάποιο τρόπο έτρεχε μεμονωμένα προγράμματα σε εικονική μηχανή αλλά αυτό δε με ενδιαφέρει τόσο

μεμονωμενα προγραμματα εννοειται γινεται αλλα μεχρι καποιο οριο. παιχνιδια ας πουμε δεν μπορεις λογω του διαμοιρασμου πορων-ραμ αλλα και τους περιορισμους που εχει μια virtual machine. ο Hlapatsas πριν σου ειπε την πιο κοντινη λυση μεσω acronis true image.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν χρησιμοποιείς ή σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις το VirtualBox για virtualization, υπάρχει ένα σχετικό sticky thread στο επίσημο VirtualBox forum: Howto: Windows XP in both VM and native

 

Δεν έχω δοκιμάσει τα όσα γράφονται εκεί και δε μπορώ να επιβεβαιώσω αν λειτουργούν απροβλημάτιστα. Ο οδηγός αφορά XP εγκατάσταση, αλλά προς το τέλος έχει μερικές σημειώσεις για Vista. Ίσως μπορεί να εφαρμοστεί και για Windows 7. Μια δοκιμή θα σε πείσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ένα προγραμματάκι που μετατρέπει ένα partition σε .vhd (virtual hard drive) αρχείο μέσα από το ίδιο το λειτουργικό. Υποστηρίζει από XP και πάνω...

Το virtualbox είχει κανονικά υποστήριξη για vhd αρχεία (κανονικά είναι της Microsoft, τα χρησιμοποιεί στο VirtualPC), που σημαίνει ότι θεωρητικά μπορεί να δουλέψει...

Ψαχνόμουν και γω μια εποχή να το κάνω αλλά όπως πολλά άλλα ξεχάστηκε... :P

 

EDIT: το βρήκα... disk2vhd λέγεται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...