Προς το περιεχόμενο

Και γω ubuntu!!!


CaptainHog

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα!μολις τωρα κανω εγκατασταση ubuntu 9.10 σε ενα δευτερο συστημα που εχω.ειμαι χρηστης win7 και ειπα να δοκιμασω και γω το linux ubuntu.

το συστημα ειναι p4 3ghz s775 2,6g Ram και εχει πανω εναν 80αρη σκληρο.η μητρικη ειναι gigabyte.

επειδη ειμαι εντελως ασχετος με τα linux το σιγουρο ειναι οτι οσο τα δουλευω θα χρειαστω και αρκετη βοηθεια απο εσας.

ελπιζω να με βοηθησετε οταν το χρειαστω.

καλημερα και παλι!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω μια μέρα στο "πρώτο" σύστημα να βάλεις ubuntu και στο "δεύτερο" windows.

 

Θα βοηθήσουμε όποτε χρειαστείς, απλά να ξέρεις ότι οι απαντήσεις για τα 99 από τα 100 ερωτήματα που θα έχεις υπάρχουν ήδη στο insomnia ή στο ubuntuforums.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να γινει αυτο θα πρεπει να μαθω πολλα ακομα μαλλον....ηδη δεν μπορω να μπω στο ιντερνετ και δεν μπορω να ακουσω μουσικη.....θες κ αλλα????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να γινει αυτο θα πρεπει να μαθω πολλα ακομα μαλλον....ηδη δεν μπορω να μπω στο ιντερνετ και δεν μπορω να ακουσω μουσικη.....θες κ αλλα????????

 

Update!!!!!!!

 

 

Sent from my iPod touch using Insomnia.app

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι να κανω update αλλα πως??δεν μπορω να συνδεθω στο ιντερνετ.εχω συνδεμενο το μοντεμ με usb πανω στο πισι.εχει μια εθερνετ το μοντεμ την οποια την εχω πανω στο αλλο πισι με τα win7.λετε να φταιει αυτο?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να γινει αυτο θα πρεπει να μαθω πολλα ακομα μαλλον....ηδη δεν μπορω να μπω στο ιντερνετ και δεν μπορω να ακουσω μουσικη.....θες κ αλλα????????

 

Με s775 board gigabyte μου φαίνονται απίστευτα όλα αυτά που αναφέρεις. Ελπίζω η σύνδεση να είναι με καλώδιο etherntet. Όσο για τον ήχο, δοκιμάζεις από την onboard κάρτα της μητρικής ή από καμιά soundblaster ?

 

θες κ αλλα????????

 

Εγώ όχι. Μάλιστα στα δεκάδες desktop και laptop που έχω βάλει ubuntu εδώ και χρόνια σε ΚΑΝΕΝΑ και ΠΟΤΕ δεν είχα πρόβλημα με ενσύρματη σύνδεση internet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, μιας και τώρα αρχίζεις με το linux άκουσε με και βάλε linux Mint.

Απλά κάνε τον κόπο και βάλε το.Έχει προεγκατεστημένους τους codecs για mp3 και ταινίες καθώς και πολλές άλλες χρήσιμες ρυθμίσεις έτοιμες.

teopasxal είναι αλήθεια ότι κάτι τέτοια μικροπραγματάκια είναι που σου σπάνε τα νεύρα και οι άνθρωποι που βγάζουν κάποιες διανομές δεν το έχουν καταλάβει.

Για τον ήχο δεν θα το συζητήσω γιατί είναι όντως ένα από τα προβλήματα που πρέπει να λύσουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώρα να διαγράψω τη συνδρομή μου από το thread. Δεν αντέχω άλλες αστήρικτες γενικολογίες.

 

καλά σιγά σου θίξαμε την διανομή... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, μιας και τώρα αρχίζεις με το linux άκουσε με και βάλε linux Mint.

Απλά κάνε τον κόπο και βάλε το.Έχει προεγκατεστημένους τους codecs για mp3 και ταινίες καθώς και πολλές άλλες χρήσιμες ρυθμίσεις έτοιμες.

teopasxal είναι αλήθεια ότι κάτι τέτοια μικροπραγματάκια είναι που σου σπάνε τα νεύρα και οι άνθρωποι που βγάζουν κάποιες διανομές δεν το έχουν καταλάβει.

Για τον ήχο δεν θα το συζητήσω γιατί είναι όντως ένα από τα προβλήματα που πρέπει να λύσουν..

 

Μα καλα εγω οπου εβαλα ubuntu με το αρχικο boot μετα το install πατησα 2 φορες κλικ σε ενα τραγουδι και μου κατεβασε τους codecs.Επισης πηγα youtube πατησα να δω το 1ο τυχαιο video με πήγε στην adobe κατεβασα το .deb πακετο το γραψε εκανα reboot και τέλος.

Δεν χρειαζεται Mint και αλλα τετοια

Απλα ειναι τα πραγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι θέλετε να είστε κομπλέ από proprietary formats (όλοι υποθέτω :-D ), με το που βάζετε το ubuntu, δίνετε ένα: sudo apt-get install ubuntu-restricted-extras και καθαρίσατε. Με ένα sudo apt-get install vlc κι ένα libdvdcss2 καθαρίσατε και με τα dvd του βιντεο κλαμπ.

 

Από 'κει και πέρα, βάζει ο καθένας τα υπόλοιπα όπως τον βολεύουν.

Το mint απλά στα δίνει έτοιμα αυτά, δεν σημαίνει πως είναι κακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...