Προς το περιεχόμενο

Δεν ξεκινά το Linux...


dimitrispk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα έβαλα στον υπολογιστή μου τη διανομή Ubuntu 9.10 (η εγκατάσταση έγινε μέσω των Windows xp (σαν πρόγραμμα των windows δηλαδή)).Για ένα μήνα περίπου δεν είχα κανένα πρόβλημα αλλά σήμερα έκανα τις προτεινόμενες ενημερώσεις (9.20) που έλεγε και μετά το restart τα linux δεν άνοιγαν και έβγαζαν μαύρη οθόνη που έλεγε :

 

GNU GBUB version 1.97 beta4

 

[Minimal BASH-like line editing is supported.For the first word,TAB lists possible command completion.Anywhere else TAB lists possible device/file completion.]

 

sh:grub>_

 

 

Τι μπορώ να κάνω ρε παιδιά για να επαναφέρω το σύστημα...???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και δεν εισαι με grub αλλα με τον ntldr, μπορει να ειναι 1002 πραγματα, οποτε σε συμβουλευω να κανεις απεγκατασταση του και εγκατασταση κανονικα.

 

Δεν βρισκω και τους λογους που ελεγα γμτ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το δενεις κομπο οτι φταινει σωνει και καλα οι ενημερωσεις.

 

Απλα το να το φτιαξεις, αν φτιαχνεται, εινια σιγουρα πιο δυσκολο απο μια εγκατασταση εκ νεου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνεται αυτό με τα updates για κάποιο λόγο όταν γίνεται update στον kernel.

Το έχω πάθει και εγώ και η λύση είναι σχεδόν εύκολη...

Ίσως φτιαχτεί οριστικά ίσως και όχι.

Η λύση έχεις ως εξής. Γράψε

linux /boot/vmlinuz(tab)*(tab) root=/dev/sd^ loop=/ubuntu/disks/root.disk ro

initrd /boot/initrd(tab)*

boot

 

*Λοιπόν... στο πρώτο αστερίσκο βάζεις τον αριθμό του τελευταίου kernel που έχεις εγκατεστημένο. Πατώντας tab στο συνεχίζει μόνο του για να μην κάθεσαι να γράφεις... Οπότε την πρώτη φορά που θα πατήσεις ταβ θα συμπληρώσει ότι μπορεί και θα σου δείξει και τους διαθέσιμους kernel, θα συμπληρώσεις το νούμερο και μετά ξανά tab για να ολοκληρώσει το όνομα.

 

^Εδώ βάζεις το partition που έχεις τα windows.. κατά πάσα πιθανότητα να είναι το sda1 ή αν έχεις Windows 7 το sda2.

 

Αυτό ήταν. Αν δεν δουλέψει τότε δοκίμασε προηγούμενη έκδοση kernel.

 

Εγώ πλέον έτσι μπαίνω κάθε φορά που κάνω ριστάρτ.. για να διορθωθεί οριστικά πρέπει να τρέξεις την εντολή στο τερματικό "sudo update-grub" αλλά για να δουλέψει θα πρέπει να δουλέψουν τα παραπάνω για την τελευταία έκδοση kernel.

 

Εγώ π.χ. έπαθα το πρόβλημα, μπήκα, έκανα update-grub και έφτιαξε. Στο επόμενο update πάλι τα ίδια αλλά πλέον δεν μπορώ να μπω με τον τελευταίο kernel άρα και δεν πιάνει η εντολή update-grub...

Για ότι απορία εδώ είμαστε..

 

---------- Προσθήκη στις 14:27 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 14:05 ----------

 

Μιας και δεν εισαι με grub αλλα με τον ntldr, μπορει να ειναι 1002 πραγματα, οποτε σε συμβουλευω να κανεις απεγκατασταση του και εγκατασταση κανονικα.

 

Λογικά υπάρχει ο grub απλά όχι σαν αρχικός loader. Ξεκινάει με ntldr αλλά συνεχίζει με grub άπαξ και επιλέξεις ubuntu στις επιλογές.

 

Μην το δενεις κομπο οτι φταινει σωνει και καλα οι ενημερωσεις.

 

Κάθε φορά που έβαζα wubi, μετά από κάποιο update πάθαινε αυτό το πρόβλημα. Είναι σίγουρα οι ενημερώσεις. Αν κοιτάξεις στο google όλοι από αυτό το παθαίνουν.. όταν κάνεις upgrade σε kernel.

 

Απλα το να το φτιαξεις, αν φτιαχνεται, εινια σιγουρα πιο δυσκολο απο μια εγκατασταση εκ νεου.

 

Σωστά.. αλλά συμβουλεύω να μάθεις τον τρόπο να το φτιάξεις.. γιατί είναι και κρίμα για τα 2-3 αρχέια που θα χάσεις (δεν υπάρχει ext4 reader από windows..) συν το ότι αν είσαι τύπος wubi... θα σου ξανασυμβεί αργά η γρήγορα. Κρίμα είναι κάθε φορά τα ίδια και τα ίδια. Σου μιλάω εκ πείρας.. προσπάθισε να το φτιάξεις.

 

...προτεινόμενες ενημερώσεις (9.20)...

 

9.20; Κάπου έχεις μπερδευτεί .. ή εγώ! Το ubuntu από 9.10 δεν πάει σε 9.20 αλλά σε 10.04... αλλά αυτό είναι άλλο πράγμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξεκινάνε τα Linux...

 

Αν διορθώσεις τον τίτλο σου (και το κείμενο) και συνηθίσεις να αναφέρεσαι στο Linux και όχι στα linux, γιατί δεν είναι όπως τα windows, τότε υπόσχομαι να προσπαθήσω να σε βοηθήσω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν διορθώσεις τον τίτλο σου (και το κείμενο) και συνηθίσεις να αναφέρεσαι στο Linux και όχι στα linux, γιατί δεν είναι όπως τα windows, τότε υπόσχομαι να προσπαθήσω να σε βοηθήσω....

 

Γιατί τέτοιο κόλλημα; Σε έχω ξαναδεί να το λες και μου έχεις δημιουργήσει ψυχολογικά :Ρ Όποτε μιλάω για ΤΟ λίνουξ καταναλώνω πολύ φαιά ουσία γιατί και εγώ ΤΑ λίνουξ λέω αλλά προσπαθώ πλέον να με διορθώνω... Αλλά μήπως το σωστό είναι Το Windows και Τα Linux μιας και λίνουξ εκδόσεις υπάρχουν πολλές.. windows μια.

 

Επίσης.. αφού θες να είσαι τόσο σωστός.. δεν θα έπρεπε να λες Το GNU/Linux;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγραψα μια μακροσκελή και πολύ ωραία απάντηση, αλλά δεν ξέρω τι σκατά συνδυασμό πλήκτρων πάτησα από κεκτημένη ταχύτητα και έχασα όλο το κείμενο, αφού έγινε refresh της σελίδας.

 

Δεν την παλεύω να απαντήσω ξανά, sorry.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members
Γιατί τέτοιο κόλλημα; Σε έχω ξαναδεί να το λες και μου έχεις δημιουργήσει ψυχολογικά :Ρ Όποτε μιλάω για ΤΟ λίνουξ καταναλώνω πολύ φαιά ουσία γιατί και εγώ ΤΑ λίνουξ λέω αλλά προσπαθώ πλέον να με διορθώνω... Αλλά μήπως το σωστό είναι Το Windows και Τα Linux μιας και λίνουξ εκδόσεις υπάρχουν πολλές.. windows μια.

 

Επίσης.. αφού θες να είσαι τόσο σωστός.. δεν θα έπρεπε να λες Το GNU/Linux;;

 

Μια εξήγηση φαντάζομαι έχει να κάνει με το ότι η λέξη Windows είναι πληθυντικός (αλλιώς θα ήταν Window). Από την άλλη βέβαια, είναι το λειτουργικό σύστημα Windows, γι' αυτό και στα αγγλικά λέμε "Windows is..." και όχι "Windows are...", οπότε μάλλον θα συμφωνήσω πάνω-κάτω με το σκεπτικό σου.

 

Πάντως, και με το Mac το έχω δει αυτό, να το αποκαλούν δηλαδή "τα Mac", αλλά οι χρήστες του δεν έχουν τέτοιο κόλλημα από ότι έχω καταλάβει (δεν έχω δει δηλαδή χρήστη mac να διορθώνει κάποιον επειδή είπε "τα Mac μου κόλλησαν" και όχι "το Mac μου κόλλησε").

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το πάμε ετοιμολογικά το σωστό είναι:

 

ο Linux(πυρήνας) και το GNU/Linux(λειτουργικό σύστημα).

 

Μπορεί όμως κάποιος να θεωρήσει την κάθε διανομή διαφορετικό λειτουργικό σύστημα, οπότε αν αναφέρεται στις διανομές που έχουν πυρήνα Linux, μπορεί να πει "τα Linux"(λειτουργικά συστήματα).

 

Σίγουρα υπάρχουν και άλλες εκδοχές.;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια εξήγηση φαντάζομαι έχει να κάνει με το ότι η λέξη Windows είναι πληθυντικός (αλλιώς θα ήταν Window). Από την άλλη βέβαια, είναι το λειτουργικό σύστημα Windows, γι' αυτό και στα αγγλικά λέμε "Windows is..." και όχι "Windows are...", οπότε μάλλον θα συμφωνήσω πάνω-κάτω με το σκεπτικό σου.

 

Πάντως, και με το Mac το έχω δει αυτό, να το αποκαλούν δηλαδή "τα Mac", αλλά οι χρήστες του δεν έχουν τέτοιο κόλλημα από ότι έχω καταλάβει (δεν έχω δει δηλαδή χρήστη mac να διορθώνει κάποιον επειδή είπε "τα Mac μου κόλλησαν" και όχι "το Mac μου κόλλησε").

 

 

Πιστευώ πως δεν μας πειράζει επειδή το MAC OS δεν κολλάει :-):-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είδα ότι κάτι παίζει με το grub 2 ,δεν κοιτάς αυτό;Κι εγώ κατά λάθος είχα κάνει αναβάθμιση στο grub 2,και αυτό έκανε τη δουλειά...Εκτός κι αν δεν έχει να κάνει με error 15.

Τώρα,βέβαια,οι πιο έμπειροι ξέρουν,οπότε,ας ακολουθήσεις ό,τι σου πούνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...