Προς το περιεχόμενο

Διανομή για Παλιό Σύστημα


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Μέχρι τώρα είμαι χρήστης Ubuntu και πιο συγκεκριμένα την τελευταία stable έκδοση Karmic Koala (9.10). Όμως δεν με αφήνει ιδιαίτερα ευχαριστημένο καθώς τρώω πολλά κολλήματα ιδιαίτερα κατά την διάρκεια του web surfing, με τη χρήση Google Chrome σαν default browser.

Ποια πιστεύετε ότι θα ήταν μία πιο κατάλληλη διανομή (πιο ελαφριά) για το σύστημα μου, το οποίο αποτελείται από τα εξής μέρη:

Pentium 4 Prescott 3.2GHz

512mb DDR RAM

NVidia GeForce 6600GT 128mb AGP

 

Θα προτιμούσα τις Debian based διανομές καθώς έτσι έχω συνηθήσει αρκετό καιρό τώρα με το Ubuntu!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Debian testing ή unstable, ειδικα αυτο τον καιρο που δεν εχουν μεγαλες διαφορες στα πακετα.Φυσικα με xfce, γιατι το gnome... δεν!

 

Δεν ειναι δυσκολο. Κλεινεις τα ματια σου, παιρνεις μια βαθια ανασα και σε 2 ωριτσες εισαι τζετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αφού αποφασίσω ποια διανομή να διαλέξω, γίνεται να μεταφέρω το σύστημα έτσι όπως ακριβώς είναι (Documents,Videos,Downloads) από το Ubuntu;

Επιπλέον σκεφτόμουν να δοκιμάσω το KDE 3.5 το οποίο είδα σε σπίτι ενός γνωστού μου και μου φάνηκε ιδιαίτερα πρακτικό!

 

Debian testing ή unstable, ειδικα αυτο τον καιρο που δεν εχουν μεγαλες διαφορες στα πακετα.Φυσικα με xfce, γιατι το gnome... δεν!

 

Δεν ειναι δυσκολο. Κλεινεις τα ματια σου, παιρνεις μια βαθια ανασα και σε 2 ωριτσες εισαι τζετ.

 

Btw: Γιατί unstable ή testing και όχι stable;

 

O ty parsifal!

Θα μελετήσω και το Wiki!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικα θα επρεπε να πεταει αλλα κι εγω εχω το ιδιο προβλημα

σε λαπτοπ με Ρ4 3.2 (512ΜΒ) και ubuntu 9.10, δεν εχω μεινει ευχαριστημενος..

 

αρκετα συχνα, το συστημα αργει ΠΟΛΥ... και δεν κανω και κατι το ιδιαιτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Btw: Γιατί unstable ή testing και όχι stable;

 

Γιατι το stable εχει παλια πακετα γενικως. Ποσο θα αντεξεις με iceweasel 3.0.6?

Ο μονος λογος που θα εβαζα stable ειναι για να βαλω gnome 2.22 που ειναι η τελευταια και καλυτερη εκδοση πριν την κατρακυλα ή για να βαλω kde3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος ο λόγος για XCFE;

 

Μιλάμε για 3+ GHz CPU. Όχι και η τελευταία λέξη της τεχνολογίας, αλλά δε βλέπω λόγο να μη σηκώνει το GNOME. Ιδίως αν προσθέσει και ένα DIMMάκι μνήμης ακόκα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τις σημερινες απαιτησεις που εχει το kde4, ειναι πραγματικα overkill για λιγοτερο απο 768ΜΒ μνημης. Το χfce απο την αλλη ειναι μια χαρα για 256 και πανω.

 

Και ενω το gnome μπορει ανετα να κλεισει αυτο το κενο, εχει γινει τοσο χαλια που δεν αξιζει, οποτε σε αναγκαζει να πας σε xfce, παρα τα σπαστικοτατα bugs που εχει.

 

Στο desktop μου (E4500, 2GB ram, 3850) εχω παει σε openbox και λοιπες customιες.

"Η διανομη σας δεν ειναι ετοιματζιδικη, γιατι να ειναι το de σας?" :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Πάντως πιστεύω πως το πρόβλημα της μειωμένης απόδοσης εντοπίζεται στην έλλειψη RAM. 512mb είναι πολύ λίγα. Τώρα από εκεί και πέρα, αν έβρισκα ένα μεταχειρισμένα DIMMs 512χ2 θα τα τσιμπούσα ( τώρα έχω 2χ256mb, και η mobo έχει 2 slots).

 

Η αλήθεια είναι πως και το KNOPPIX μου φάνηκε αρκετά σοβαρή διανομή.

Αλλά σκέφτομαι και την επιλογή Debian stable με KDE3. Πάντα μπορώ να προσθέτω δικά μου reps για νεότερα πακέτα, έτσι δεν είναι;

Αφού αποφασίσω ποια διανομή να διαλέξω, γίνεται να μεταφέρω το σύστημα έτσι όπως ακριβώς είναι (Documents,Videos,Downloads) από το Ubuntu;

Επίσης, τί λέτε για αυτό που παραθέτω;

 

Ευχαριστώ πολύ για την υπομονή σας και τις απαντήσεις σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως πιστεύω πως το πρόβλημα της μειωμένης απόδοσης εντοπίζεται στην έλλειψη RAM. 512mb είναι πολύ λίγα. Τώρα από εκεί και πέρα, αν έβρισκα ένα μεταχειρισμένα DIMMs 512χ2 θα τα τσιμπούσα ( τώρα έχω 2χ256mb, και η mobo έχει 2 slots).

 

 

Στο laptop με Ubuntu 9.10 είχα 1GB ram απ' τα οποία 256ΜΒ τα έκανε shared η κάρτα γραφικών, οπότε μένανε ελεύθερα 768ΜΒ.

Σε λειτουργία με ανοιχτά προγράμματα καθημερινής ενασχόλησης, έβλεπα ότι γέμιζε όλη η μνήμη αλλά και μερικές εκατοντάδες ΜΒ στο swap με αποτέλεσμα να μου φαίνεται αργό το λειτουργικό.

Έτσι πρόσθεσα άλλο ένα 1GB μνήμης και τώρα βελτιώθηκε αισθητά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ψήθηκα για Debian με KDE3 και/ή Openbox

Να κατεβάσω Sid ή Squeeze;

Και πως να κάνω την εγκατάσταση; Με το live ή από net την βασική;

Bασικά αν γίνεται δώστε μου κατευθείαν το link για το image γιατί χάθηκα στο ftp server του ntua lol

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...