Προς το περιεχόμενο

!!!Προβλημα με Πολυμηχανημα Epson SX415


NUKE2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια.Αγορασα σημερα το συγκεκτριμενο πολυμηχανημα απο το πλαισιο.Αρχισα να εκτυπωνω γιατι ειχα πολυ.Στην κανονικη ποιοτητα Α4 ενχρωμες φωτογραφιες.

 

το 1ο προβλημα ειναι το εξης : καθε 30 φωτογραφιες μου ζηταει καινουργιο μπλε μελανι...Εχω τρελαθει.Χαλασα μελανια 70 ευρω για 200 σελιδες!!!!

 

2ο προβλημα.Αρχησε να εκτυπωνει και κανει κοκκινες οριζοντιες γραμμες σε καθε σελιδα ανα 2 εκατοστα!

 

Τι να κανω?Βοηθεια! Ακομα και αν εχει προβλημα το πολυμηχανημα μου χαλασε ηδη 70 ευρω σε μελανια!

 

---------- Προσθήκη στις 18:37 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 18:18 ----------

 

λοιπον το 2ο προβλημα ηταν λογω προβληματικου μελανιου! εβαλα αλλο και ολα καλα...Ομως ρε παιδια τι κανω? καθε 25 σελιδες ζηταει μελανι...

 

νομιζω ειναι προβλημα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι πρόβλημα, γιατί όλα τα πολυμηχανήματα αυτής της κατηγορίας τιμής (και γενικότερα όλα τα inkjet) δεν ενδείκνυνται για εκτύπωση μεγάλου αριθμού φωτογραφιών, καθώς το κόστος μελανιού είναι τόσο μεγάλο που καταντά ασύμφορο.

Αν σκοπεύεις να εκτυπώνεις τόσο μεγάλο αριθμό έγχρωμων, καλύτερο θα ήταν να έπαιρνες κάποιο μεταχειρισμένο έγχρωμο laser πολυμηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται από το ποσοστό κάλυψης της σελίδας Α4 με χρώμα. Δε μπορεί να περιμένεις να τυπώνεις ολοσέλιδες φωτογραφίες και να μην τελειώνουν τα μελάνια... Οι προδιαγραφές του μηχανήματος τι λένε;

 

Στο link φαίνονται οι προδιαγραφές:

http://www.epson.gr/internetLive/dctm/content/GR/el_GR/products/yield_information/EIS-Product-Yield-SX400-GR.inter.jsp

 

 

T0711 Μαύρο Περίπου 245 σελ. T0712 Κυανό Περίπου 375 σελ. T0713 Πορφυρό Περίπου 270 σελ. T0714 Κίτρινο Περίπου 405 σελ.

 

T0711H Μαύρο Περίπου 385 σελ. T0891 Μαύρο Περίπου 180 σελ. T0892 Κυανό Περίπου 185 σελ. T0893 Πορφυρό Περίπου 135 σελ. T0894 Κίτρινο Περίπου 200 σελ.

 

 

 

 

Επίσης, μην ξεχνάς ότι τα αρχικά μελάνια δεν είναι εντελώς γεμάτα, επειδή προσφέρονται στην αρχική συσκευασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ ρε γαμωτο!Και τωρα μου το λετε????

 

Αλλα ρε παιδια,ολο και καμοια ρυθμιση δεν θα υπαρχει για λιγο πιο οικονομικη εκτυπωση?Δεν θελω ποιοτητα τοσο πολυ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίξε με τις ρυθμίσεις και δες ποιά σε βολεύει. Αλλά μη περιμένεις μεγάλη διαφορά.

Ε νταξ, δε χάθηκε ο κόσμος. Του κουτιού είναι, μπορείς να το πουλήσεις όσο είναι καιρός και να πάρεις ένα μεταχειρισμένο λέηζερ. 'Αντε να χάσεις 20-30 ευρώ. Καλύτερα από το να δίνεις συνέχεια πολλαπλάσια για μελάνια και να σου σπάνε και τα νεύρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μμμ.Τι να σας πω.Απλα μου φανηκαν παρα πολλα...Βασικα εχετε δικιο θα παιξω με τις εικονες,θα βγαλω αχρηστα πραγματα και θα προσπαθησω να δω ρυθμισεις.Απλα νομιζω πως με εναν παλιο HP που ειχα εδινα πανω κατω τα ιδια λεφτα και εγω νομιζα οτι θα ειναι καλυτερα τωρα...

 

Παντως θα βοηθαγε πολυ αν γνωριζατε καμοια ρυθμιση που οντως βοηθα.Δεν με νοιαζει τοσο η ποιοτητα...Ισως κατι με τα χρωματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτο το εκανα.Αλλα νομιζω οτι κατι κανει και τονιζει τα χρωματα απο μονος του ο εκτυπωτης.Εχει κατι ρυθμισεις EPSON vivid, Abode RGB , CNC... αυτα δεν ξερω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...