Προς το περιεχόμενο

σκηνές που δεν έπρεπε να δούμε μικροί


arxaggelos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΣΠΟΙΛΕΡ!!!

 

 

 

 

 

 

 

 

Δεν ειναι φρικιαστικη αλλα mentally disturbing

Οταν στο Πλατουν ο Ελαις-Ουιλιαμ Νταφοε βγαινει απο το δασος και το ελικοπτερο μολις εχει φυγει και τον γαζωνουν...

 

Ειναι φοβερο το γονατισμα και η απογνωση του μολις καταλαβαινει οτι τον αφηνουν πισω.

 

Γενικα δεν με επηρεαζει η εικονα σε ταινιες οσο οι ψυχολογικες σκηνες οπου αντιλαμβανεσαι οτι δεν υπαρχει ελπιδα και ερχεται το μοιραιο,εκει κατι με πιανει, το να βλεπεις το τελος να ερχεται και να μην μπορεις να κανεις τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά είδα προχτές πρώτη φορά τον εξορκισμό της έμιλυς....

 

Θέλω να μου πείτε αν έχω κάποιο πρόβλημα, γιατί ειδικά στην πιο πάνω σκηνή ξεράθηκα στο γέλιο.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

screamers -- οι περισσοτερες σκηνες της ταινιας αλλα σιγουρα η σκηνη με το παιδακι-μηχανη-που-σκοτωνει και το τελος οπου εχει μεινει ενα "αρκουδακι" μεσα στο διαστημοπλοιο που παει προς τη γη

 

predator - η σκηνη με τα κρεμασμενα γδαρμενα κορμια/κρεατα

 

gremlins - ολοι ξερουμε πανω κατω ποιες σκηνες...

 

starship trooper - οταν τους κηνυγανε τα τεραστια εντομα

 

lost in space - οταν τους κηνυγανε οι σουπερ αραχνες

 

 

επισης μια βιντεοταινια μου εχει μεινει καπως αμυδρα αλλα δεν θυμαμαι καθολοθ τιτλο.

ηταν φαντασιας-γιαπωνεζο-διαστημικο ανιμε οπου εχει εξαφανιστει ολη η ανθρωποτητα και εχει μεινει μονο ενα διαστημοπλοιο με μια ομαδα ατομων που πρεπει να βρουν ενα νεο κοσμο ωστε να ξαναξεκινησουν την ανθρωποτητα, και εχουν μαζι ενα ρομποτ σαν τον Ρ-2 του πολεμου των αστρων, και επισης εχουν την εντυπωση οτι κατι τραγικο γινεται στο τελος... βρισκουν τον πλανητη αλλα εχουν πεθανει οι περισσοτεροι ή κατι τετοιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ξαναείδα το τρειλερ του πρώτου "Εφιάλτη" και πρόσεξα ότι τα τρέιλερσ τότε ήτα τίγκα στα...σπόιλερς!! Πραγματικά όλες τις cool σκηνές της ταινίας τις δείχνει στο τρέιλερ, ποιός θα πεθάνει και πως, κλπ. Για να μην μιλήσω για την ανεκδιήγητη φάτσα της πρωταγωνίστριας στην αφίσα...:lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σκηνή όπου η Σαντάκο βγαίνει από την τηλεόραση...

Και δεν την είδα καθόλου μικρός την τριλογία. Μάλιστα όταν είδα 3D ταινία μου ήρθε αμέσως στο μυαλό αυτή η σκηνή και πάγωσε το αίμα μου.

Απορώ που αναφέρεστε κυρίως σε αμερικάνικες σπλατεριές. Σαφώς είναι τρομακτικά για ένα παιδάκι, αλλά δεν έχουν διαχρονικότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχασουμε να κανουμε και ενα θεμα ''σκηνές που θα έπρεπε να δούμε μικροί'' αν δεν υπαρχει ηδη...Παω να συνεχισω το βιβλιο μου ''How To Become A Ninja''.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σκηνή όπου η Σαντάκο βγαίνει από την τηλεόραση...

Και δεν την είδα καθόλου μικρός την τριλογία. Μάλιστα όταν είδα 3D ταινία μου ήρθε αμέσως στο μυαλό αυτή η σκηνή και πάγωσε το αίμα μου.

Απορώ που αναφέρεστε κυρίως σε αμερικάνικες σπλατεριές. Σαφώς είναι τρομακτικά για ένα παιδάκι, αλλά δεν έχουν διαχρονικότητα.

 

Και εγω δεν την ειδα μικρος αλλα ανατριχιασα ολοκληρος και εκανα και πισω οταν το ειδα πρωτη φορα αυτο το σκηνικο. Η αμερικανικη εκδοση ειναι πιπα σε σχεση με την japan και ειδικα αυτη η σκηνη στο japanεζικο ειναι τουλαχιστον 100 φορες καλυτερη.

 

P.S. σκεψου τη σκηνη ιδια οπως ειναι με συγχρονο make up 3D.....ποσοι το κοβεις να μενουν στη θεση τους εκει μονιμα? Ακριβως οπως τα θυματα της ταινιας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σκηνή όπου η Σαντάκο βγαίνει από την τηλεόραση...

Και δεν την είδα καθόλου μικρός την τριλογία. Μάλιστα όταν είδα 3D ταινία μου ήρθε αμέσως στο μυαλό αυτή η σκηνή και πάγωσε το αίμα μου.

Απορώ που αναφέρεστε κυρίως σε αμερικάνικες σπλατεριές. Σαφώς είναι τρομακτικά για ένα παιδάκι, αλλά δεν έχουν διαχρονικότητα.

 

Ακόμη και τώρα ανατριχιάζω στην σκέψη αυτής της σκηνής... 1ο έτος φοιτητής ήμουν, γύρω στις 1 η ώρα το βράδυ και την έβλεπα μονος στο σκοτάδι με τα ακουστικά... Στο DVD είχε επιλογή να δεις το περιεχόμενο της βιντεοκασέτας και είπα να το δω για να δαμάσω το φόβο μου. Καθώς το έβλεπα χτύπησε το τηλέφωνο!!! Φανταστείτε ταραχή, αφού από τότε άρχισα να βγάζω άσπρες τρίχες...:fear:

Τελικά ήταν η μάνα μου...:rolleyes::-(!!! Αυτό είναι timing που λένε...

Ακόμα πιο σοκαριστική σκηνή ήταν πάλι στο ringu όταν

 

στο 1ο ringu με το που πιάνει τον ψαρά η κοπέλα μεταφέρεται στο παρελθόν για να δει live μπροστά στα μάτια της τα περιστατικά με την sandako και τους δημοσιογράφους. Όταν η μικρή sandako έτρεξε προς το μέρος της κοπέλας που ενώ έβλεπε το όραμα ήταν ταυτόχρονα μέσα σε αυτό και της γράπωσε το χέρι με το χέρι της από το οποίο έλειπαν τα νύχια...

Στο 2ο πάλι όταν μπαίνουν στο σπίτι που έμενε η sandako με την μάνα της και βλέπουν ολοζώντανα μπροστά τους την sandako με την μάνα της κατά την φάση που χτενίζονταν μπροστά στον καθρέφτη. Παρόλο που φαινομενικά είναι ένα απλό όραμα, η μάνα της γυρνάει προς την κάμερα και καρφώνει εμας/τους πρωταγωνιστές με ένα βλέμα που δεν θα ξεχάσω ποτέ και πλησιάζει προς την κάμερα... μπρρρρρ

 

Ακόμη και τωρα που τα γράφω αυτά παιδιά έχω ανατριχιάσει

Για να προλάβω τους έξυπνους που θα πούνε σιγά το πράγμα, και γω το είδα και γελούσα και άλλα τέτοια έξυπνα... να πω πρώτα ότι θρίλερ (ή για πιο σωστά η ταινία τρόμου) δεν βλέπεται:

1ον με παρέα που πίνει μπύρες και κάνει ηλίθια αστεία προκειμένου να κρύψουν το γεγονός ότι τα έχουν κάνει πανω τους

2ον στον κινηματογράφο, επειδή είναι πολλά άτομα μαζεμένα και μοιράζονται τον τρόμο

3ον Με φώτα ανοιχτά και χαμηλωμένη την ένταση με στάθμη λίγο πάνω από το mute και καλά για να μην ενοχλήσουν την γειτονιά και άλλα τέτοια.

Δεν ξέρω για σας αλλά το πιο σπαστικό πράγμα, σε περίπτωση που κάποιος πάει στον κινηματογραφο, είναι οι παρέες που χαζογελάνε χωρίς λόγο ενώ παίζει ταινία τρόμου και ιδίως όταν αυτή είναι πετυχημένη...:mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καιρός να βγει από το υποσυνείδητο:

 

http://www.youtube.com/watch?v=fOpABemdA9o

 

και

 

http://www.youtube.com/watch?v=qroV2OOEDM8

 

πωωωω μου κανες ζημιά τώρα .

 

καθόμουν και τραγούδαγα μικρός το δεύτερο βίντεο με αυτοσχέδιους στίχους. τσινστερογέλα τσιντσερογιέλααα (λολ)

 

Thx!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμήθηκα και μια άλλη αλλά ρε γμτ ήμουν πολυ μικρός και δεν θυμάμαι λεπτομέρειες, ήταν και καλά θρίλερ (τρελό b εννοείται) στο οποίο υπήρχε μια κασέτα (ναι, αυτές με την καφέ ταινία lool) μέσα στην οποία είχε κατσικωθεί το φάντασμα ενός δαιμονισμένου metal rock star ή κάτι τέτοιο, και όποιος την άκουγε πέθαινε. Λοιπόν η σκηνή που θυμάμαι χαρακτηριστικά είναι μια στην οποία μια από τις τινειτζερ πρωταγωνίστριες κατά λάθος ακούει στο walkman [sic] την μοιραία κασέτα, και ο φίλος της που το παίρνει αργά χαμπάρι πάει να της βγάλει τα ακουστικά και από κάτω βγήκε μια γλίτσα λες και της είχε γίνει το μυαλό ταχίνι και έβγαινε από τα αυτιά. Είχα αηδιάσει ιδιαιτέρως, και απορώ και πως το θυμάμαι.

 

Παίζει να ξέρει κανείς ποιά ταινία είναι;

 

 

Αυτή πρέπει να είναι http://www.imdb.com/title/tt0092112/ παίζει και ο ozzy

ο γνωστός

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο hellraiser 1 η σκηνη του πρωτου φονου. Εκει που του σπαει το κεφαλι μια του θυματος με σφυρι

 

Επισης στο angel heart (δαιμονισμενος αγγελος) στο τελος που το μωρο εχει φωτισμενα ματια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...