Προς το περιεχόμενο

σκηνές που δεν έπρεπε να δούμε μικροί


arxaggelos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Members

Λοιπόν γιατρέ μου, ας πω κι εγώ την περίπτωσή μου...

 

Εμένα μου είχε αφήσει τραύμα η Αγριόγατα (Cat people) και συγκεκριμένα μια σκηνή όπου ένας πάνθηρας ξεκολλάει το χέρι ενός φύλακα (το ίδιο βράδυ κοιμήθηκα ελάχιστα και είδα στον ύπνο μου ότι με έτρωγαν λιοντάρια). Δημοτικό πήγαινα θυμάμαι τότε και το επόμενο θρίλερ μου το είδα στο λύκειο.

 

...Ώσπου κάποια στιγμή αποφάσισα να το ξεπεράσω και άρχισα σιγά-σιγά να βλέπω θρίλερ σε μόνιμη σχεδόν βάση. Ξεκίνησα με πιο λάιτ (Ακρωτήρι του φόβου το πρώτο μου), συνέχισα με σπλάτερ και κατέληξα στα rotten.com και goregallery για πραγματικά περιστατικά (φωτογραφίες ατυχημάτων κλπ). Ευτυχώς αυτά ήταν αρκετά και δεν χρειάστηκε να το κλιμακώσω κι άλλο και να φτάσω στο σημείο να τεμαχίζω ζωάκια και ανθρώπους.

 

Πλέον μπορώ με βεβαιότητα να πω ότι έχω θεραπευτεί και πως τα σπλάτερ τα ψιλοβαριέμαι άμα δεν έχουν μια σχετικά καλή υπόθεση...

 

Α, κάποια στιγμή σχετικά πρόσφατα βρήκα την ταινία και είδα την επίμαχη σκηνή... περιττό να πω ότι ήταν τελείως αστεία και το εφέ άθλιο. Πλήρης απομυθοποίηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Batman Returns, η σκηνη που πεφτει η Pfeiffer στο χιονι και πεφτουν οι γατες πανω της... Γενικα εχω γερο στομαχι για ταινιες κτλ, αλλα εκεινη η σκηνη που ειναι οι γατες απο πανω της ακομα με αναγουλιαζει :mrgreen:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκηνές που δεν έπρεπε να δούμε μικροί

μου θύμισες επικό τόπικ : what turns you on?

 

ισχυει η απάντηση μου τότε.

 

 

 

 

 

 

 

καταγράψτε σκηνές που είδατε πολύ μικροί και σας άφησαν άσχημη ανάμνηση.

άσχετο με τον τίτλο σου :lol:

 

δυσκολευτηκα να θυμηθώ κατι της προκοπής.

Σουπερμαν (1978) : η γή ανοίγει κατω απο το αυτοκίνητο της Λόις Λέην και την καταπίνει.

 

οι καγκουριές του στυλ, "γυρίζω τον πλανήτη ανάποδα", δεν καθησύχασαν τον 8χρονο τότε ράντομ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tελικά το Robocop έχει <<σημαδέψει>> αρκετούς από μας, σε διαφορετικές σκηνές..

 

Πραγματικό σοκ έπαθα όμως, όταν είδα για πρώτη φορά blow job!

Δεν θυμάμαι την ταινία βέβαια.Πειράζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τρειλερ του εξορκιστη (ναι το τρειλερ) ημουν 6-7 χρονων και εκανα καμια βδομάδα να κοιμηθώ... :-(

Ιντιανα Τζοουνς εκει που πινει ο Γερμανος απο το Γκρααλ (τωρα θυμηθηκα οτι ακομα δεν ειδα το 4).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)στο Dick Tracy όπου ένας κακομοίρης θάβεται ζωντανός στο τσιμέντο απ' τους μαφιόζους. Ήμουν δευτέρα-τρίτη δημοτικού. btw ταινιάρα!-λάθος βαθμολογία έχει στο imdb.

 

2)μια σκηνή από μεσημεριανές ειδήσεις που έδειχνε πώς σ'ένα χωριό στο τάδε παρακράτος, τιμωρούν έναν κλέφτη καίγοντας τον ζωντανό αφού τον λούσουν στο πετρέλαιο. Η σκηνή με στοιχειώνει ακόμη, ύστερα από 15+ χρόνια και είναι ένας απ'τους λόγους που σιχαίνομαι τους "δημοσιογράφους"-"καμεραμάνους". :eek:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στο ρομποκοπ ημαν μεγαλο παιδι,στο τερμινειτορ ομως.....Εκει που εβγαζε τα ματια του και τα χερια του στο μπανιο...Παιδια ανεβασα πυρετο και την αλλη μερα στο γιατρο για εμβολιο στον πισινο.....Απ'οσο ειχε πει ο γιατρος,ειχε κανει μπολικα εμβολια εκεινη την ημερα σε παιδακια λογω τερμινειτορ....

 

Εδώ με βρήκες φίλε μου...

Το terminator όπου βγάζει με σουγιά το μάτι του και πέφτει στον γεμάτο νερό και αίμα νυπτήρα. Όχι μόνο αυτό αλλά και η λευκή πετσέτα που έχωνε στην κόγχη για να καθαρίσει τα αίματα και έβγαινε κατακόκκινη... Το 2 μου είχε φανει πιο softcore...

Και τα Robocop με είχαν σοκάρει αλλά αυτό με το terminator το θυμάμαι ακόμα σαν χθές...

Από τα robocop νομιζω θυμάμαι το 2 νομίζω όπου χρησιμοποιήθηκαν τα μυαλά ενός κακού για να φτιαχτεί αυτό το robot που μοιάζει με το θωρυκτό από την σταυροφορία στο διάστημα (παλιό επιτραπέζιο για όσου θυμούνται hero quest τύπου...) και υπάρχει στο video του youtube. Η βιαιότητα του συν το γεγονός ότι είχε μια οθόνη όπου φαινόταν το πρόσωπο του χωρίς να μιλάει με τρόμαζε αρκετα...

Επίσης από την ανατομία ενός εγκλήματος είμαι γεμάτος τραύματα που παρουσίαζε ο Βαλτινός στον Αντ1. 'Ισως και επειδή τα παρουσίαζε για αληθινά περιστατικά... Τι να πρωτοθυμηθώ από κει; Ωμη βία. Μάλιστα οι υπεύθυνοι των ειδικών εφέ (νομίζω 2 αδέρφια ήταν) έκαναν τόσο καλή δουλειά που τους πήραν στο hollywood.

Επεξ/σία από greenpeace933
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

chucky > ALL.

Δε ξέρω αν φταίει το γεγονός πως ήμουν 5 χρονών το 88, αλλά ακόμα και τώρα που το κοιτάω μου φαίνεται τελείως αρρωστημένη δημιουργία.

:P

 

(edit, μεγαλύτερος ήμουν, το 88 δεν είχαμε ούτε τηλεόραση, χοχο, ντροπή).

 

 

childs-play-4.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Batman 2 η σκήνη που ο πιγκουίνος δαγκώνει τη μύτη του image maker. Ακόμα και τώρα από reflex κοιτάω περιφερειακά της οθόνης.

 

Με τον Chuky συμφωνώ αν και δεν θυμάμαι κάτι συγκεκριμένο.Νομίζω από τα χειρότερα του-έτσι γενικά κι αόριστα- ήταν όταν παγιδευόταν στο σώμα

της κούκλας ,όπου αν θυμάμαι καλά γινόταν meat doll, μπρρρρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι λέτε τωρα!

 

Ο αγαπημένος αρχαιολόγος των παιδικών μας χρόνων!

Δε θυμάμαι στο ποιό από όλα, νομίζω στο πρώτο, που ο ιερέας των τρελών χώνει το χέρι στο στήθος του τύπου και του ξεριζώνει την καρδιά!

 

ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟΝ INDY ενω κρέμεται στη γέφυρα! τι λες τωρα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον πατερα να πλακωνει στο ξυλο τον ξανθο πιτσιρικα του,στο Champ....

 

Αυτό και μια σκηνή από βιντεοκασέτα των γονιών μου που πέτυχα κατά λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι μετα ολα τα βλαμμενα προσπαθουσαμε να το κανουμε στο δημοτικο την αλλη μερα.

 

Το έκανα στην αδερφή μου και της άνοιξα τη μύτη.

Σωστός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αλλη μια...

 

Απο το Fright Night. Μαλακια βαμπιροταινια, καλτια των 80s. Δεν ειχε κατι τραγικο απλα την ειχα δει πιτσιρικας και μου εχει κάτσει μια σκηνη που ειναι ο αρχιβρυκολακας και εχει στριμωξει τον φιλο του πρωταγωνιστη που ειναι λιγο λουζερ σε ενα στενο.

Δεν μου ειχε κατσει οτι τον δαγκωσε, μου ειχε κατσει οτι τον επεισε με τα λογια και ο τυπος τον αφησε να τον δαγκωσει.

Ηταν απο τις πρωτες ταινιες που εβλεπα που ο 'καλος' (ή ενας απο τους καλους) παραδιδεται, συνηθως οτι εβλεπα τοτε καπως την γλυτωνε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...