Προς το περιεχόμενο

σκηνές που δεν έπρεπε να δούμε μικροί


arxaggelos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ το "Hellraiser" το είδα μεγάλος και δεν με εντυπωσίασε.

 

Ήταν βέβαια αποκρουστικές οι σκηνές με τα τσιγκέλια, αλλά πέραν τούτων μόνο η καλλιτεχνική διεύθυνση είναι άξια λόγου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

λογικό.. σε μεγαλύτερη ηλικία δεν γίνεται να σε αγγίξουν hellraiser, kruger κτλ...

 

...να προτείνω και μια ταινία που με εντυπωσίασε.. είναι ισπανική και ο τίτλος είναι "el orfanato" ή μπορεί να τη βρείτε στα αγγλικά "the orphanage". αξίζει να τη δείτε

Επεξ/σία από SlimData
πρόσθεση και ορθογραφικό λαθάκι
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ειναι στανταρ, ποιο σοκ σκηνες εχουν κατι αλλα εργα τυπου "last house on the left" (το οποιο ειναι και lite κιολας σε σχεση με πολλα αλλα και ειδικα απο ευρωπαικο cinema) παρα τα hellraiser και candyman και Krouger του κοσμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members

Ε ναι, όταν ξέρεις ότι πας να δεις ταινία τρόμου δεν σε ενοχλούν ιδιαίτερα οι σκληρές σκηνές.

 

Πολλές φορές πάντως δεν χρειάζεται καν η σκηνή να είναι πιο βίαιη από αυτά που έχεις ήδη δει για να σε ταράξει, φτάνει να δοθεί στην κατάλληλη στιγμή και με τον κατάλληλο τρόπο (βλέπε π.χ. το cache)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ2. BY FAR απο τα πιο φοβιστικα παιδικα εκεινη η βλακεια με τον γερο μπροστα στο τζακι και τον σκυλο που ελεγε τα φοβιστικα παραμυθια

 

Το γούσταρα τρελά και θα ήθελα να το ξαναδώ. Το ρώτησα πριν καιρό αλλά δεν θυμάται κανείς πώς λέγεται. Θυμάσαι εσύ? Το story teller που λέει ο φίλος παρακάτω, δεν πρέπει να είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members
Το γούσταρα τρελά και θα ήθελα να το ξαναδώ. Το ρώτησα πριν καιρό αλλά δεν θυμάται κανείς πώς λέγεται. Θυμάσαι εσύ? Το story teller που λέει ο φίλος παρακάτω, δεν πρέπει να είναι.

 

Κι όμως, εγώ αυτό θυμάμαι ότι ήταν. Να και η ιστορία που μου έχει μείνει, με τον τύπο που δεν μπορούσε να φοβηθεί: http://www.veoh.com/collection/FYMS/watch/v1099193GDTkPkHc#watch%3Dv90705637zJfzKz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως, εγώ αυτό θυμάμαι ότι ήταν. Να και η ιστορία που μου έχει μείνει, με τον τύπο που δεν μπορούσε να φοβηθεί: http://www.veoh.com/collection/FYMS/watch/v1099193GDTkPkHc#watch%3Dv90705637zJfzKz

 

Φιγούρες του Jim Henson (εγγύηση!) και screenplay του (μακαρίτη) Anthony Minghella! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...να προτείνω και μια ταινία που με εντυπωσίασε.. είναι ισπανική και ο τίτλος είναι "el orfanato" ή μπορεί να τη βρείτε στα αγγλικά "the orphanage". αξίζει να τη δείτε

 

Συμφωνώ απόλυτα! Και η Belén Rueda πολύ καλό milf ... :devil:

 

---------- Προσθήκη στις 12:56 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 12:54 ----------

 

Πολλές φορές πάντως δεν χρειάζεται καν η σκηνή να είναι πιο βίαιη από αυτά που έχεις ήδη δει για να σε ταράξει, φτάνει να δοθεί στην κατάλληλη στιγμή και με τον κατάλληλο τρόπο (βλέπε π.χ. το cache)

 

Η αλήθεια είναι ότι ο Haneke έχει κάνει σχολή στο χειρισμό της (ενίοτε υποβόσκουσας) βίας.

 

Όλη του η φιλμογραφία παίζει με αυτό το μοτίβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members

Επίσης, δεν έχει τύχει να το δω στο σινεμά, αλλά φαντάζομαι πως η σκηνή με τον πυροσβεστήρα στο "Μη αναστρέψιμος" θα τάραξε πολύ κόσμο - ειδικά όσους πήγαν απροετοίμαστοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, δεν έχει τύχει να το δω στο σινεμά, αλλά φαντάζομαι πως η σκηνή με τον πυροσβεστήρα στο "Μη αναστρέψιμος" θα τάραξε πολύ κόσμο - ειδικά όσους πήγαν απροετοίμαστοι

 

βασικά ήταν περισσότερο καφρίλα και αποτροπιασμός, ωμή βία, όχι ψυχολογικό ταρακούνημα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, δεν έχει τύχει να το δω στο σινεμά, αλλά φαντάζομαι πως η σκηνή με τον πυροσβεστήρα στο "Μη αναστρέψιμος" θα τάραξε πολύ κόσμο - ειδικά όσους πήγαν απροετοίμαστοι

 

Εμένα λοιπόν μου άρεσε αυτή η ταινία, αλλά όχι για την πρόκληση καθ'αυτή.

 

Κατά τη γνώμη μου ξεφτίλιζε την ωραιοποίηση της βίας από το χολιγουντινό σινεμά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members

Τί πιο αποτελεσματικό για να σε ταρακουνήσει ψυχολογικά από την ωμή βία - κυρίως όταν είναι ρεαλιστική και δεν έχει τις γνωστές υπερβολές και αναληθοφάνειες του σπλάτερ...

 

Εγώ πάντως αν την είχα δει αυτή τη σκηνή μικρός, αμφιβάλλω αν θα ξανάβλεπα οτιδήποτε άλλο εκτός από κινούμενα σχέδια για τον επόμενο μήνα :lol:

 

Α, μιλώντας για κινούμενα σχέδια, και τα happy tree friends δεν είναι "κάπως" εάν τα δει ένα παιδάκι; Βέβαια, τα σημερινά παιδάκια είναι πιο συνηθισμένα σε τέτοια θεάματα από όσο ήμασταν εμείς (βλ. όσοι μεγάλωσαν τη δεκαετία του 80 - οι υπόλοιποι αγνοήστε το :P ), αλλά και πάλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, μιλώντας για κινούμενα σχέδια, και τα happy tree friends δεν είναι "κάπως" εάν τα δει ένα παιδάκι; Βέβαια, τα σημερινά παιδάκια είναι πιο συνηθισμένα σε τέτοια θεάματα από όσο ήμασταν εμείς (βλ. όσοι μεγάλωσαν τη δεκαετία του 80 - οι υπόλοιποι αγνοήστε το :P ), αλλά και πάλι...

 

Τα "Happy Tree Friends" είναι αποκρουστικά.

 

Καταλαβαίνω πού το πάει το χιούμορ τους, αλλά δεν με τραβάνε καθόλου να τα δω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως, εγώ αυτό θυμάμαι ότι ήταν. Να και η ιστορία που μου έχει μείνει, με τον τύπο που δεν μπορούσε να φοβηθεί: http://www.veoh.com/collection/FYMS/watch/v1099193GDTkPkHc#watch%3Dv90705637zJfzKz

 

Πσσσσ. Αυτό είναι ρε μάγκες. Δίκιο έχετε. Για να δούμε αν μπορέσω τώρα να τα βρω πουθενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...