Προς το περιεχόμενο

Cache πρόβλημα με HOL


melody

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην ʼρτα, έχουμε ένα περίεργο πρόβλημα με την HOL.

Συγκεκριμένα, οι σελίδες που βλέπουμε είναι την προηγούμενης μέρας!!! Ετσι σε κάθε site που πας, πρέπει να κάνεις 4-5 ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ F5, έτσι ώστε να πείσεις τον server να "φέρει" την ανανεωμένη σελίδα και όχι αυτή που έχει κρατήσει στην cache του κόμβου.

 

Το πρόβλημα δεν παρουσιάζεται με άλλους Providers, παρά μόνο με τη HOL και το πρόβλημα είναι πολύ παλιό...

 

Συμβαίνει σε άλλες περιοχές αυτό, ή εμείς είμαστε οι τυχεροί; Υπάρχει κάτι που μπορέινα κάνει ο προγραμματιστής μιας σελίδας, ώστε να αποφεύγει αυτό το πρόβλημα;

 

Να απευθυνθούμε στην HOL? Θα μας καταλάβουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο συμβαινει σε οτι σελιδα βλεπετε?

Γενικοτερα το αποκλειω ο συγκεκριμενος κομβος να εχει δικια του cache engine.. Οι cache engines ειναι πανακριβες, και γενικοτερα τοποθετουνται στο δικτυο που 'ερχονται' τα διεθνη Links.

Τελος, και να μπορει να το αποφυγει ο προγραμματιστης μια σελιδας, τι νοημα εχει.. εκτος κι αμα εχεις προβλημα να δεις συγκεκριμενη σελιδα..

 

Rgrds

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι σελίδα και να επισκευτούμε, βλέπουμε την cache... Ετσι είναι ταχύτατο, αλλά άχρηστο. Οσοι έχουμε HOL έδώ, έχουμε τρελαθεί στο F5...

 

Εχω στο Internet ap;o to 1994 (HOL από τότε - prometheus.hol.gr)... Το φαινόμενο αυτό λοιπόν μου είναι "νέο" και σίγουρα δεν με ευχαριστεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα το προβλημα οπως το περιγραφεις δημιουργειται μονο στην Αρτα τοτε κατα πασα πιθανοτητα δεν φταιει η cache engine καθεαυτη. Οπως προανεφερα η(οι) cache engine(ς) μπαινει στο δικτυο που πεφτουν τα διεθνη Links του provider (κατα πασα πιθανοτητα Αθηνα), και δεν υπαρχει μεσα per PoP configuration.. εκτος κι αμα εχουν κανει καμια πατεντα περιεργη στην ΗoL. Παντως αμα καταφερεις να φτασεις στους μηχανικους της HoL (που εχουν σεταρει την cache engine) τοτε 8α βρεθει η λυση..

Ασχετο - στην HoL παλια με τι nick ησουν? το jimbo σου λεει τιποτα?

 

Rgrds

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

στην περιοχή ο κομβος δεν έχει cache οπότε το πρόβλημα δεν εντοπίζεται τοπικά Ένα απλό test είναι αν αντί για τον ΕΠΑΚ 8962577777 κάνεις σύνδεση με το 2106246200 απευθείας από Αθήνα ( έχεις τοπικό δίκτυο με κάποιο προιον της D-LINK ή από απλό υπολογιστή αντιμετωπίζεις πρόβλημα;) Όταν δοκιμάσεις αν θέλεις ενημερώσε με

 

Γρηγόρης

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, δεν ελιανι μονο δικό μου το πρόβλημα ΑΛΛΑ ΓΕΝΙΚΟ... Εγώ απλά ανέλαβα να ρωτήσω...

 

Ολοι όσοι έχουμε HOL εδώ, έχουμε αυτό το πρόβλημα, πολλές φορές δεν ξέρεις αν η σελίδα που βλέπεις είναι τελικά η ανανεωμένη, ή βλέπεις την cache.

 

θα δοκιμάσω σύνδεση με Αθήνα απ'ευθείας να δω. Αλλά και πάλι, πρέπει να κάνω αρκετές δοκιμές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...