Προς το περιεχόμενο

Εκτυπωτής αρνείται να εκτυπώσει χρώμα


freedubus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν φίλες και φίλοι, έχω ένα έγχρωμο inkjet Canon i250 εδώ και 6 χρόνια. Εκτύπωνα μόνο μαύρο γενικά, δούλευε απροβλημάτιστα. Τις λίγες φορές που δοκίμαζα να εκτυπώσω χρώμα, έβγαζε ο,τι να 'ναι ή καθόλου χρώματα αλλά δεν ανησυχούσα γιατί πίστευα οτι φταίει το μούφα μελάνι που έβαζα (@work από πλαίσιο).

Σήμερα χρειάστηκε να εκτυπώσω οπωσδήποτε κάτι έγχρωμο, κι έτσι έβγαλα τα καβούρια κι αγόρασα γνήσια μελάνια της Canon.

ΔΕΝ εκτυπωσε ούτε τότε χρώμα. Καθόλου. Μόνο μαύρο.

 

Αυτά που έκανα με τη σειρά ήταν:

1. Καθαρισμός κεφαλών μέσω υπολογιστή = ΤΖΙΦΟΣ

2. ΒΑΘΥΣ καθαρισμός κεφαλών μέσω υπολογιστή = ΤΖΙΦΟΣ

3. Παίξιμο με διαφορετικούς drivers = TZIΦΟΣ

4. Δοκιμή εκτύπωσης σε 3 διαφορετικούς υπολογιστές/λειτουργικά συστήματα = ΤΖΙΦΟΣ

5. Αλλαγή καλωδίου USB = TΖΙΦΟΣ

6. Βγάλσιμο της κεφαλής εκτύπωσης, μούλιασμα καμιά ώρα σε ζεστό νερό και άζαξ μεχρί να φύγει ΟΛΟ το χρώμα και να γίνει σαν καινούργια, στέγνωμα και επανατοποθέτηση = ΤΖΙΦΟΣ

...

7. Πέταμα απ' το παράθυρο/σπάσιμο με το σφυρί και αγορά καινούργιου = ΣΙΓΟΥΡΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ (δε το έχω κάνει ακόμα)....αλλά λυπάμαι ρε γαμώτο τα 25 ευρώ που έδωσα για τα μελάνια, θέλω να κάνω ο,τι μπορώ πρώτα μπάς και δουλέψει το ρημάδι.

 

Τι λέτε εσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξυπνάκια. Το σκέφτηκα κι αυτό, αλλά όχι.

Γενικά, εδώ και 2 ώρες έχω εξαντλήσει κάθε λογική/πιθανή εξήγηση (και επίσης 3/4 μπουκάλι μαύρη έριστοφφ και μισό πακέτο τσιγάρα).

Ναι, είμαι απελπισμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχεις κάνει καμιά περίεργη επιλογή ( που με το reinstall των drivers θα χανόταν βέβαια ) μάλλον έχει φάει φρίκη η κεφαλή λόγω αχρηστίας...

 

-Σίγουρα την έχει κουμπώσει καλά και δεν υπάρχουν σκόνες στις ηλεκτρονικές επαφές της;

-Αν βάλεις να τυπώσει 3 μεγάλα "κουτιά" με τα βασικά χρώματα - τι τυπώνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον δεν εκτυπώνει τίποτα, τη μούλιασα ολο το βράδι σε ζεστό νερό και μάλλον την άκουσε το κύκλωμα. Πρίν εκτύπωνε μόνο μαύρο. Απ' ο,τι είδα, τα ακροφύσια χρώματος στην κεφαλή ήταν τελείως βουλωμένα. Με το ζόρι πέρναγε νερό από μέσα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...