Προς το περιεχόμενο

εγκατασταση ubuntu και ερωτησεις


kousman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θελω να βαλω ubuntu στο λαπτοπ μου αλλα να κρατησω και τ windows 7 ,απλα να εχω επιλογη στν αρχη το λειτουργικο..οι ερωτησεις μου ειναι

1.καπου διαβασα οτι υπαρχει προβλημα αν εχεις windows 7 και βαλεις linux ισχυει??

2.ποσο χωρο χρειαζονται να τρεξουν τα ubuntu ?

3.πως θα κανω την κατάτμησή του δισκου ωστε να ειμαι σιγουροσ οτι δεν θα εχουν προβλημα τα windows 7

thanksss

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Όχι φυσικά.

2. 15GB για το βασικό partition (/) και περίπου όσο είναι η μνήμη ram σου για το swap.

3. Μπορείς να κάνεις resize το partition των windows 7 μέσα από τον installer του ubuntu ή μέσα από το disk management των vista.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
θελω να βαλω ubuntu στο λαπτοπ μου αλλα να κρατησω και τ windows 7 ,απλα να εχω επιλογη στν αρχη το λειτουργικο..οι ερωτησεις μου ειναι

1.καπου διαβασα οτι υπαρχει προβλημα αν εχεις windows 7 και βαλεις linux ισχυει??

Oχι.

2.ποσο χωρο χρειαζονται να τρεξουν τα ubuntu ?

Εξαρταται τι εγκατασταση θελεις να κανεις,τι περιβαλλον κλπ.

Τα requirements

https://help.ubuntu.com/community/Installation/SystemRequirements

Και με 4 gb μαζι με το swap θα εισαι οκ(ξαναλεω αναλογα τις απαιτησεις σου)

 

3.πως θα κανω την κατάτμησή του δισκου ωστε να ειμαι σιγουροσ οτι δεν θα εχουν προβλημα τα windows 7

thanksss

Χρησιμοποιησε καποιο προγραμμα partitioning απο τα πολλα που υπαρχουν(πχ Acronis disk director,shareware),το ενσωματομενο των windows ή ακομα και απο το cd εγκαταστασης του ubuntu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει αυτός ο οδηγός http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=9&t=455

Αν έχεις εκτυπωτή εκτύπωσέ τον και ακολούθησε τις οδηγίες.

Εγώ όντας άσχετος τον βρήκα πολύ έυχρηστο και τα εγκατέστησα πολύ έυκολα.Ελπίζω και για σένα το ίδιο:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οδηγίες

Ξεκινάς τα windows.

Βάζεις το cd από τα ubuntu και μόλις σου ανοίξει ένα παράθυρο των ubuntu πάτα εγκατάσταση μέσα απο τα windows.

Μετά επιλέγης πιο username,pass πόσο σκληρό να έχει και την γλώσσα και πατάς επόμενο.

Θα κάνει την εγκατάσταση και θα σε ρωτήση άμα θες να κάνεις reboot.

Μόλις κάνεις reboot θα πατήσεις ubuntu εκεί που λέει

Windows 7 ...

Ubuntu

και θα κάνει το τελευταίο βήμα της εγκατάστασης.

(νομιζω δεν χρειάζεται να πατάς κάτι στο τελευταίο βήμα)

Μετά κάνει μόνο reboot μπαίνεις στα ubuntu και κάνεις login με το username και το password σου.

Ελπίζω να βοήθησα.

Μετά μπορεί να ανεβάσω και εικόνες.

:-D:-D:-D:-D:-D:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οδηγίες

Ξεκινάς τα windows.

Βάζεις το cd από τα ubuntu και μόλις σου ανοίξει ένα παράθυρο των ubuntu πάτα εγκατάσταση μέσα απο τα windows.

Μετά επιλέγης πιο username,pass πόσο σκληρό να έχει και την γλώσσα και πατάς επόμενο.

Θα κάνει την εγκατάσταση και θα σε ρωτήση άμα θες να κάνεις reboot.

Μόλις κάνεις reboot θα πατήσεις ubuntu εκεί που λέει

Windows 7 ...

Ubuntu

και θα κάνει το τελευταίο βήμα της εγκατάστασης.

(νομιζω δεν χρειάζεται να πατάς κάτι στο τελευταίο βήμα)

Μετά κάνει μόνο reboot μπαίνεις στα ubuntu και κάνεις login με το username και το password σου.

Ελπίζω να βοήθησα.

Μετά μπορεί να ανεβάσω και εικόνες.

:-D:-D:-D:-D:-D:-D

 

Aσε το παιδι να το βαλει κανονικα,αφηστε τα wubi ειναι σαπίλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Όχι φυσικά.

2. 15GB για το βασικό partition (/) και περίπου όσο είναι η μνήμη ram σου για το swap.

3. Μπορείς να κάνεις resize το partition των windows 7 μέσα από τον installer του ubuntu ή μέσα από το disk management των vista.

 

Έγραψες (τα bold)!! :-D:-D

Πάντως μέσα από το disk management των windows 7 μια χαρά κάνεις το resize!

 

Υπάρχει αυτός ο οδηγός http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=9&t=455

Αν έχεις εκτυπωτή εκτύπωσέ τον και ακολούθησε τις οδηγίες.

Εγώ όντας άσχετος τον βρήκα πολύ έυχρηστο και τα εγκατέστησα πολύ έυκολα.Ελπίζω και για σένα το ίδιο:-)

 

και με αυτόν τον οδηγό καθάρισες!!! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aσε το παιδι να το βαλει κανονικα,αφηστε τα wubi ειναι σαπίλα.

 

Γιατί ρε φίλε τι το κακό έχει το wubi.Άσε πο είναι η πιο εύκολη εγκατάσταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγραψες (τα bold)!! :-D:-D

Πάντως μέσα από το disk management των windows 7 μια χαρά κάνεις το resize!

 

 

 

Γλώσσεψα την μπέρδα μου :P

Γιατί ρε φίλε τι το κακό έχει το wubi.Άσε πο είναι η πιο εύκολη εγκατάσταση

 

Όχι μόνο ένα, αλλά πολλά κακά εχει το wubi. Τα έχουμε πει πολλές φορές εδώ μέσα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλη μια ερωτηση πριν κανω την εγκατασταση . εχω σπασει τν σκληρο μου σε 100 gb για τ windows και 200gb για τα αρχεια. πως λετε να σπασω ακομα τον σκληρο δλδ απο που να παρω χωρο για να βαλω την διανομη? και μια χαζη απορια αν παρω χωρο απο τ κομματι που εχω τα windows και μετα αποφασισω να σβησω το linux θα εχει επιπτωση στ λειτουργικο??? thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλη μια ερωτηση πριν κανω την εγκατασταση . εχω σπασει τν σκληρο μου σε 100 gb για τ windows και 200gb για τα αρχεια. πως λετε να σπασω ακομα τον σκληρο δλδ απο που να παρω χωρο για να βαλω την διανομη? και μια χαζη απορια αν παρω χωρο απο τ κομματι που εχω τα windows και μετα αποφασισω να σβησω το linux θα εχει επιπτωση στ λειτουργικο??? thanks

 

Αυτό εξαρτάται από εσένα, που βλέπεις ότι σου περισσύει δηλαδή. Εμένα προσωπικά τα 100gb για windows μου φαίνονται παραπάνω από αρκετά, οπότε θα έκλεβα 20gb για το ubuntu από εκεί.

Αν αποφασίσεις να βγάλεις αργότερα το linux, απλά σβήνεις το partition και το ξαναενώνεις με το αρχικό. Γίνεται να το επαναφέρεις ακριβώς στην αρχική του κατάσταση δηλαδή ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια προβλημα...προσπαθησα να βαλω τ ubuntu και να χωρισω τ δισκο προν τν εγκατασταση.εκανα κουτσα στραβα τν εγκατασταση μου λεει να κανει επανεκκίνησή ,το πατησα μετα τπτ μαυρη οθονη.τ εκλεισα προσπαθησα να ξαναμπω τπτ. εκτοσ απο τ swap αλλο χρειαζεται? και τ κομματι του δισκου που θα βαλω τ linux σε τ μορφη πρεπει να ειναι (οπως στ windows ntfs) thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω καταλάβει τι έκανες και πού είναι το πρόβλημα.

 

Πάντως το απολύτως min για να εγκαταστήσεις ubuntu είναι ένα partition "/" που θα το κάνεις ext4 και ένα "swap" partition. Το ιδανικό για μένα είναι να κάνεις 3 partition :

 

"/" ------------ "ext4"

"/home" ----------"ext4"

"swap"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"/home" ----------"ext4" αυτο τ partition ποσα gb πρεπει να ειναι ???εχω δεσμευσει χωρο 25 gb για τ linux.ασχετο αλλα καποια στιγμη πριν την εγκατασταση καπου εγραφε για παραλληλη εγκατασταση με τ αλλο λειτουργικο...αυτο πρεπει να πατησω???

 

p.s. τ προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι οτι δεν φορτωνει τ λειτουργικο(ubuntu) .μου βγαζει τ σημα τς ubuntu και μετα μαυρη οθονη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το σημα του ubuntu εχει και μια μπαρα "loading" απο κατω? Αν ναι, τοτε φορτωνει κανονικα το λειτουργικο, αλλα καπου σταματαει για καποιο λογο.

 

ΠΡΙΝ εξαφανιστει το "loading" πατα esc (αν υποστηριζεται ακομα) ή ctrl+alt+f1 για να δεις τι γινεται πισω απο το "loading" και σταματαει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...