Προς το περιεχόμενο

δημιουργια cd εγκαταστασης ubuntu


Thanos_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω μια απορια!!! πως μπορω να δημιουργησω ενα δικο μου cd εγκαταστασης ubuntu εχοντας ηδη προεγκατεστημενα καποια δικα μου προγραμματα. Το cd το χρειαζομαι γτ πρεπει να εγκαταστησω σε 20 PCs το λειτουργικο και να μην χρειαζεται να περναω σε καθε PC τα επιπλεον προγραμματα ξεχωριστα.

Ευχαριστω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που θες ειναι να κανεις ενα απλο remaster του live cd στα μετρα σου. Αλλα και παλι... για 20 υπολογιστες?

 

Τοτε δεν θες remaster, θες να βαλεις καποιον που εχει ηδη εγκατεστημενο το λειτουργικο να παιξει το ρολο του σερβερ, να εχει τα πακετα που θες να εγκαταστησεις στους αλλους εκει μεσα ετοιμα και οι αλλοι να τα παρουνε απο αυτον. Δηλαδη το apt-mirror!

 

APT sources mirroring tool

A small and efficient tool that lets you mirror a part of or

the whole Debian GNU/Linux distribution or any other apt sources.

.

Main features:

* It uses a config similar to apts <sources.list>

* It's fully pool comply

* It supports multithreaded downloading

* It supports multiple architectures at the same time

* It can automatically remove unneeded files

* It works well on overloaded channel to internet

* It never produces an inconsistent mirror including while mirroring

* It works on all POSIX complied systems with perl and wget

.

Homepage: http://apt-mirror.sourceforge.net/

 

Φυσικα, θελει να δωσεις σε ολους την ιδια εντολη "apt-get install paketo1 paketo2" κλπ, αλλα αυτο λυνεται βαζοντας τα ονοματα ολων των πακετων σε ενα αρχειο κειμενου και δινοντας "apt-get install `cat lista.txt`"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μια και μιλαμε για remastersys,εχεις ιδεα μηηηηηπως και μπορει με καποιο τροπο να γραψει σε udf?(..ναι τα εχω καταφερει να ξεπερναω τα ορια του iso.Οικειοθελως δυστυχως και δεν θελω να αφαιρεσω κατι απο μεσα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχως δεν εχω προσβαση στον server. διαχειριστης του εργαστηριου ειμαι οχι ολησ τησ σχολησ (γαμ$%^&). ευχαριστω για την απαντηση θα το κοιταξω αυριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι αντι να καθεσαι να στηνεις ενα ενα μηχανακι, εστω και με customized CD ειναι ευκολοτερο να βρεις κανενα προγραμμα να κανει κλωνο το ενα μηχανακι που θα εχεις στησει με τα υπολοιπα.

 

Αν βεβαια θες να πειραματιστεις φτιαχνοντας ενα δισκακι απο μονος σου, παω πασο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...