Προς το περιεχόμενο

Πώς εγκαθιστώ τον Canon ip4500 μέσω LAN;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

Έχω μερικές ώρες που το παλεύω αλλά πλέον κουράστηκα και ελπίζω σε σωτηρία από το forum εδώ...

Έχω τον Canon ip4500 συνδεδεμένο σε pc με Windows 7, εγκατεστημένος κλπ όλα καλά. Προσπαθώ να τον δω από laptop στο ίδιο LAN με Vista, και απλά δεν μπορεί να εγκατασταθεί με τίποτα! Έχω όλα τα sharing κλπ στο on, τον βλέπει τον εκτυπωτή όπως και τα μοιρασμένα αρχεία, πατάω connect to printer, και τότε ψάχνει drivers και μου λέει πως δεν βρίσκει! Του εγκατέστησα τους drivers τους κανονικούς, αλλά όταν μου λέει σε ποιο port είναι ο εκτυπωτής στο τέλος δεν έχει κάτι σχετικό με δίκτυο, οπότε το αφήνω auto selection, τον συνδέω στο usb του laptop, και τον εγκαθιστά...

Όταν τον ξαναβάλω στο άλλο pc και προσπαθώ να συνδεθώ στον εκτυπωτή μέσω δικτύου όμως, μου ξαναζητάει driver που δεν βρίσκει αυτόματα αλλά η Canon δε δίνει πουθενά .inf drivers, παρά μόνο σε μορφή exe...

Help:cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αν κανεις τον εκτυπωτη shared στο δικτυο (με δεξι κλικ πανω του, στο PC που ειναι εγκατεστημενος).

 

Απο κει και περα, στο αλλο PC απλα θα χρειαστει να τον κανει εγκατασταση. Μην ανησυχεις, πατα να βρει drivers μεσω του windows update και... αυτο ηταν! :-)

 

Σημ: Εχω τον ιδιο εκτυπωτη (λιγο παλαιοτερο, αλλα με τις ιδιες λειτουργιες - Canon iP4200) και δουλευει ετσι μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα όμως που μου πετάει αυτό και ΔΕΝ βρίσκει drivers:

http://farm3.static.flickr.com/2686/4413590580_4606f20bb1_o.jpg

 

:mad::mad::mad::mad::cry::cry::cry::cry::cry:

 

Και όταν πατήσω ΟΚ, πρέπει να ψάξω manually για .inf driver που φυσικά δεν έχω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...