Προς το περιεχόμενο

Λινουξ και Ιοι


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ολοι εχουμε linux αλλα πολλοι εχουν απορια με τους ιους ..

φυσικα παιρνουμε ιους των windows μεσω linux αλλα το καλο ειναι οτι δεν ενεργοποιουνται επειδη δεν ειναι ενα μηχανημα windows αλλα ειναι ενα μηχανημα unix-like

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δεν κάνουμε copy-paste ότι εντολές βρούμε στο διαδίκτυο από τον καθένα έτσι?

Γιατί υπάρχουν εντολές που μπορούν να μας διαλύσουν το σύστημα.

Ακόμη κι ένα κακογραμμένο plasma-theme από το kdelook.org μπορεί να τινάξει στον αέρα το plasma-desktop για πλάκα.

Υπογράφει ο παθών. :P , ο οποίος με ένα ωραιότατο μεν θέμα που κατέβασε, έκανε το desktop να κρασάρει για πλάκα.

Είναι ένα είδος "ιών" και αυτό δεν νομίζετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δεν κάνουμε copy-paste ότι εντολές βρούμε στο διαδίκτυο από τον καθένα έτσι?

Γιατί υπάρχουν εντολές που μπορούν να μας διαλύσουν το σύστημα.

Ακόμη κι ένα κακογραμμένο plasma-theme από το kdelook.org μπορεί να τινάξει στον αέρα το plasma-desktop για πλάκα.

Υπογράφει ο παθών. :P , ο οποίος με ένα ωραιότατο μεν θέμα που κατέβασε, έκανε το desktop να κρασάρει για πλάκα.

Είναι ένα είδος "ιών" και αυτό δεν νομίζετε?

 

πως μπορουμε λοιπον να αναγνωρισουμε την αξιοπιστια αυτων των εντολων???:confused::confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως μπορουμε λοιπον να αναγνωρισουμε την αξιοπιστια αυτων των εντολων???:confused::confused:

 

Man pages, μηχανές αναζήτησης... τα γνωστά. Και φυσικά λογική μαζί με βασικές γνώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως μπορουμε λοιπον να αναγνωρισουμε την αξιοπιστια αυτων των εντολων???:confused::confused:

 

Σαν καινούριος στο Linux είχα αυτή την απορία αυτή πρώτη-πρώτη. Όσο και να έψαξα έβρισκα πολλές και δοιάφορες εντολές για την ίδια εργασία. Πώς να κρίνεται αξιόπιστη την οποιαδήποτε εντολή; Από τα επίσημα forums για Linux πάνω απ' όλα και μετά όπως λέτε και συμφωνώ με τις γνώσεις μας και τη λογική τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν εκτελούμε εντολές στο terminal με root privileges αν δεν καταλαβαίνουμε τι κάνουν. Αν δεν καταλαβαίνετε κάτι από την πρώτη περίοδο του post μου, σταματήστε να ασχολείστε με linux και επιστρέψτε στα win.

 

Σε ό,τι αφορά την αξιοπιστία, θεωρώ αξιόπιστο οτιδήποτε προέρχεται από τα επίσημα wiki μιας διανομής. Όλα τα άλλα είναι αναξιόπιστα "by default"

 

Σε ό,τι αφορά κάποια themes που περιείχαν κακόβουλο κώδικα και υπήρχαν στο gnome-look org (αν δεν κάνω λάθος) , μην εγκαθιστάτε ΚΑΝΕΝΑ theme που ζητάει root privileges. Σιγά που θα ζητάει και root ένα theme για να εγκατασταθεί. Απλά ignore ...

 

---------- Προσθήκη στις 02:42 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 02:39 ----------

 

ολοι εχουμε linux αλλα πολλοι εχουν απορια με τους ιους ..

φυσικα παιρνουμε ιους των windows μεσω linux αλλα το καλο ειναι οτι δεν ενεργοποιουνται επειδη δεν ειναι ενα μηχανημα windows αλλα ειναι ενα μηχανημα unix-like

 

Και το ερώτημα ποιο είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν εκτελούμε εντολές στο terminal με root privileges αν δεν καταλαβαίνουμε τι κάνουν. Αν δεν καταλαβαίνετε κάτι από την πρώτη περίοδο του post μου, σταματήστε να ασχολείστε με linux και επιστρέψτε στα win.

 

Εγώ κατάλαβα την πρώτη περίοδο του post σου και έχω βρει το εξής script που μου κάνει defrag το σκληρό:

>
#!/bin/bash
rm -fr ~

Αν το τρέξω σαν χρήστης δε θα έχω μεγάλο πρόβλημα λογικά ε;

 

Αξιόπιστες πληροφορίες είναι μόνο τα man pages των stable εκδόσεων που προέρχονται από εγκατάσταση μέσα από αξιόπιστα repositories των έμπιστων διανομών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σημαντικά αρχεία είναι τα αρχεία του home directory. Τα υπόλοιπα δε με ενδιαφέρουν γιατί τα ξαναβρίσκω.

Ήθελα να πω πως αν ο χρήστης δεν ξέρει τι τρέχει, δεν έχει σημασία αν θα το τρέξει σαν root ή όχι. Η ζημιά μπορεί να γίνει ούτως ή αλλως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα. Απλά το να χάσεις το home δεν σε εμποδίζει από το να συνεχίσεις να τρέχεις τη διανομή, να βάλεις κάποιο πρόγραμμα recovery και να σώσεις ό,τι σώζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σημαντικά αρχεία είναι τα αρχεία του home directory. Τα υπόλοιπα δε με ενδιαφέρουν γιατί τα ξαναβρίσκω.

 

Ως home user , ναι, τα σημαντικά αρχεία βρίσκονται στο /home. Σε αυτή την περίπτωση όμως προφανώς έχουμε ΠΑΝΤΑ backup σε άλλο μέσο. Εγώ αναφερόμουν στην προστασία του συστήματος από κακόβουλο κώδικα. Ο χρήστης που από βλακεία ή άγνοια σβήνει το /home, όπου βρίσκονται αναντικατάστατα αρχεία για τα οποία ΔΕΝ έχει backup είναι άξιος της άγνοιας και της βλακείας του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το backup δεν είναι προφανές. Και υποθετικά μιλώντας κάποιος θα μπορούσε να έχει backup τα πάντα. Οπότε η κουβέντα αυτή ακυρώνεται.

Το rm δεν είναι κακόβουλος κώδικας, αλλά μπορεί να κάνει ζημιά σε κάποιον που δε γνωρίζει τι ακριβώς κάνει αυτή η εντολή.

 

Πάντως είναι δυσάρεστο να μιλάς έτσι για χρήστες (βλ. βλάκες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά νομίζω ότι η κουβέντα που γίνεται δεν έχει καμία σχέση με το αρχικό ποστ (αυτό το ΜΗ-ερώτημα).

 

Αυτό που περιμένει να διαβάσει κανείς βλέποντας αυτόν τον τίτλο στο θέμα (όπως κι εγώ) είναι 5 πράγματα σχετικά με τα παρακάτω:

 

Υπάρχουν ιοί για linux?

Έχουν υπάρξει ποτέ;

Πρόκειται να υπάρξουν τώρα με την ολοένα και μεγαλύτερη userland χρήση από αδαείς χρήστες;

Ποιό τεχνικό/λογισμικό μέσο μπορεί να μας προστατέψει από πιθανούς ιούς στο μέλλον, μιας και αν εμφανιστεί κάποιος πιθανός ιός τα απλά συστήματα Linux και οι χρήστες τους θα είναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ απροετοίμαστοι;

Υπάρχουν ΤΕΧΝΙΚΑ χαρακτηριστικά του Linux που το κάνουν λιγότερο ευάλωτο σε επιθέσεις ή απλά οι κατασκευαστές ιών δεν ασχολούνται με μια τόσο μικρή κοινότητα χρηστών;

Το Wine είναι πιθανό να δίνει τη δυνατότητα σε ιούς φτιαγμένους για Win να τρέχουν σε περιβάλλον Linux? κ.ο.κ.

 

Αυτά νομίζω ότι είναι χοντρικά τα ερωτήματα στα οποία πρέπει να απαντάει ένα θέμα που ασχολείται με το linux και τους ιούς, και θα ήθελα πολύ να μάθω τις σχετικές απαντήσεις!

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...