Προς το περιεχόμενο

Arch linux,Pentium 4 στα 1.8 και flash-FIXED


tritonas00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια προσφατα εστησα arch στο λαπτοπ μου που εχει pentium 4 στα 1,8 και GeForce4 420 Go 32 mb και πηγαινει παρα πολυ καλα ΑΛΛΑ :P video στο youtube σε full screen γονατιζει τον επεξεργαστη.Με debian δεν γινοταν αυτο.Με τον nouveau λιγο καλυτερα τα πραματα..αλλα και παλυ δεν παιζει σε full screen.Με debian και τους nvidia-96xx πηγαινε περιπου 70-80 % αλλα επαιζε σε fullscreen κανονικα.Στο arch με nvidia-96xx κολλαει ακομα και σε κανονικο παραθυρο ενω με τον nouveau παιζει σε κανονικο παραθυρο αλλα σε full screen με τιποτα.

 

Kαμια ιδεα ..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως έχεις τίποτα widgets και τέτοια που τρώνε επεξεργαστή;

Στο debian να υποθέσω είχες gnome και στο arch kde;

Επίσης η έκδοσης του flash player είναι η ίδια;

Πολύ με ιντριγκάρουν θέματα με επιδόσεις μεταξύ των διανομών του Linux!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με xfce ειμαι.idle ειναι στα 0,7% ο επεξεργαστης.Ειναι σχετικα minimal η εγκατασταση δεν εχω widgets και τετοια πραματα του σατανα:P:p:p:lol:Απο flash το 10 εχω ...μωρε λες να ειχα το 9 στο debian και να μην το ειχα παρει χαμπαρι..?Αλλα το πακετο στο debian πηγαινει στο site και κατεβαζει την τελευταια αυτοματα οποτε δεν παιζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ανοίξεις το βιντεάκι από το /tmp με mplayer είναι καλύτερα τα πράγματα;

 

καλα ναι ετσι παιζει και 1080(που λεει ο λογος).Dvdrips και γενικα ταινιες παιζει κανονικα και με 20-30 % χρηση cpu.To προβλημα πρεπει να παιζει με τον τον φλαση.....?Αλλα ρε γαμωτο τα ιδια πακετα ειναι...wtf τι στο debian τι στο arch..Tωρα δεν ξερω στο arch με τι flags εχουν γινει compile για 686 ειδικα...

 

---------- Προσθήκη στις 01:00 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 00:54 ----------

 

..ξέχασα κάτι;

Compiz;

Μήπως το cpu usage ανεβαίνει όταν ανοίγεις τον browser και μετά πας να παίξεις βίντεο και μπουκάρει εντελώς;

καθολου compiz μονο τα βασικα απτον compositor του xfce.με τον firefox ανοιχτο ειναι γυρω στα 3-6 % η χρηση cpu.

 

---------- Προσθήκη στις 02:14 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 01:00 ----------

 

OK FIXED!!! Reverse στους nvidia-96xx και χειροκινητη εγκατασταση του flash 9.Τοσο πολυ βαρυνε ο 10 δηλαδη...?wtf..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε AMD 2000+ με NVidia 6800LE είναι λογικό να χτυπάει ταβάνι η cpu στο youtube;;

Δεν μου φαίνεται ρε παιδιά..Ubuntu τρέχει το μηχάνιμα, 9.10

Και χτυπάει ταβάνι σε fullscreen και σε παράθυρο.

Έχω περάσει τους τελευταίους NVidia drivers.

Ε ρε καταραμένο flash!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δώσεις top σε κονσόλα ποιό σου πρόγραμμα σου βγάζει ότι τρωει τους περισσότερους πόρους? Πάντως δες και ότι plugin έχεις στον broswer γιατι μερικές φορές την πατάς από εκεί που δεν το περιμένεις.

Πρόσφατα ο chrome μου έτρωγε σε συχνά διαστήματα πάνω από 80% και τελικά την ζημιά την έκανε ένα pluggin που του είχα βάλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ακομα ειχα μονιμο ιντερνετ στο σταθερο (ως τα μεσα Νοεμβριου), πηγα αναγκαστικα σε flash 10 γιατι τα περισσοτερα (μεγαλα) !@#$site ηθελαν αναγκαστικα flash 10!

 

Εχεις συναντησει κατι τετοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και παλι ο 9 μου @@αει την cpu!:mad::mad:

 

ελυσα εν μερη το προβλημα με την αντικατασταση του flash player απτον totem με το youtube without flash auto script και το gecko-mediaplayer.

 

Δεν κανει seek αλλα απτο τιποτα....πολυ καλυτερα και σε fullscreen εννοειται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βάζεις πάλι debian;....

 

Απλα θεωρω το arch εξαιρετικη διανομη,ελαφρια για το laptop με μεγαλο repository στις τελευταιες εκδοσεις,εξαιρετικο support και wiki,δεν αναβαθμιζεται η διανομη παρα μονο οι εκδοσεις των πακετων.κ.α...κριμα να την χαλαει ο flash..:-(και αν ειναι δυνατον ενας pentium 4 στα 1.7 να μην φτανει για να παιξει ενα βιντεο στο youtue σε normal αναλυση...:mad:

 

 

Αλλα και παλι μου κανει τρομερη εντυπωση γιατι σε debian πηγαινε πολυ καλυτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί το debian έχει πολύ καλύτερες διαδικασίες validation του κάθε πακέτου που περνάει από τα repositories. Το arch είναι (ήταν) λίγο χύμα.

 

Τα έχουμε πει αυτά... Cutting versus Stability. :P:p:p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...