Προς το περιεχόμενο

Τράπεζα Πειραιώς - Καταθέσεις


Dark_Sage

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αναφέρεσαι στα ατμ που δέχονται για κατάθεση χρήματα κατευθειάν ή για αυτα με τον φάκελο?

 

Κατευθείαν , δεν τα βαζεις σε φακελλο αλλα στην υποδοχή για καταθέσεις και γίνεται καταμέτρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Οταν γράφουμε "μου έτυχε το τάδε, και το δείνα με την χ τράπεζα", καλω θα ήταν να διευκρινήζουμε επακριβώς ποιό τραπεζικό προιόν χρησιμοποιούμε.

αλλος γράφει για λογαριασμό ταμιευτηρίου, άλλος για πιστωτική, αλλος για προπληρωμένη...

κάπου χάνω τη μπάλα.

 

FKLDS ,υποθέτω αναφέρεσαι σε πιστωτική;

αλλιως πως να παρεις λεφτά που δεν έχεις;

 

 

Προσωπικα, οταν καταθέτω μετρητό σε ATM ή ταμείο, ποτέ δεν πίστευα οτι θα τα έχω διαθέσιμα για ανάληψη την ίδια μέρα (απο ενα άλλο υποκαταστημα, ΑΤΜ ή απο web). Ζω σε άλλο πλανήτη; καθε τράπεζα κανει ότι θέλει;

Απο web αν κάνω μεταφορά ποσου απο λογαριασμό σε λογαριασμό (και οι δυο δικοί μου), το ποσό ειναι άμεσα διαθέσιμο.

 

σημ, δεν εχω πιστωτική, δεν ξερω αν αλλάζει εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχειν ναι , καθε τραπεζα κανει οτι θελει. Στην Eurobank πχ οταν καταθετεις απ το ταμειο φαίνονται αμέσως τα χρήματα και ειναι διαθεσιμα. Εγω χρεωστικη έχω στην Πειραιώς και οχι πιστωτική. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ μεχρι στιγμής σε απλο καταθετικό λογαριασμό στην Πειραιώς με χρεωστική κάρτα 2 φορες που εκανα καταθεση στο ταμείο τα λεφτα στην κάρτα ήταν διαθέσιμα την άλλη μερα και όχι την ίδια.

Θα δοκιμάσω αυτο με καταθεση απο ΑΤΜ μήπως και είναι διαθέσιμα επιτόπου.

 

Just for the record, Κύπρου και Εθνική κατάθεση χρημάτων σε κανονικό λογαρισμό απο κιόσκι ταμείου τα λεφτά ειναι αμέσως διαθέσιμα στην κάρτα σου (συγκεκριμένα στην Κύπρου η καρτα ειναι κ χρεωστική). Αυτος ήταν άλλωστε ο λόγο που ξεκινησα το thread.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν γράφουμε "μου έτυχε το τάδε, και το δείνα με την χ τράπεζα", καλω θα ήταν να διευκρινήζουμε επακριβώς ποιό τραπεζικό προιόν χρησιμοποιούμε.

αλλος γράφει για λογαριασμό ταμιευτηρίου, άλλος για πιστωτική, αλλος για προπληρωμένη...

κάπου χάνω τη μπάλα.

 

FKLDS ,υποθέτω αναφέρεσαι σε πιστωτική;

αλλιως πως να παρεις λεφτά που δεν έχεις;

 

 

Προσωπικα, οταν καταθέτω μετρητό σε ATM ή ταμείο, ποτέ δεν πίστευα οτι θα τα έχω διαθέσιμα για ανάληψη την ίδια μέρα (απο ενα άλλο υποκαταστημα, ΑΤΜ ή απο web). Ζω σε άλλο πλανήτη; καθε τράπεζα κανει ότι θέλει;

Απο web αν κάνω μεταφορά ποσου απο λογαριασμό σε λογαριασμό (και οι δυο δικοί μου), το ποσό ειναι άμεσα διαθέσιμο.

 

σημ, δεν εχω πιστωτική, δεν ξερω αν αλλάζει εκει.

 

Μιλάω για απλό τραπεζικό λογαριασμό και χρήση απλής κάρτας ΑΤΜ - visa. Τα χρήματα που καταθέτεις, είτε τα καταθέτεις στα ΑΤΜ, είτε στα μηχανήματα κατάθεσης εντός της τράπεζα ή και στον υπάλληλο στο γκισέ, δεν είναι διαθέσιμα την ίδια ημέρα (λογιστικό υπόλοιπο), αλλά την επόμενη εργάσιμη (διαθέσιμο υπόλοιπο). Έχω επιχειρήσει και τις τρεις μεθόδους. Πιθανολογώ πως οι χρεωστικοί τόκοι έχουν το νόημα πως αν εσύ πας να χρησιμοποιήσεις το λογιστικό υπόλοιπο, σε χρεώνουν. Έλα όμως που στην περίπτωσή μου όμως δεν έγινε κάτι τέτοιο. Σε όλες τις συναλλαγές μου φροντίζω να αξιοποιώ το διαθέσιμο υπόλοιπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

βρε παιδιά απλή κατάθεση μπορεί να γίνει σε λογαριασμό από ανήλικο? να πας δηλαδή και να πεις θελω να κάνω καταθεση στον ταδε λογαριασμό!! τι 17 τι 18?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ξερω οτι αυτο γινεται σε ολες τις τραπεζες και μου φαινεται και ψιλοπαρανομο.. Ονομαζεται valeur και αναλογως την εργασια κρατανε τα λεφτα απο 1 ημερα μεχρι και εγω δεν ξερς ποσες! ( αν κανεις καταθεση στον λογαριασμο σου τα κρατανε 1 ημερα- αν τους πας επιταγη απο αλλη τραπεζα μπορει να τα εμφανισουν στον λογαριασμο σου σε 4 ημερες) Αυτο γινεται μονο στους λογαριασμους ταμιευτηριου οποτε αν θελεις τα λεφτα σου αμεσα διαθεσιμα τοτε ανοιξε τρεχουμενο λογαριασμο. Τετοιους ανοιγουν συνηθως σε περιπτώσεις μισθοδοσίας για να τα παίρνεις αυθημερόν.

Πάντως νομίζω πως είναι παρανομο γιατι εφοσον ο υπαλληλος κανει καταμετρηση την ωρα της καταθεσης παει να πει οτι υπαρχουν τα λεφτα. Αλλο ειναι να πας επιταγη και να γινει συννενοηση μεταξυ των τραπεζων για διεθεσιμο υπολοιπο κλπ που θελει καποιες μερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Από την ιστοσελίδα της Πειραιώς, στις Ερωτήσεις & Απαντήσεις : "Για πιο λόγο μπορεί να εμφανιστούν χρεωστικοί τόκοι στον λογαριασμό μου;

Οι χρεωστικοί τόκοι υπολογίζονται επάνω στο ποσό που χρησιμοποιείτε από μη διαθέσιμα κεφάλαια του λογαριασμού. Αν π.χ. έχετε καταθέσει σήμερα μετρητά στο λογαριασμό σας και για τον οποιονδήποτε λόγο μέρος το ποσού χρησιμοποιηθεί την ίδια ημέρα (πριν την ημερομηνία που είναι διαθέσιμα) για την πληρωμή κάποιας υποχρέωσης, τότε θα υπολογιστούν χρεωστικοί τόκοι για την μία αυτή ημέρα και για το ποσό που χρησιμοποιήθηκε. "

 

Το βάζω εδώ γιατί και εμένα μου τσιμπίσανε σχεδόν 20 ευρώ χωρίς να ισχύει κάτι από το παραπάνω!:mad:

 

σε αλλο σημειο της ιστοσελιδας της Πειραιως γραφει:

Για όλους τους καταθετικούς λογαριασμούς σε ΕΥΡΩ το χρεωστικό επιτόκιο είναι 12,50% (δεν περιλαμβάνεται η εισφορά του ν.128/75).

 

http://www.piraeusbank.gr/ecportal.asp?id=240707&lang=1&nt=110&sid=

 

οπως και Οι χρεωστικοί τόκοι λογιστικοποιούνται στο λογαριασμό σας στο τέλος κάθε μήνα.

 

Αρα κανε τις πραξεις με αυτο το επιτοκιο για τη ημερα/ες που δεν ηταν διαθεσιμα. Η εισφορα του ν.128/75 απο οτι βλεπω ειναι 0,6%

 

Edit: Ακυρο, τωρα προσεξα που λες οτι σε σενα δεν συνεβη κατι τετοιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Απαράδεκτη η Πειραιώς.. Κατέθεσα ένα ποσό σε ΑΤΜ με φάκελο το Σάββατο και σήμερα Δευτέρα δεν έχει μπεί τίποτα, κάλεσα και μου είπαν οτι απαιτούνται 2 εργάσιμες.. ΕΛΕΟΣ .. Το κοντινότερο online κατάστημα είναι 20Km και μένω 5' απο το Ελ.Βενιζέλος. ΕΛΕΟΣ. Εθνική και μόνο Εθνική!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαράδεκτη η Πειραιώς.. Κατέθεσα ένα ποσό σε ΑΤΜ με φάκελο το Σάββατο και σήμερα Δευτέρα δεν έχει μπεί τίποτα, κάλεσα και μου είπαν οτι απαιτούνται 2 εργάσιμες.. ΕΛΕΟΣ .. Το κοντινότερο online κατάστημα είναι 20Km και μένω 5' απο το Ελ.Βενιζέλος. ΕΛΕΟΣ. Εθνική και μόνο Εθνική!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως σε αυτό είναι πολύ πίσω.

 

Στη Citibank κάνεις κατάθεση από το ΑΤΜ χωρίς φάκελο, και στα δείχνει διαθέσιμα στο λογαριασμό σου την ίδια στιγμή. Η οποία Citibank έχει και μια φήμη ότι «δε προσφέρει τόσα».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως σε αυτό είναι πολύ πίσω.

 

Στη Citibank κάνεις κατάθεση από το ΑΤΜ χωρίς φάκελο, και στα δείχνει διαθέσιμα στο λογαριασμό σου την ίδια στιγμή. Η οποία Citibank έχει και μια φήμη ότι «δε προσφέρει τόσα».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις μίλησα με την τράπεζα. Δεν υπάρχει πλέον το "βαλέρ" (έτσι λεγόταν). Καταθέτεις και είναι διαθέσιμα απ'την πρώτη στιγμή ! (για λογαριασμό ταμιευτηρίου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις μίλησα με την τράπεζα. Δεν υπάρχει πλέον το "βαλέρ" (έτσι λεγόταν). Καταθέτεις και είναι διαθέσιμα απ'την πρώτη στιγμή ! (για λογαριασμό ταμιευτηρίου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...