Προς το περιεχόμενο

Τράπεζα Πειραιώς - Καταθέσεις


Dark_Sage

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους,

Ρε παιδιά κατι που συμβαινει στην Τ.Πειραιώς και πραγματικα απόρησα.

Οταν καταθετεις χρήματα στον λογαριασμό σου (απλή κατάθεση) τα χρήμα στην κάρτα σου ειναι διαθέσιμα μια ημέρα μετα!!!

Δηλαδή αμα θελήσεις να χρησιμοποιησεις την κάρτα σου ως χρεωστική την ίδια μέρα δεν μπορεις!

Καλα δεν καταλαβαινουν πως αυτο που κανουν ειναι χαζό και δεν εξυπηρετεί τον πελάτη?

Τουλάχιστον Εθνική και Κύπρου με την μια τα λεφτα που καταθέτεις μπαίνουν στην κάρτα.

 

Γιατι το κάνει αυτο η Πειραιώς? Δεν ειναι ηλίθιο ή σε μένα μονο φαινεται ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ακριβώς αυτό που είπε ο gemini235. Για όσο χρονικό διάστημα τα χρήματά σου εμφανίζονται ως «λογιστικό υπόλοιπο» (και συνεπώς δεν είναι διαθέσιμα προς χρήση) η αγαπητή τράπεζα τα τοκίζει.

 

Αυτός ήταν και ο βασικότερος λόγος που την εγκατέλειψα. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου έχει τύχει ποτέ αυτό.. εκτός και αν είναι καινούργια τακτική τους.

 

Στην χρεωστική που έχω στην Πειραιώς για αγορές μέσω ιντερνετ, κάνω κατάθεση στο ΑΤΜ και πηγαίνω άμεσα και χρησιμοποιώ τα χρήματα... ακόμη και σε αργίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως οι λογαριασμοι στην πειραιως δεν ειναι ατοκοι.Απο την αλλη δεν βαραει τοσο σε προμηθειες οσο οι αλλες τραπεζες που εχουν ατοκους λογαριασμους....Διαλεγετε κ παιρνετε!!

Απο την αλλη εχει κ μια λογικη.Αν θες να χρησιμοποιησεις τα λεφτα σου τοτε μην τα καταθεσεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την αλλη εχει κ μια λογικη.Αν θες να χρησιμοποιησεις τα λεφτα σου τοτε μην τα καταθεσεις....

 

Κι αν θες να τα καταθέσεις ακριβώς επειδή θες να τα χρησιμοποιήσεις; :P

 

(π.χ. με τη χρεωστική σε κάνα e-bay)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι αν θες να τα καταθέσεις ακριβώς επειδή θες να τα χρησιμοποιήσεις; :P

 

(π.χ. με τη χρεωστική σε κάνα e-bay)

 

η χρεωστικη φιλε μου ως επι το πλειστον χορηγηται προκειμενου να κανει καποιος αναληψη απο τον λογαριασμο του ο οποιος εχει λεφτα (κ εχει κ max οριο αναληψης ημερισιως)

καποιος που εχει ανοιξει βιβλιαριο για να βαζει 50 euro για να χρησιμοποιει στο ιντερνετ ειναι ακυρος

ΔΛΔ

Εχε υπολοιπο στο λογαριασμο σου αλλιως προπληρωμενη για τετοιες δουλειες ειναι το μοτο των τραπεζων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα δεν με πειράζει τόσο αυτό όσο το γεγονός οτι online καταθεση (ο τρόπος με τον οποίο τα λεφτά σου είναι αμεσα διαθεσιμα) δεν μπορείς να πραγματοποιήσεις σε οποιοδηποτε atm.αντε και καλά εδώ Θεσσ κέντρο τα υποκαταστηματα ΑΓ Σοφίας και Δραγούμη σου προσφέρουν αυτή την δυνατότητα.Στα Τρικαλα όμως δεν υπάρχει κανένας τρόπος να καταθεσεις χρήματα και ν είναι αμεσα διαθεσιμα.

Θα επρεπε κατεμε σε οποιοδήποτε ατμ να σου δίνεται η επιλογή της online κατάθεσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως οι λογαριασμοι στην πειραιως δεν ειναι ατοκοι.Απο την αλλη δεν βαραει τοσο σε προμηθειες οσο οι αλλες τραπεζες που εχουν ατοκους λογαριασμους....Διαλεγετε κ παιρνετε!!

Απο την αλλη εχει κ μια λογικη.Αν θες να χρησιμοποιησεις τα λεφτα σου τοτε μην τα καταθεσεις....

 

Τι εννοείς; Που ακριβώς έχει τόκο γιατί δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά μιλάω. Συγκεκριμένα δεν κατάλαβα αυτό:

 

Για όσο χρονικό διάστημα τα χρήματά σου εμφανίζονται ως «λογιστικό υπόλοιπο» (και συνεπώς δεν είναι διαθέσιμα προς χρήση) η αγαπητή τράπεζα τα τοκίζει.

 

Που δηλαδή χάνει η τράπεζα αν καταθέσω εγώ 200 € και μπουν την ίδια μέρα ή την επόμενη; Τι διαφορά έχει αυτό για την τράπεζα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά, δεν ξέρω αν χάνει, αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι κερδίζει με αυτή την τακτική.

Κερδίζει χρόνο και ως γνωστόν, ο χρόνος για τις τράπεζες είναι πραγματικό χρήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την ιστοσελίδα της Πειραιώς, στις Ερωτήσεις & Απαντήσεις : "Για πιο λόγο μπορεί να εμφανιστούν χρεωστικοί τόκοι στον λογαριασμό μου;

Οι χρεωστικοί τόκοι υπολογίζονται επάνω στο ποσό που χρησιμοποιείτε από μη διαθέσιμα κεφάλαια του λογαριασμού. Αν π.χ. έχετε καταθέσει σήμερα μετρητά στο λογαριασμό σας και για τον οποιονδήποτε λόγο μέρος το ποσού χρησιμοποιηθεί την ίδια ημέρα (πριν την ημερομηνία που είναι διαθέσιμα) για την πληρωμή κάποιας υποχρέωσης, τότε θα υπολογιστούν χρεωστικοί τόκοι για την μία αυτή ημέρα και για το ποσό που χρησιμοποιήθηκε. "

 

Το βάζω εδώ γιατί και εμένα μου τσιμπίσανε σχεδόν 20 ευρώ χωρίς να ισχύει κάτι από το παραπάνω!:mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κανεις ομως την κατάθεση απ το μηχάνημα ATM τα χρήματα , μπαίνουν αμέσως στον λογαριασμό σου.

αναφέρεσαι στα ατμ που δέχονται για κατάθεση χρήματα κατευθειάν ή για αυτα με τον φάκελο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...