Προς το περιεχόμενο

Νεος στa Linux και το Ubuntu, προτάσεις και καθοδήγηση.


nurse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Πιστεψε με δεν ειναι.....Για να βαλεις το ff 3.6 πρεπει να γραψεις στο τερμιναλ.....Κ αυτο στα ubuntu που υποτιθεται ειναι τα πιο user friendly απ ολα....

 

Από πότε το copy-paste μια εντολής θεωρείται δύσκολο; Διαφέρει τόσο από το κλικ σε ένα αρχείο exe; :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πατρις,παραθυρα,οικογενεια:eek:

 

Μάλλον στην νοοτροπία οι linuxades μιλάνε έτσι . Οι των windows δεν ασχολούνται και πολύ.

Πατρις,Linux,οικογενεια λοιπόν

 

Δεν ξέρω συνέχεια πυρά απο linuxades σε windowsαδες βλέπω το αντίθετο δεν το βλέπω και πολύ. Κατι σαν το κομπλεξ Αθήνα Θεσσαλονίκη έχει καταντήσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον έχει ξεφύγει το topic. Ο/Η nurse ζητά πληροφορίες για το καινούριο του linux. Δεν είναι το θέμα "windows or linux?"

 

Εντελώς πληροφοριακά nurse, σε περίπτωση μελλοντικών εγκαταστάσεων, έχε υπ' όψιν σου ότι υπάρχει και το linux mint. Σχεδόν τα πάντα προρυθμισμένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έσβησα γιατι δεν υπάρχει λόγος αντιπαράθεσης. Έχει γίνει πολλάκις

 

Απλά να πω στον lef ότι εννοούσα ότι πολλοί χρήστες βοηθήθηκαν απο τα windows να μπουν στον κόσμο των υπολογιστών ( μεγάλωσαν με αυτά ) όταν το linux δεν υπήρχε στο χάρτη ( για την φιλικότητα μιλάμε και όχι την γενικότερη ύπαρξη ) και η συνεισφορά τους είναι μεγάλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον έχει ξεφύγει το topic. Ο/Η nurse ζητά πληροφορίες για το καινούριο του linux. Δεν είναι το θέμα "windows or linux?"

 

Εντελώς πληροφοριακά nurse, σε περίπτωση μελλοντικών εγκαταστάσεων, έχε υπ' όψιν σου ότι υπάρχει και το linux mint. Σχεδόν τα πάντα προρυθμισμένα...

 

 

Linux mint ... θα το έχω υπόψη μου. Όπως και την έκδοση Ubuntu για note book (δεν ξέρω τι διαφορές έχει με την κανονική έκδοση....)

 

Επειδή παρακολουθώ την εξέλιξη της συζήτησης εάν μου επιτρέπετε να καταθέσω και τη προσωπική μου άποψη - εμπειρία.. :

 

Όντος σχεδόν 20 χρόνια χρησιμοποιούσα και χρησιμοποιώ windows με τα γνωστά πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα του λειτουργικού (σε όλους κοινά, παρόντα σε όλους τους υπολογιστές αλλά με απαιτήσεις πόρων, αναβαθμίσεις και αγορά του λειτουργικού κα).

 

Το 1999 είχα προσπαθήσει να εγκαταστήσω μια έκδοση linux (δεν θυμάμαι ποια) η οποία με αγανάκτησε από την πολυπλοκότητά της, τις απαιτήσεις σε ειδικές γνώσεις, την απουσία drivers, και την απουσία τότε ιντερνετικής βοήθειας (φορουμ κλπ ).

 

Πριν κανένα χρόνο προσπάθησα να ασχοληθώ ξανά με linux αλλά λόγο περιορισμένου χρόνου τα παράτησα και γύρισα στο γνώριμο περιβάλλον των windows.

 

Σήμερα οι καταστάσεις με φέρανε να δοκιμάσω τα linux ξανά. Πάτησα το Power on στο laptop, ανοίγει και μου εγκαθιστά ένα κάρο κρίσιμες και μη ενημερώσεις των xp. Ξαφνικά όλα κόλλησαν, ο υπολογιστής πήγαινε που πήγαινε αργά, κώλυσε και έφτασε σε σημείο να μην εκκινείται το σύστημα. (Πάντοτε αυτά συμβαίνουν όταν χρειάζεσαι το μηχάνημα περισσότερο).

 

Θυμήθηκα κάποια κουβέντα που είχα στο insomnia για το Ubuntu...

Το κατεβάζω και για μεγάλη μου έκπληξη διαπίστωσα ότι το Ubuntu εγκατέστησε αυτόματα οδηγούς και γλωσσικά εργαλεία ,

έκανε ταχύτατα τις ενημερώσεις του,

είχε είδη εγκατεστημένες εφαρμωγές που θέλω για το λάπτοπ,

ταυτόχρωνα σου δίνει μια μεγάλη γκάμα εφαρμογών για να κατεβάσεις,

είναι σύγχρονο και ταχύτατο

και το πιο σημαντικό για εμένα... τη δυνατότητα να εγκαταστήσεις αγαπημένες εφαρμογές των windows (office).

 

Επίσης με χαροποίησε και η βοήθεια που μου παρείχατε κάτι που το 1999 δεν είχα .... και μην ανησυχείτε θα σας "πρήξω" και με άλλες απορίες γιατί .....είμαι νέος στο Linux.

 

Ά ξέχασα να σας πω ότι εγκατέστησα μέσω των windows την 64bit έκδοση του ubuntu και στον επιτραπέζιο υπολογιστή για να απολαμβάνω ευκολότερα και πιο άμεσα το νέο λειτουργικό.

 

Απορίες:

1. Ποια η διαφορά ubuntu for notebooks και ubuntu; (πέρα από το πασιφανές)

2. Πιστεύετε ότι μπορεί να υπάρξει πρόβλημα σταθερότητας ή στα αρχεία μου με την εγκατάσταση του Ubuntu στον επιτραπέζιο υπολογιστή μου μέσω των win 7;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Δεν είναι ubuntu για notebooks, είναι για netbooks! Είναι σχεδιασμένο για να βολεύει καλύτερα το desktop του σε 7/9/10/11 ιντσες.

2. Δεν πολυκατάλαβα τι θέλεις να πεις. Εννοείς να εγκαταστήσεις το ubuntu μέσα από τα windows; (wubi installer). Προσωπικά δεν θα το πρότεινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2. Δεν πολυκατάλαβα τι θέλεις να πεις. Εννοείς να εγκαταστήσεις το ubuntu μέσα από τα windows; (wubi installer). Προσωπικά δεν θα το πρότεινα.

 

wubi installer ... Αυτό ακριβώς έκανα. Πόσο κακό είναι;

Μπορώ να αφιερώσω 50-100Gb στο δεύτερο σκληρό μου για τα λινουξ αλλά δεν θέλω να θυσιάσω τα πανάκριβα windows 7(όχι τίποτα άλλο τα αγόρασα πρόσφατα).

Μπορώ να τα εγκαταστήσω και να έχω το αποτέλεσμα όπως με το wubi installer (duble boot) και χρήση από τα λινουξ συγκεκριμένου partition;

Αν ναι, πρότεινέ μου κάποιο οδηγό εγκατάστασης. (βρήκα ένα στο youtube για το wubi installer)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι λινουξαδες και οι λινουξαδες και οι λινουξαδες στο linux section βρισκεσαι το εχεις καταλαβει αζτεκ? και οσο για το ποιος προκαλει αστο καλυτερα γιατι εχει βρωμισει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι λινουξαδες και οι λινουξαδες και οι λινουξαδες στο linux section βρισκεσαι το εχεις καταλαβει αζτεκ? και οσο για το ποιος προκαλει αστο καλυτερα γιατι εχει βρωμισει.

 

Έχεις δίκιο lef. Αλλά δεν υπάρχει και λόγος να εκνευριζόμαστε.

open source rules....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λινουξάς σημαίνει υποστηριχτής και χρήστης του Linux . Όχι πολέμιος άλλων λειτουργικών. Τουλάχιστον αυτό θέλω να πρεσβέυω.Ξέρω που βρίσκομαι και ξέρω τι σημαίνει το εικονίδιο που έχω. Τώρα αν θέλετε να αλλάξετε το section σε anti-windows section κανένα πρόβλημα. Δεν θα έχω κανένα λόγο να προκαλώ όπως λες. Το ίδιο θα έκανα αν στο section windows θα έπρεπε να υποστηρίξω το linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Δεν είναι ubuntu για notebooks, είναι για netbooks! Είναι σχεδιασμένο για να βολεύει καλύτερα το desktop του σε 7/9/10/11 ιντσες.

2. Δεν πολυκατάλαβα τι θέλεις να πεις. Εννοείς να εγκαταστήσεις το ubuntu μέσα από τα windows; (wubi installer). Προσωπικά δεν θα το πρότεινα.

 

Γιατί όχι το wubi? Το χρησιμοποίησα κ γω για να τα βάλω. Περυσι το ειχα κανει κανονικα με cdακι αλλά πριν καμια βδομάδα είδα το wubi κ το δοκιμασα κ μεχρι τωρα ολα οκ.

Υπαρχει περιπτωση να μην παει κατι καλα στο μελλον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί όχι το wubi? Το χρησιμοποίησα κ γω για να τα βάλω. Περυσι το ειχα κανει κανονικα με cdακι αλλά πριν καμια βδομάδα είδα το wubi κ το δοκιμασα κ μεχρι τωρα ολα οκ.

Υπαρχει περιπτωση να μην παει κατι καλα στο μελλον?

 

Γιατί αν είναι να κάνεις κάτι, κάντο σωστά. Ειδικά αν θα το κάνεις μόνο μία φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...