Προς το περιεχόμενο

Νεος στa Linux και το Ubuntu, προτάσεις και καθοδήγηση.


nurse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προχτές "ξανάνιωσα" το παλιό αλλά αξιόπιστο λαπτοπ μου.

Του έβαλα να τρέχει αποκλειστικά Ubuntu. (9.1)

 

Δεν είχα ασχοληθεί τόσο πολύ με το Linux και πραγματικά ενθουσιάστηκα. (ταχύτητα, αυτοματοποιημένα, πολλές εφαρμογές)

Ειδικά όταν βρήκα τρόπο να εγκαταστήσω το πολυαγαπημένο μου MS Office, με έπιασε κρύος ιδρώτας όσο σκέπτομαι ότι πρόσφατα αγόρασα τα Windows 7 για τον επιτραπέζιο. (βασική αιτία το office και το SPSS).

Δεν πειράζει και τα 7 καλά είναι αλλά ακριβά....

 

Επί του προκειμένου θα ήθελα κάποιες οδηγίες - βοήθεια γιατί όπως καταλάβατε είμαι νέος στα Linux.

 

1. Πειράζει ή είναι άστοχο που κατά την εγκατάστασή τους, ζήτησα 3 partition; Ένα που θα χρησιμοποιείται ως επέκταση της μνήμης (10Gb) ένα για την εγκατάσταση των Linux (30Gb) και ένα σε format fat32 Windows (30Gb) σε περίπτωση που θα χρειαστεί να βάλω και τα παλιά μου win xp του Laptop.

 

2. Υπάρχει τρόπος να εγκαταστήσω το SPSS 15 στο Ubuntu ή άλλο αξιόπιστο συναφές και συμβατό πρόγραμμα;

 

3. Απ' ότι γκουγκλαρισα, οι απόψεις διίστανται. Χρειάζομαι anti-virus και firewall; Αν ναι ποια μου προτείνετε;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

1. Μια χαρά τα χώρισες τα partitions αλλά νομίζω δεν χρειαζόταν τόσο χώρο το πρώτο,έδωσες πολύ.

2.Δεν γνωρίζω

3.Ούτε firewall ούτε antivirus χρειάζεσαι στο Linux ;)αν και μερικές διανομές έχουν ενσωματωμένο firewall.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3.Ούτε firewall ούτε antivirus χρειάζεσαι στο Linux ;)αν και μερικές διανομές έχουν ενσωματωμένο firewall.

 

Για κάτι rootkits που πάσχουν μερικές φορές τα Linux (δεν θυμάμαι πως το διάβασα) πως μπορείς να προφυλαχτείς;

Εάν υπάρχει firewall στη διανομή που κατέβασα (Ubuntu 9.1) πως μπορώ να το εντοπίσω; - Πως λέγεται το πρόγραμμα;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Για κάτι rootkits που πάσχουν μερικές φορές τα Linux (δεν θυμάμαι πως το διάβασα) πως μπορείς να προφυλαχτείς;

Μην αγχωνεσαι.Ασε την νοοτροπια και τους φοβους του windows χρηστη πισω σου;)

Αν χρειαστεις καποια στιγμη antivirus ή να κανεις ελεγχο για rootkits,με μερικα κλικ θα μπορεις να κανεις εγκατασταση οτι θελεις,μεσα απο το synaptic(package manager)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην αγχωνεσαι.Ασε την νοοτροπια και τους φοβους του windows χρηστη πισω σου;)

,,,,,μεσα απο το synaptic(package manager)

 

Άσε έχω πάθει πολιτισμικό shock... θέλει λίγο χρόνο να το ξεπεράσω..

 

το synaptic είναι εκεί που σου δίνεται η δυνατότητα να κατεβάσεις διάφορα προγράμματα εάν δεν κάνω λάθος...;;;

Χαμός γίνεται πιο να διαλέξω και ποιο να αφήσω.. γιαυτό ρωτάω τι μου προτείνετε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το synaptic είναι ο διαχειριστής εγκατάστασης προγραμμάτων για το Ubuntu. Από εκεί θα μπορείς να εγκαταστήσεις ότι πρόγραμμα χρειαστείς στην πορεία. Για πιο ευκολία υπάρχει και η προσθήκη αφαίρεση προγραμμάτων που έχει τα πιο γνωστά προγράμματα μαζεμένα και κάνει την ίδια δουλειά με το synaptic.

Μια και είσαι αρχάριος καλό είναι να διαβάσείς μερικούς οδηγούς

 

http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=9&t=859

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

το synaptic είναι εκεί που σου δίνεται η δυνατότητα να κατεβάσεις διάφορα προγράμματα εάν δεν κάνω λάθος...;;;

Χαμός γίνεται πιο να διαλέξω και ποιο να αφήσω.. γιαυτό ρωτάω τι μου προτείνετε..

 

Σκεψου κατι σαν το add/remove των windows.Διαβασε αυτα που σου προτεινει ο chek2fire και μην ξεκινησεις και κανεις εγκατασταση τα παντα,βρες οτι σου χρειαζεται,googlare οτι δεν ξερεις και σιγουρα θα βρεις μπολικο feedback για καθε πακετο.

Welcome;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το synaptic 8υμαμαι το ειχα τιμησει δεοντως οταν ειχα πρωτοασχοληθει με linux και ειχα κατεβασει ο,τι μπορεις να φανταστεις :P Δε μου εκανε κακο ωστοσο γιατι οπως θα δεις και μονος σου το linux θελει πειραματισμο(και υπομονη).Welcome.

 

---------- Προσθήκη στις 14:46 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 14:45 ----------

 

Σκεψου κατι σαν το add/remove των windows.Διαβασε αυτα που σου προτεινει ο chek2fire και μην ξεκινησεις και κανεις εγκατασταση τα παντα,βρες οτι σου χρειαζεται,googlare οτι δεν ξερεις και σιγουρα θα βρεις μπολικο feedback για καθε πακετο.

Welcome;)

 

lol ουτε συνεννοημενοι να ημασταν :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά, σίγουρα θέλει ψάξιμο.

Αλλά όπως και στα windows, υπάρχουν πολλά προγράμματα που κάνουν την ίδια δουλειά αλλά λίγα είναι αυτά που προτιμάς.

Μακάρι να βρω αξιόπιστο αντικαταστάτη του SPSS

 

Και κάτι ακόμη, το αντίστοιχο της

1. ανασυγκρότησης δίσκων,

2. της εξέτασης δίσκων και

3. τον καθαρισμό του από άχρηστο υλικό, τι χρησιμοποιώ;

 

Υπάρχει κάτι ενσωματωμένο στο Ubuntu;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιποτα. Δεν θες ανασυγκροτηση λογω ανωτερου filesystem που δεν γινεται ευκολα fragmented, "εξεταση δισκου" κανει μια φορα καθε ~30 εκκινησεις απο μονο του και το "αχρηστο υλικο"* το βγαζει το apt με --purge και το synaptic με "Mark for complete removal".

 

* "Aχρηστο υλικο" ειναι οταν θες να βγαλεις καποιο προγραμμα ΚΑΙ τις ρυθμισεις του ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟΥ για αυτο, οχι του χρηστη, πχ samba και οχι ff.

 

Καπου υπηρχε ενα θεμα "linux != windows", γινεται να το ξανακανουμε sticky?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επέκταση της μνήμης (swap file) καλό είναι να μην ξεπερνάει το διπλάσιο της φυσικής μνήμης (δλδ αν το λάπτοπ έχει 512mb ram καλό είναι το swap file να μην είναι μεγαλύτερο απο 1gb καθώς δεν θα προσφέρει παραπάνω).

Όσον αφορά τα anti-virus και firewall η στατιστική πιθανότητα να κολλήσεις κάποιον ιό είναι μάλλον αδύνατη.

Παρόλα αυτά το firewall είναι πάντα χρήσιμο εργαλείο, είτε είναι του λειτουργικού είτε του router.

 

Άν θέλεις να τρέξεις windows εφαρμογές στο ubuntu τότε δεν έχεις παρά να ψάξεις για το Wine που είναι ένας προσομοιωτής windows API για linux .

 

Τέλος αν εξοικειωθείς και λίγο με την κονσόλα θα νιώσεις πραγματικά την δύναμη του ubuntu , sudo apt-get και γίνεσαι θεός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έχω πάντα κι ένα antivirus (δεν κάνει live scan εξάλλου για να τρώει πόρους του συστήματος) γιατί κλασσικά όποτε δανείζω φλασάκι μου γυρνάει με καμια δεκαριά ιούς. Μπορεί εγώ να μην μπορώ να τους κολλήσω αλλά τους μεταδίδω.

Υπάρχει μέσα στο software center του ubuntu το clamav, ενώ τα περισσότερα γνωστά antivirus βγαίνουν και σε έκδοση deb (ubuntu) και rpm (fedora, mandriva, opensuse).

 

edit: http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=44&t=9627

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπου υπηρχε ενα θεμα "linux != windows", γινεται να το ξανακανουμε sticky?

 

Πλέον είναι μέρος του insomnia wiki. Επίσης μπορεί να βρεθεί και από το Ευρετήριο Θεμάτων Διανομών και Άρθρων Linux του Wiki. Έγινε κάτι παραπάνω από sticky. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά είστε άμεσοι και σαφείς.

 

Όντως το PSPP είναι σαν το SPSS.

 

Τώρα που εγώ έβαλα μεγάλο swap file, μπορώ να το μικρύνω ή πρέπει να γίνει επανεγκατάσταση του ubuntu;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...