Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με εγκατάσταση Ubuntu


popeye68

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Περι drivers.

Η αρχικη εγκατασταση, αρα και οτι περιλαμβανεται στο live cd, εχει τον opensource driver για τις nvidia. Αυτο γινεται αντιληπτο επειδη... εχεις γραφικο περιβαλλον κανονικα.

Αν αυτος ο driver εχει το οποιοδηποτε προβλημα με την καρτα σου, πχ λαθος αναλυση, δεν φταει η διανομη, η εγκατασταση κλπ.

 

Επειδη αναφερεις οτι εχεις προσπαθησει πολλες φορες με διαφορετικα αποτελεσματα καθε φορα, θα σε συμβουλευα να δεις μηπως ειναι κακογραμμενο το δισκακι σου και να το ξαναγραψεις σε χαμηλη ταχυτητα. Αν εχεις και το .iso ακομα, καντου εναν ελεγχο md5sum.

 

Ασχετο με ubuntu, αλλα οτι προτεινει ειναι ολοσωστο

THIS IS VERY IMPORTANT: sidux, as a Linux LIVE-CD, is based on high compression technology, and because of that, special care is needed when burning the ISO image. Only use high quality CD-media [or DVD+RW] and burn in DAO-mode (disk-at-once) and not faster than x8. Always check the MD5 checksum provided above.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή την φορά μου έβγαλε να φορτώσω όλα τα packaged files (κάπου μιάμισι ώρα) και μετά μου έβγαλε τoν πίνακα που φτιάχνεις τα partitions (είχε δύο επιλογές, η μία έλεγε ¨εδώ θα σβήσουν τα windows και θα φορτωθεί ο ubuntu και η άλλη φτιάξτε partition χειροκίνητα"). Φοβήθηκα μην κάνω καμμιά ζημιά και σταμάτησα.

Σίγουρα πρόκειται για πρόβλημα ασυμβατότητας της κάρτας . Δεν εξηγείται αλλιώς. Μόλις φόρτωνα τον opensource οδηγό της invidia από το hardware drives, δέν ενεργοποιούνταν ούτε με restart και η ανάλυση της οθόνης δεν ήταν η σωστή.

Υπάρχει περίπτωση να μην το επιτρέπαν τα windows 7 να γίνει η εγκατάσταση;

Κανένας άλλος τρόπος υπάρχει για να κάνω την εγκατάσταση αν φταίει η κάρτα;

Και πάλι ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους για τον χρόνο σας!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41397400.jpg

 

Και επιμένω :

 

α) έρχεται κάποιος φίλος που γνωρίζει και σου στήνει το σύστημα (όχι μέσω wubi ---> απλά τότε δε γνωρίζει)

 

 

αλλιώς :

 

 

β) καλό backup τα δεδομένα σου

 

γ) κάνεις εγκατάσταση ακολουθώντας αυτόν τον οδηγό με εικόνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41397400.jpg

 

Και επιμένω :

Με αυτόν τον οδηγό ίσως τα καταφέρω. Χίλια ευχαριστώ linuxovios!!

Αν και νομίζω ότι το πρόβλημα ήταν ότι το CD δεν ήταν γραμμένο σε χαμηλή ταχύτητα.

Τώρα πάω δουλειά και το βράδυ θα ξαναπροσπαθήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατεβασα τα ubuntu 9.10 στον υπολογιστη μου αλλα το προβλημα ειναι οτι δε μπορω να μπω στο ιντερνετ...εχω ασυρματη συνδεση..και δεν εντοπιζει το δικτυο οταν μπαινω απο ubuntu..:/ τι να κανωω ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βοηθουσε αν μας ελεγες και ποια ασυρματη καρτα εχει ή το μοντελο του λαπτοπ τουλαχιστον.

 

Για το πρωτο, ανοιξε ενα τερματικο, δωσε

>lspci

και ποσταρε εδω οτι σου βγαλει, κατα προτιμηση σε code tags.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...