Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με εγκατάσταση Ubuntu


popeye68

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά!

Κατέβασα χθές από το internet το λειτουργικό Ubuntu, το φόρτωσα σε CD και μετά το CD το έβαλα στο drive για να το εγκαταστήσω στον υπολογιστή.

Επειδή όμως είμαι αρχάριος δεν ήξερα ότι πρέπει να δημιουργήσουμε partition να φορτώσουμε drivers και δεν ξέρω και τι άλλο χρειάζεται.

Έτσι μόλις έβαλα το CD έβγαλε κάτι μαύρες οθόνες, φόρτωνε διάφορα πράγματα (μόνο του αυτόματα) και τελικά με βγάζει σε περιβάλλον ubuntu αλλά με εντελώς άσχετη ανάλυση οθόνης (τεράστια γράμματα, τεράστιο βελάκι, η οθόνη δεν χώραγε όλη την εικόνα κτλ).

Μετά από αυτό έσβησα τον υπολογιστή και εγκατέλειψα την προσπάθεια.

Τώρα κάθε φορά που ανοίγω τον υπολογιστή, μετά το λογότυπο της μητρικής μου βγάζει dual boot (μια μαύρη οθόνη και διαλέγω σε ποιό λειτουργικό να μπω, windows ή ubuntu). Φυσικά επιλέγω τα windows. Επίσης δεν έχει πειραχτεί κανένα από τα αρχεία μου.

Μήπως ξέρει κανείς να μου πει τι κάνω απ'εδώ και πέρα ώστε να συνεχίσω την εγκατάσταση που άφησα στην μέση;

Εντάξει μη βαράτε έκανα χοντρή μ......κία!!

Ευχαριστώ:eek:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο συστημα που φαινεται στην υπογραφη σου εκανες την εγκατασταση?

 

Η εγκατασταση λογικα τελειωσε κανονικα, απλα η αναλυση ειναι λιγο μεγαλη οταν φτανεις στην οθονη για login.

 

Αν εκανες partition (εσυ ή ο installer), αρα και κανονικη εγκατασταση του ubuntu, εισαι μια χαρα και το μονο που θα σε συμβουλευα να κανεις ειναι να βαλεις τον driver της nvidia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο συστημα που φαινεται στην υπογραφη σου εκανες την εγκατασταση?

 

Η εγκατασταση λογικα τελειωσε κανονικα, απλα η αναλυση ειναι λιγο μεγαλη οταν φτανεις στην οθονη για login.

 

Αν εκανες partition (εσυ ή ο installer), αρα και κανονικη εγκατασταση του ubuntu, εισαι μια χαρα και το μονο που θα σε συμβουλευα να κανεις ειναι να βαλεις τον driver της nvidia.

Ναι. Σ'αυτό το σύστημα την έκανα.

Τι login να κάνω αφου δεν έχω περάσει καθόλου κανέναν κωδικό; (Δεν μου ζήτησε τίποτα).

Ούτε partition έχω κάνει. (Δεν ξέρω καν πως να κάνω partition. Είμαι αρχάριος).

Όλη η διαδίκασία που έκανα ήταν: Έβαλα το CD του ubuntu στον υπολογιστή, φόρτωσε διάφορα δεδομένα (αυτόματα μόνο του) και τίποτα άλλο. Ούτε partition, ούτε drivers δεν έχω κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

popeye,

 

από τα windows έτρεξες το cd του ubuntu ή έκανες boot με αυτό ?

 

Εγώ θα πρότεινα :

α) έρχεται κάποιος φίλος που γνωρίζει και σου στήνει το σύστημα (όχι μέσω wubi ---> απλά τότε δε γνωρίζει)

 

 

αλλιώς :

 

 

β) καλό backup τα δεδομένα σου

 

γ) κάνεις εγκατάσταση ακολουθώντας αυτόν τον οδηγό με εικόνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mήπως απλά ξεκίνησες live cd ;

αλλά και πάλι δεν έπρεπε αν το cd δεν το έχεις μέσα να σου βγάζει επιλογη ubuntu.

Γιατί δεν δοκιμάζεις το wubi αυτό εγκαθιστά το το ubuntu σαν πρόγραμμα των windows ευκολο install-unistall .

1)http://wubi-installer.org/

2)http://releases.ubuntu.com/9.10/

στον ιδιο φάκελο και τα δύο και ξεκινάς άφοβα.

ούτε να το κάψεις σε cd δεν χρειάζεται

το 2 το έχω γιατί το wubi κατεβάζει την 64-bit έκδοση απο το internet.Aμα θες την 32 -bit πας στο PC (Intel x86) desktop CD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εγκατασταση λογικα τελειωσε κανονικα, απλα η αναλυση ειναι λιγο μεγαλη οταν φτανεις στην οθονη για login.

 

Αν εκανες partition (εσυ ή ο installer), αρα και κανονικη εγκατασταση του ubuntu, εισαι μια χαρα και το μονο που θα σε συμβουλευα να κανεις ειναι να βαλεις τον driver της nvidia.

 

μάλλον έγινε ότι λέει ο jim_p

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mήπως απλά ξεκίνησες live cd ;

αλλά και πάλι δεν έπρεπε αν το cd δεν το έχεις μέσα να σου βγάζει επιλογη ubuntu.

Γιατί δεν δοκιμάζεις το wubi αυτό εγκαθιστά το το ubuntu σαν πρόγραμμα των windows ευκολο install-unistall .

1)http://wubi-installer.org/

2)http://releases.ubuntu.com/9.10/

στον ιδιο φάκελο και τα δύο και ξεκινάς άφοβα.

ούτε να το κάψεις σε cd δεν χρειάζεται

το 2 το έχω γιατί το wubi κατεβάζει την 64-bit έκδοση απο το internet.Aμα θες την 32 -bit πας στο PC (Intel x86) desktop CD

 

Λοιπόν έκανα αυτό που μου είπες Periklitos25 και τώρα είμαι στο ubuntu!

Έχω όμως το CD μέσα στο drive και πατάω το eject και δεν κάνει τίποτα (δεν το βγάζει το CD). Καλά δεν θέλει drivers; Δεν έχω φορτώσει τίποτα και τα δείχνει κανονικά.

Λοιπόν κλείνω τώρα το PC να δω στο restart τι θα γίνει.

Τα λέμε αργότερα γιατί σίγουρα θα έχω κι άλλες ερωτήσεις.

Σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον έκανες εγκατάσταση μέσο wubi στα windows όταν πάς στο Control Panel -Add-remove programs θα σου εμφανίζει και το Ubuntu.

Το πρώτα βηματα μέσα στο ubuntu είναι αν συνδεθείς στο ιντερνετ

1)Να πας στο Update manager για τα απαραίτητα updates

(κάτι σαν τα windows update) και μετά System > Administration > Hardware Drivers για να επιλέξεις τελευταίους Nvidia drivers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον έκανες εγκατάσταση μέσο wubi στα windows όταν πάς στο Control Panel -Add-remove programs θα σου εμφανίζει και το Ubuntu.

Το πρώτα βηματα μέσα στο ubuntu είναι αν συνδεθείς στο ιντερνετ

1)Να πας στο Update manager για τα απαραίτητα updates

(κάτι σαν τα windows update) και μετά System > Administration > Hardware Drivers για να επιλέξεις τελευταίους Nvidia drivers.

Φίλε μου άκου τι γίνεται: Μπαίνω με το CD (πατάω την επιλογή "να μην γίνουν αλλαγές στο ν υπολογ.)

Εχει τις 6 ερωτήσεις (γλώσσα, πληκτρολόγιο κτλ). Και στην 4 ερώτ. μου βγάζει "δεν έχει οριστεί βασικό σύστημα, ρυθμίστε το από μενού διαμέρισης".

Μετά το σβήνω αυτό το μηνυμ. και μου βγάζει μια κάρτα γραφικών που λέει invidia. Πατάω enter και αρχίζει και φορτώνει driver μάλλον από internet.

Φορτώνει τον driver της invidia , φτιάχνει η ανάλυση της οθόνης .

Μόλις σβήσω τον υπολογ. πρέπει να κάνω όλες αυτές τις διαδικασίες πάλι από την αρχή. Κάτι δεν κάνω σωστά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα εισαι με live cd, αρα χρησιμοποιεις το περιβαλλον αυτου, το οποιο ΔΕΝ εχεις καταφερει να εγκαταστησεις στο σκληρο

 

Δεν φαινεται να κανεις καπου εγκατασταση στο σκληρο και τρεχεις τα παντα απο το cd, οποτε πως να "πιασει τοπο" η εγκατασταση του driver της nvidia?

 

Αυτο για το partition κλπ που λεει (ελεος με την μεταφραση σε "διαμεριση"!) στο λεει γιατι ο installer δεν βρισκει ΕΝΑ partition σε ext3/ext4 για να κανει την εγκατασταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάμε πάλι μέσω wubi ΔΕΝ χρειάζετε to cd που κατέβασες στο cd-drive.Κατεβάζεις και αποθηκεύεις το wubi.exe και το PC (Intel x86) desktop CD σε ένα φάκελο στα windows(ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΦΑΚΕΛΟ)

πατάς wubi.exe βάζεις κωδικό και όνομα (ΝΑ τα θυμάσε )

επιλέγεις πόσο σκληρό δίσκο θες να χρησιμοποιήσεις 10 GB είναι αρκετά,γλώσσα και πατάς install.

Αλλιώς κάνεις καθαρη εγκατάσταση με το cd που έκαψες ΑΛΛΑ θέλει προσοχη!!!

για να μην σβήσεις και τα windows όπως λεει ο jim_p.

Το live cd που τρέχεις κάνει "εικονική εγκατάσταση" στην RAM δηλαδή ότι κατεβάζεις αλλάζεις αποθηκεύονται στην ram kai με το που κλείνεις τον Η/Υ χάνονται τα πάντα.Κάθε φορά που ξεκινάς φωρτόνει ότι υπάρχει στο cd.

Και όσα πιο πολλά (κατεβάζεις)αλλάζεις τόσο πιο πολύ θα βαρένει το σύστημα "μπουκώνει" η RAM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κάνει 20 φορές την ίδια διαδικασία αλλά τίποτα.

Επαιξε πάντως μια φορά. Με κανονική ανάλυση εικόνας. Άρα δεν φόρτωσε και drivers;

Απο τα windows πως θα ανοίξω το ubuntu; Ή πρέπει από την αρχή πάλι να βάλω το CD;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...