Προς το περιεχόμενο

Dreambox 500 πρόβλημα


paylidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

από εχθές αντιμέτωπίζω ένα πρόβλημα στον κινεζικο 5 μηνών Dreambox 500s δέκτη μου. Πατώντας στο τηλεκοντρόλ κάποια πλήκτρα κάνουν αλλα αντι άλλων, π.χ. πατάω το Mute και βγαίνει το menu, γενικά δεν συμπεριφέρεται σωστα. Κάποια αλλα πλήκτρα δε λειτουργούν καθόλου ενώ άλλες στιγμές στρώνουν για λιγο. Σπάνια κάνει αυτά ακριβως που πρέπει...

 

Έβαλα εβγαλα καλώδια αλλα τίποτα...

 

Δοκίμασα factory default, καινούργια εγκατασταση image και καινουργιες μπαταρίες.

 

Εγγύση εχω αλλα το μαγαζί θέλει να τον στείλω με δικα μου έξοδα, να τον δούν και αν απαιτείται να τον αντικαταστήσουν και να μου στειλουν άλλο πάλι με δικα μου εξοδα. (και ποιος μου λεει οτι δεν θα τον δουν μια χαρα;)

 

Είναι "κλασσική περιπτωση βλάβης"; Τι μπορεί να φταίει; Σκέφτηκα να ζητήσω από το μαγαζι να μου στείλει πρώτα ενα τηλεκοντρόλ μήπως είναι αυτό... Δεν έχω και κανέναν γνωστο με dreambox για να το δοκιμασω :mad: και εδώ (Μυτιλήνη) κανείς δεν πουλάει τέτοια μηχανάκια για να επαιρνα ενα τηλεκοντρολ για δοκιμή...

 

Υ.γ. με το τηλεκοντρόλ μέσω δικτύου λειτουργεί κανονικά αλλα δε γίνεται να τον χρησιμοποιώ έτσι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα factory default, καινούργια εγκατασταση image και καινουργιες μπαταρίες.

 

 

ΕΝ τω μεταξύ, τώρα, έχω φορτώσει ενα gemini και επειδη δε λειτουργεί το πρασινο στο κοντρολ δεν μπορω να κάνω save τις ρυθμίσεις για το δίκτυο ωστε να φορτώσω άλλη εικόνα και να ψάχτω λιγο...

Τουλαχιστον αν εβρισκα ενα τηλεκοντολ θα μπορούσα να καταλάβω που είναι το πρόβλημα, αν ειναι δηλαδή εκτι η στον αισθητήρα του μηχανήματος...

 

---------- Προσθήκη στις 19:00 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 18:08 ----------

 

Και να τις αλλάξω δεν μπορώ να τις αποθηκευσω μιας και δεν δουλευει καν το πράσινο πληκτρο...έχει κάποιες δικες του μεσα...

 

και τώρα; πως φτιάχνεται η βλακεία...;

να τονισω ότι δεν έχω null modem καλώδιο αλλα ούτε και υπολογιστή με σειριακή θύρα.

 

---------- Προσθήκη στις 19:26 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 19:00 ----------

 

στις ρυθμισεις βγάζει:

 

ip 10.0.0.97

netmask 255.0.0.0

nameserver 127.0.0.1

gateway 127.0.0.1

 

υπενδυμίζω οτι μπορώ να τις επεξεργαστω αλλα λόγω του προβληματος που έχω δεν μπορω να τις αποθηκευσω... Καμία λύση; Υπαρχει κανεις που μένει μυτιλήνη και μπορει να μου δανεισει για 3 λεπτα το τηλεκοντρολ του;

 

---------- Προσθήκη στις 19:46 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 19:26 ----------

 

αντε ρε παιδιά καμία λύση; θα σκάσω! κάτι θα μπορεί να γίνει αν συνδέσω το φορητο και ρυθμίσω χειροκίνητα την ip του αλλα δεν καταλαβαίνω πως και τι...

 

Α, ο dm εχει ενεργο το dhcp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευτο εκανα... pli ειχα, τώρα έβαλα gemini και δεν μπορώ να ξαναπεράσω στο /tmp την εικόνα να ξαναβάλω το pli. Το πρόβλημα με το τηλεκοντρολ δειχνει να υπάρχει ξανα (λαμβανοντας υπόψη οτι ουτε και το πρασινο κουμπι δε λειτουργει...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πιθανόν να επηρρεάζεται απο κάποια παρεμβολή. Μηπως είσαι κοντά σε λαμπτήρα φθορισμού ή έχεις κάποια σύρματη συσκευή;

Εάν όχι, στείλτα κατευθείαν για αλλαγή (και δέκτη και κοντρόλ) ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λες να φταίει ο δεκτης; εγω έλεγα να στειλω μονο το τηλεκοντρολ που απ'ότι ειδα (απο καμερα κινητου) δεν λειτουργεί καθολου... Δεν έχω και κανενα γνωστο με Dreambox να μου δανεισει να δοκιμασω το δικο του... Ασυρματη συσκευή έχει ακριβώς απο δίπλα (access point).

 

 

btw, μιας που ξαναανοιξε το θέμα. Το πρόβλημα λύθηκε με μια αλλαγή τηλεκοντρολ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...
Δοκίμασε να βάλεις άλλο image και πες μας αν συνεχίζει το πρόβλημα

 

να κάνω μια ερώτηση άλλα δηλώνω άσχετος και μην με αρπάξετε....

το να βάλω νέο image είναι δύσκολο;

θέλει hardware και προγράμματα;

 

ρωτάω γιατί ο δικός μου dreambox τα έχει μπερδέψει όλα εντελώς, κάνει reset κλπ και τον έχω και κάθεται.

(σημ. είναι ο γνήσιος 500)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα,

όχι. αν σου κανει απο μόνος του επαννεκινησεις κλπ ίσως θα ηταν καλύτερο να τον κανεις με καλώδιο null modem γιατι αν ακολουθήσεις την κανονική-συνήθη-εύκολη διαδικασία είναι πολύ πιθανόν να τον brick-αρεις...

 

δοκίμασες να κάνεις μία επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων πρώτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι δοκίμασα άλλα μου κάνει τα ίδια.

Δηλαδή είναι δύσκολη διαδικασία έτσι;

 

σε γενικές γραμμές όχι... υπάροχυν πολλοί οδηγοί και αν κολλησεις κάπου και χρειαστείς βοήθεια εδώ είμαστε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...