Προς το περιεχόμενο

compile-εγκατασταση Kernel και .patch αρχειο...


stathakis21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

στο λαπτοπ φιλου που εχω ανοιξει το θεμα με την x1300...υπαρχει αλλο 1 (μεγαλο)προβλημα...

ο υπολογιστης οταν ανοιγει αμεσως μετα την επιλογη του λειτουργικου απο τον grub μια παυλιτσα αναβωσβηνει για 18sec(ολη αυτη την ωρα ο υπολογιστης δεν κανει τιποτα)και μετα το boot συνεχιζει κανονικα...το εψαξα αρκετα στο google και σε φορουμ...και τελικα η μονη λυση που λειτουργει ειναι να κανω ξανα compile τον πυρηνα χρησιμοποιωντας το .patch αρχειο που εχω επισυναψει...

το εχω googl-αρει αρκετα αλλα δεν εχω βρει κατι αρκετα κατατοπιστικο για το πως θα το κανω...

σιγουρο ειναι οτι πρεπει να κατεβασω τον πυρηνα και πρωτου τον κανω install να του 'εφαρμοσω' το .patch αρχειο...

 

 

 

ξερει κανει πως γινεται αυτη η διαδικασια??

0001-UBUNTU-SAUCE-report-long-ACPI-sleeps-and-ignore-spec.patch.zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άν υποθέσουμε οτι κατεβάζεις τον kernel και τον κάνεις untar στο /usr/src θα δημιουργηθεί ένα directory έστω linux-2.6.31. Αν το έχεις το patch στο home directory σου κάνεις:

>cd /usr/src/linux-2.6.31
patch -p1 < ~/0001-UBUNTU-SAUCE-report-long-ACPI-sleeps-and-ignore-spec.patch

Θα σου κάνει report αν κατάφερε να κάνει apply το patch και μετά ξεκινάει η διαδικασία του compile.

Εκεί, ή θα πρέπει να έχεις το running configuration του kernel ή θα πρέπει να τον κάνεις configure μόνος σου. Για την πρώτη περίπτωση μπορεί να έχει ενεργοποιηθεί το option να το παίρνεις από το /proc, κοίτα αν υπάρχει το αρχείο /proc/config.gz. Αν υπάρχει κάνε:

>gunzip /proc/config.gz > /usr/src/linux-2.6.31/.config

Αν οχι, μπές στο directory /usr/src/linux-2.6.31 και τρέξε make menuconfig, επέλεξε αυτά που θέλεις να υποστηρίζει ο kernel σου και σώσε το config.

Στο τέλος τρέχεις

>make all && make modules_install.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

>cd /usr/src/linux-2.6.31
patch -p1 < ~/0001-UBUNTU-SAUCE-report-long-ACPI-sleeps-and-ignore-spec.patch

 

Υπάρχει περίπτωση ένα patch να μη μπορεί να εφαρμοστεί ή να μην εφαρμόζονται όλα τα τμήματα του patch. Για αυτό προτείνω η παραπάνω εντολη να εκτελεσθεί ως

 

>cd /usr/src/linux-2.6.31
patch -p1 --dry-run < ~/0001-UBUNTU-SAUCE-report-long-ACPI-sleeps-and-ignore-spec.patch

 

 

Αν δεν παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα, τότε μπορείτε να εκτελέσετε άφοβα την πρώτη εντολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο patch είναι μόνο ένα diff. Άσε που αν το patch δεν τα καταφέρει θα δημιουργήσει ένα .rej αρχείο το οποίο μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να γίνει revert στην original έκδοση. Αλλά είναι και το dry-run μιά λύση, διαλέγεις και παίρνεις :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις...

μια ερωτηση ακομα...ο πυρηνα που εχει τωρα ο φιλος μου ειναι ο 2.6.31-19(εχει ubuntu οποτε αυτο το -19 εχει να κανει με αυτο φανταζομαι ε??)

απο το kernel.org να κατεβασω το 2.6.31.12???θα δουλεψει?

η πρεπει να κατεβασω κατι αλλο?(το αρχειο config.gz δεν υπαρχει...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

χτες δοκιμασα και εκανα εγκατασταση την 2.6.31.12 εκδοση του πυρηνα...τo patch δουλεψε και οντως στην αρχη τα 18sec εγιναν 2...

επισης,εκτος αυτου δουλεψε σωστα και η καρτα γραφικων,που κολλαγε οταν 2 εφαρμογες που χρησιμοποιουσαν opengl ετρεχαν μαζι(compiz+cairo-dock ή google earth)...

NullScan ευχαριστω !πραγματικα βοηθησες πολυ...

 

 

 

ασχετο αλλα στο ubuntu στον φακελο usr/src επρεπε να ειμαι root για να γραψω...ενω στο νετ παντου ελεγε μπορουσες να γραψεις κανονικα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο debian, στο directory /usr/src έχουν δικαιωμα RW εκτός από τον root οι χρήστες που ανήκουν στο group "src" το οποίο υπάρχει για αυτούς που μπορούν να φτιάχνουν kernel builds. Δεν ξέρω τι λένε τα guides για το Ubuntu το Internet αλλά μιά ζωή σαν root έκανα configure και build τους kernels μου.

Χαίρομαι που δούλεψε :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...