Προς το περιεχόμενο

shell programming


antemar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαταρχήν να δηλώσω ότι ειμαι ασχετος με linux :-D

Το θέμα που με προβληματίζει είναι το εξής:

Έχω εγκαταστήσει το VM (σσ Ubuntu) και προσπαθώ να κάνω κάποια scripts.

Έχω κάποια έτοιμα παραδείγματα (αρχεία σε .sh) αλλά δε γνωρίζω από που να τα "τρέξω".

Κάπου διαβάζω για κονσόλα....

Τί είναι αυτό και πώς παω εκεί?

Επίσης μας υποχρώνει την χρήση του bash ως shell.

 

Οι ασκησούλες που πρέπει να υλοποιήσω είναι της μορφής:

script να τυπώνει στην οθόνη τις γραμμές ενός αρχείου με τυχαίο σειρά

Θα είναι δυσκολο να το υλοποιήσω?

Που πρέπει να επικεντρωθώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγαίνεις πάνω αριστερά στο Applications -> Accessories -> Terminal. Αυτό είναι το τερματικό (κονσόλα) που χρειάζεσαι. Θα ανοίξει μια γραμμή εντολών. Εκεί μπορείς να γράψεις εντόλες.

 

Αυτό που ανοίγει απο default στο Ubuntu είναι bash shell οπότε είσαι κομπλέ για την άσκηση σου. Εκεί (στην κονσόλα) μπορείς να πας και να γράψεις το script με κάποιον editor (πχ vim, nano) ή στο gedit (applications-> accessories->gedit) και μετά να το τρέξεις από την κονσόλα.

 

Κατά την γνώμη μου, δε μπορείς να πας σε script programming, αν δεν έχεις γνώση πάνω σε (τουλάχιστον τις) βασικές εντολές του unix (ls,cd,mv,cp,rm, κλπ)

 

Τέλος, έχω την εντύπωση ότι την ίδια άσκηση με σένα την έχω ξαναδεί να την ποστάρει κάποιο άλλο μέλος. Ψάξε στο section προγραμματισμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη ξεχάσεις να "κάνεις" τα script που θα γράψεις εκτελέσιμα. Ας υποθέσουμε ότι δημιουργείς το αρχείο script.sh. Χρησιμοποιείς τους editors που πρότεινε ο poscaman και αποθηκεύεις το αρχείο. Αυτό που πρέπει να κάνεις στη συνέχεια είναι να εκτελέσεις την εντολή

 

chmod +x script.sh

 

Αυτή η εντολή χρειάζεται να εκτελεστεί μία μόνο φορά. Στη συνέχεια γράψε ./script.sh για να τρέξεις το script.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...