Προς το περιεχόμενο

Ποια OS χρησιμοποιείτε στην αρχή της 2ης δεκαετίας του αιώνα μας;


parsifal

Ποια OS χρησιμοποιείτε στην αρχή της 2ης δεκαετίας του αιώνα μας;  

9 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποια OS χρησιμοποιείτε στην αρχή της 2ης δεκαετίας του αιώνα μας;

    • Windows 7
      247
    • Windows Vista
      33
    • Windows XP
      117
    • Άλλη έκδοση Windows
      2
    • Ubuntu
      154
    • Άλλη έκδοση Linux (πείτε ποια)
      85
    • MacOSX
      103
    • Άλλο OS (πείτε ποιο)
      8
    • Αν επιλέξατε Windows, είναι τουλάχιστον μία κόπια που χρησιμοποιείτε «σπασμένη»; (επιλέξτε αν ναι)
      95
    • Αν επιλέξατε MacOSX, είναι τουλάχιστον μία κόπια που χρησιμοποιείτε «σπασμένη»; (επιλέξτε αν ναι)
      12
    • Αν επιλέξατε «Άλλο OS», είναι τουλάχιστον μία κόπια που χρησιμοποιείτε «σπασμένη»; (επιλέξτε αν ναι)
      1


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο πι σι μου ubuntu 8.04 dual boot με 9.10 αλλα ψηφιζω puppy linux γιατι ειμαι φιλοζωος.

 

Για πες, για ποιο λόγο έχεις dual boot 8.04 με 9.10 ? Εντάξει η 8.04 είναι LTS, αλλά στην πράξη, σου δουλεύει κάτι καλύτερα σε σχέση με την 9.10 ?

 

windows 7 αλλα περιμενω με υπομονη την μερα που θα μπορω να βαλω λινουξακι και θα δουλευουν ολα τα parts και οι συσκευες μου ενω παραλληλα δεν θα ψαχνω να βρω τι τα επαιξε μετα το τελευταιο update

 

Ε δε το βάζεις το "linux-άκι" σε ένα partition για να δεις πότε θα φτάσει η μέρα? Με τηλεπάθεια θα το καταλάβεις? Όσο για τα updates, τουλάχιστον στο linux-άκι γίνονται. Αλλού έχουμε μείνει στο format / fresh install. Εγώ πάλι μάλλον είμαι τυχερός. Με όλο το hardware που έχω σπίτι (συνολικά 4 pc / 2 desktop / 2 laptop) to ubuntu 9.10 παίζει απροβλημάτιστα out-of-the-box, όλα αναγνωρίζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 310
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
  • Moderators
Georgeman, εγώ επίσης βλέπω και "χαμηλά" ποσοστά πειρατείας σε σχέση με τα μεγάλα νούμερα που έχουμε ακούσει από διάφορους, είτε επίσημα είτε ανεπίσημα.

 

Ενταξει, περιπου το 20-25% δηλωνουν πως δεν εχουν νομιμα windows, βαλε μερικους ακομα που δεν θελουν να τικαρουν την εξης επιλογη φοβουμενοι το "πυρ το εξωτερον" (:P), και μερικους επιπλεον που δεν προσεξαν την επιλογη γιατι βρισκεται κατω κατω και ηδη ειχαν επιλεξει το λειτουργικο της.

Ολα αυτα, αν τα συνυπολογισουμε με τους χρηστες "branded" PC που ουσιαστικα μαζι με το PC αγοραζουν και μια αδεια χρησης Windows, καθως και τους χρηστες Laptop, οπως επισης και τους διαφορους μη-γνωστες οτι εχουν πειρατικο λογισμικο (π.χ. η θεια μου που της εφτιαξε το PC ο ανηψιος της κτλ κτλ), τοτε νομιζω οτι το νουμερο βρισκεται αρκετα κοντα στην πραγματικοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και το ζητάνε πολλοί, ας γίνει ένα copy/paste των OS hits του insomnia από τον parsifal εδώ. (αν δεν παραβιάζει την πολιτική απορρήτου του insomnia) .

 

Δεν έχω πρόσβαση σε αυτήν την πληροφορία. Σίγουρα ο Hal9000 ως administrator θα έχει κάποιου είδους εποπτεία τέτοιων στατιστικών, αλλά δε γνωρίζω με ποια μέθοδο ακριβώς. Συμφωνώ ότι θα είχε ενδιαφέρον να υπάρχουν διαθέσιμες αυτές οι πληροφορίες δημόσια, μπορείτε να το προτείνετε στο κατάλληλο thread.

 

 

Δεν είμαι απόλυτα πεπεισμένος ότι το "εκεί έξω" απέχει τόσο πολύ, όσο πιστεύουν κάποιοι από το "εδώ μέσα".

 

Διαβάζοντας τυχαία post του insomnia, δεν είναι όλα τα μέλη "γνώστες".

 

Σωστό αυτό και συνάδει απόλυτα νομίζω με το προφίλ που έχει «χτίσει» το Insomnia ως forum, δηλαδή συνύπαρξη μελών απολύτως αρχαρίων στους Η/Υ, μελών που ασχολούνται επαγγελματικά με το χώρο της Πληροφορικής και του IT/IS και με αποδεδειγμένα τεράστιο βαθμό γνώσεων, και μελών που ανήκουν σε όλες τις πιθανές διαβαθμίσεις μεταξύ των δύο παραπάνω άκρων. Αλλά: Η αληθής πρόταση «δεν είναι όλα τα μέλη γνώστες» δεν είναι ισοδύναμη με την πρόταση «τα μέλη του Insomnia είναι ενδεικτικό δείγμα των Ελλήνων/Ευρωπαίων/σε παγκόσμιο επίπεδο χρηστών Η/Υ». Είχαμε την ίδια συζήτηση και σε παλαιότερο poll, ο PCharon θα θυμάται νομίζω. Με λίγα λόγια: Ό,τι αποτελέσματα προκύψουν εδώ από το poll, θα είναι ενδεικτικά μόνο των συνηθειών των Insomniacs και θα πρέπει να είμαστε αρκετά προσεκτικοί στη διατύπωση συμπερασμάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πες, για ποιο λόγο έχεις dual boot 8.04 με 9.10 ? Εντάξει η 8.04 είναι LTS, αλλά στην πράξη, σου δουλεύει κάτι καλύτερα σε σχέση με την 9.10 ?

 

 

 

Ε δε το βάζεις το "linux-άκι" σε ένα partition για να δεις πότε θα φτάσει η μέρα? Με τηλεπάθεια θα το καταλάβεις? Όσο για τα updates, τουλάχιστον στο linux-άκι γίνονται. Αλλού έχουμε μείνει στο format / fresh install. Εγώ πάλι μάλλον είμαι τυχερός. Με όλο το hardware που έχω σπίτι (συνολικά 4 pc / 2 desktop / 2 laptop) to ubuntu 9.10 παίζει απροβλημάτιστα out-of-the-box, όλα αναγνωρίζονται.

 

ρε κουμπαρε τι μου λες? μια και δυο φορες εχω βαλει linux?

 

να το βαλω για να του προσφερω στοργη και προδερμ ε?

 

νταξει η πολυ κωλοφαρδος εισαι η αγοραζεις parts και περιφερειακα αφου την ψαξεις πρωτα στα φορα για συμβατοτητες με την ταδε διανομη κλπ,να μου λειπει ετσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δεν έχω πρόσβαση σε αυτήν την πληροφορία. Σίγουρα ο Hal9000 ως administrator θα έχει κάποιου είδους εποπτεία τέτοιων στατιστικών, αλλά δε γνωρίζω με ποια μέθοδο ακριβώς. Συμφωνώ ότι θα είχε ενδιαφέρον να υπάρχουν διαθέσιμες αυτές οι πληροφορίες δημόσια, μπορείτε να το προτείνετε στο κατάλληλο thread.

 

Το εχουμε προτεινει, αλλα οπως γινεται με τις περισσοτερες προτασεις, no answer at all. :-(

 

Τελος παντων, ας μεινουμε στο θεμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πες, για ποιο λόγο έχεις dual boot 8.04 με 9.10 ? Εντάξει η 8.04 είναι LTS, αλλά στην πράξη, σου δουλεύει κάτι καλύτερα σε σχέση με την 9.10 ?

Συναισθηματικοι λογοι θα ελεγα, βεβαια ισως να ακουγεται παραξενο στους περισσοτερους εδω μεσα που αναζητουν το τελειο os με ψυχρη λογικη ,εχω κολησει συναισθηματικα λοιπον με τον ερωδιο η αλλη διανομη στο πισι μου κατα καιρους αλλαζει τωρα ετυχε να ειναι η 9.10 και δεν επαψα ποτε να τρεχω διαφορες διανομες live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νταξει η πολυ κωλοφαρδος εισαι η αγοραζεις parts και περιφερειακα αφου την ψαξεις πρωτα στα φορα για συμβατοτητες με την ταδε διανομη κλπ,να μου λειπει ετσι

 

Μάλλον εσύ είσαι άτυχος. Έχω εγκαταστήσει linux σε δεκάδες pc και laptop φίλων και γνωστών, με μοναδικό πρόβλημα το support σε ati gpu (μερικές μόνο). Οι εποχές που είχα προβλήματα με τα μπάσταρδα win-only-wifi έχουν περάσει ανεπιστρεπτί. Πίστεψέ με, το linux παίζει out-of-the-box με hardware με το οποίο π.χ. τα 7άρια ούτε καν μπουτάρουν.

 

+ Εδώ και 1 χρόνο, ΦΥΣΙΚΑ και αγοράζω μόνο hardware του οποίου τη συμβατότητα έχω τσεκάρει. Ψηφίζω με το πορτοφόλι μου. Ακόμα και να μη χρησιμοποιούσα linux, πάλι θα το έκανα, διότι είναι κοροϊδία στη μάπα του καταναλωτή, να σου υποδεικνύει ο hw vendor ποιο OS θα τρέχεις. Είναι έλλειψη σεβασμού στον καταναλωτή να σου παρέχονται συγκεκριμένοι μόνο drivers. Είναι θέμα καταναλωτικής συνείδησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λίγα λόγια: Ό,τι αποτελέσματα προκύψουν εδώ από το poll, θα είναι ενδεικτικά μόνο των συνηθειών των Insomniacs και θα πρέπει να είμαστε αρκετά προσεκτικοί στη διατύπωση συμπερασμάτων.

 

Συμφωνώ απόλυτα. Δεν πρόκειται να παραγνωρίσω όμως ότι, αντιστρέφοντας τη λογική, δεχόμαστε ότι οι insomniacs προέρχονται από όλα τα μέρη της Ελλάδας, όλες τις γνωστικές βαθμίδες και διάφορα κοινωνικά στρώματα, ενώ ταυτόχρονα, κανείς δεν τους πίεσε να γίνουν μέλη και να ψηφίσουν σε αυτό το poll.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο στην ιδεα των παιδιων.Η χρονικη στιγμη της παραπανω ερευνας πιστευω οτι ειναι υψιστης σημασιας,καθως νεα,συγχρονα και λειτουργικα "πραγματακια" εμφανιζονται καθημερινα στο τομεα των λειτουργικω συστηματων ( μεχρι και online OS εχει δημιουργηθει και ειναι θαρρω αξιολογο και αξιοπιστο....) .Παντος οπως προ-αναφερθηκε, καλο ειναι να μην βγουν γρηγορα συμπερασματα για τα αποτελεσματα στο τελος της προθεσμιας,αφου το δειγμα ειναι σχετικα μικρο ακομα και για το χωρο του insomnia, εν συγκριση με τον αριθμο των μελων του φυσικα.

 

Αυτο που μου προκαλει εντυπωση ειναι το "ποιος ειναι αυτος ο αθεοφοβος που εχει πιο παλια windows απο τα XP"; :P:p:p:p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]Αυτο που μου προκαλει εντυπωση ειναι το "ποιος ειναι αυτος ο αθεοφοβος που εχει πιο παλια windows απο τα XP"; :P:p:p:p

Πολλά μπορεί να ναι. Απ τη στιγμή που μπορείς να ψηφίσεις πάνω από 1 λειτουργικά, μπορεί κάποιος να χει partition με τα 98 ξέρω γω (όπως μέχρι πριν καν 1-2 χρόνια καλή ώρα) για τίποτα παμπάλαια παιχνίδια. Κανα ξεχασμένο laptop εποχής που ανοίγει 1 φορά το μήνα για να τρέξει κάποιο πρόγραμμα της δουλειάς.

Επίσης υπάρχουν και τα windows 2000, 2003, 2008.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που μου προκαλει εντυπωση ειναι το "ποιος ειναι αυτος ο αθεοφοβος που εχει πιο παλια windows απο τα XP";

 

Δεν είναι απαραίτητο να είναι παλιότερη έκδοση. Μπορεί να είναι κάποια "server 200x edition", η οποία δεν υπάρχει σαν επιλογή στο Poll.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...