Προς το περιεχόμενο

Ποια OS χρησιμοποιείτε στην αρχή της 2ης δεκαετίας του αιώνα μας;


parsifal

Ποια OS χρησιμοποιείτε στην αρχή της 2ης δεκαετίας του αιώνα μας;  

9 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποια OS χρησιμοποιείτε στην αρχή της 2ης δεκαετίας του αιώνα μας;

    • Windows 7
      247
    • Windows Vista
      33
    • Windows XP
      117
    • Άλλη έκδοση Windows
      2
    • Ubuntu
      154
    • Άλλη έκδοση Linux (πείτε ποια)
      85
    • MacOSX
      103
    • Άλλο OS (πείτε ποιο)
      8
    • Αν επιλέξατε Windows, είναι τουλάχιστον μία κόπια που χρησιμοποιείτε «σπασμένη»; (επιλέξτε αν ναι)
      95
    • Αν επιλέξατε MacOSX, είναι τουλάχιστον μία κόπια που χρησιμοποιείτε «σπασμένη»; (επιλέξτε αν ναι)
      12
    • Αν επιλέξατε «Άλλο OS», είναι τουλάχιστον μία κόπια που χρησιμοποιείτε «σπασμένη»; (επιλέξτε αν ναι)
      1


Προτεινόμενες αναρτήσεις

τα XP που αποσύρονται σιγά σιγά θα μοιραστούν σε επιπλέον χρήστες 7 (με αναβάθμιση hardware) και επιπλέον χρήστες linux (που δε θα αναβαθμίζουν hardware , αλλά θα θέλουν σύγχρονο OS, ειδικά σε παλιά laptop )

Χμ, ένα notebook που έχω από το 2005 μια χαρούλα τα παίρνει τα 7. Απασχολείται κάποιος αποκλειστικά σε παλιότερο notebook... ζωντανό? Το να πας από τα XP σε Linux αντί για 7 το βρίσκω τελείως ουτοπικό, το πολύ πολύ να αφήσεις το μηχανηματάκι με XP, δεν τρέχει τίποτα. Τα στατιστικά πουθενά μα πουθενά δε δείχνουν κάτι τέτοιο και δεν έχει και καμία λογική (αυτός που χρησιμοποιεί κατά βάση XP σύγχρονο OS θεωρεί τα 7, όχι το Linux, δε γνωρίζω από κοντά τέτοιο άνθρωπο). Προσωπικά ανήκω στην κατηγορία "που δεν αναβαθμίζει H/W" αλλά αυτό δε με ώθησε πχ πριν 3 χρόνια να πάω από XP σε Linux αντί για Vista, απλά έμεινα με τα XP.

 

Πάντως, εφόσον ο καθένας έχει βάλει όσες-θέλει ψήφους, το μόνο συμπέρασμα για το insomnia που μπορώ να βγάλω, είναι αυτό που είπε και ο linuxovios για τη διείσδυση του Linux και το σε πόσα διαμερίσματα δίσκων υπάρχουν εγκατεστημένα Linux, XP, 7 κτλ. Τώρα το ποιός το γυρίζει πού και πόσο χρησιμοποιεί τί, αυτό παραμένει παντελώς άγνωστο όπως έχει τεθεί το δημοψήφισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 310
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Άλλαξα τον τίτλο της δημοσκόπησης και τον τίτλο του thread από «Ποιο...» σε «Ποια...», για να είναι σαφές ότι υπάρχει δυνατότητα πολλαπλής επιλογής (αν και αναφέρεται στο opening post, καθώς επίσης οι επιλογές εμφανίζονται ως standard checkboxes και όχι ως radiobuttons).

 

Τώρα, υπάρχουν και μερικά ακόμη πραγματάκια που με τριβελίζουν, όπως π.χ. ότι στο Windows section ήδη το thread ανακοίνωσης έχει πάει στη 2η σελίδα, όπως ήταν αναμενόμενο ότι θα συνέβαινε κάποια στιγμή. Ας όψεται που δεν υπάρχει ένα «ουδέτερο» forum section όπου θα μπορούσε να μπει το thread.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορεί να γίνει sticky και μετά ξε-sticky;;

Όπως και να έχει αυτό το δείγμα προσεγγίζει αρκετά την πραγματικότητα μιας και μιλάμε για περίπου 400 ψήφους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι δυνατόν για μία δημοσκόπηση να διατηρούμε τρία stickies, από ένα στην κάθε ενότητα λειτουργικών. Ακόμη κι αν η διάρκεια της δημοσκόπησης είναι 2 μήνες, όπως η παρούσα.

 

Η αλήθεια είναι πως υπάρχουν «ουδέτερα» sections στο forum (π.χ. Μπλα Μπλα, Insomnia Site - Forum), αλλά για λόγους συνέπειας (μη συνάφεια της θεματολογίας του thread με τη θεματολογία αυτών των ενοτήτων), προτίμησα να αποφύγω αυτήν τη λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλαξα τον τίτλο της δημοσκόπησης και τον τίτλο του thread από «Ποιο...» σε «Ποια...», για να είναι σαφές ότι υπάρχει δυνατότητα πολλαπλής επιλογής (αν και αναφέρεται στο opening post, καθώς επίσης οι επιλογές εμφανίζονται ως standard checkboxes και όχι ως radiobuttons).

 

Ευχαριστώ πολύ. Επίσης, εγώ βλέπω να αναγράφεται "ανασκόποηση πολλαπλών επιλογών" ούτως ή άλλως + οι τελευταίες τρεις επιλογές σε υποψιάζουν ότι πρόκειται για κάτι τέτοιο.

 

Τώρα, υπάρχουν και μερικά ακόμη πραγματάκια που με τριβελίζουν, όπως π.χ. ότι στο Windows section ήδη το thread ανακοίνωσης έχει πάει στη 2η σελίδα, όπως ήταν αναμενόμενο ότι θα συνέβαινε κάποια στιγμή.

 

Πάντως ούτως η άλλως φαίνεται το poll στα "νέα μηνύματα" και ενίοτε στην πρώτη σελίδα στις 10 πρόσφατες συζητήσεις.

 

Ας όψεται που δεν υπάρχει ένα «ουδέτερο» forum section όπου θα μπορούσε να μπει το thread.

 

Ναι, έχω αντιμετωπίσει και εγώ το πρόβλημα προσπαθώντας ενίοτε να ποστάρω συγκεκριμένα θεματάκια. Ίσως η λύση είναι η δημιουργία ενώς sub-forum "τεχνολογικών προβληματισμών / διαξιφισμών" . Παρόμοιες λύσεις έχουν ακολουθηθεί και σε άλλα forums όπως το insomnia. Εξάλλου οι cross-platform εφαρμογές είναι το μέλλον :-)

 

Τώρα το ποιός το γυρίζει πού και πόσο χρησιμοποιεί τί, αυτό παραμένει παντελώς άγνωστο όπως έχει τεθεί το δημοψήφισμα.

 

Ναι. Ήταν προσωπική μου άποψη αυτό. Δεν προκύπτει από το δημοψήφισμα.

 

Χμ, ένα notebook που έχω από το 2005 μια χαρούλα τα παίρνει τα 7. Απασχολείται κάποιος αποκλειστικά σε παλιότερο notebook... ζωντανό? Το να πας από τα XP σε Linux αντί για 7 το βρίσκω τελείως ουτοπικό, το πολύ πολύ να αφήσεις το μηχανηματάκι με XP, δεν τρέχει τίποτα. Τα στατιστικά πουθενά μα πουθενά δε δείχνουν κάτι τέτοιο και δεν έχει και καμία λογική (αυτός που χρησιμοποιεί κατά βάση XP σύγχρονο OS θεωρεί τα 7, όχι το Linux, δε γνωρίζω από κοντά τέτοιο άνθρωπο). Προσωπικά ανήκω στην κατηγορία "που δεν αναβαθμίζει H/W" αλλά αυτό δε με ώθησε πχ πριν 3 χρόνια να πάω από XP σε Linux αντί για Vista, απλά έμεινα με τα XP.

 

Εγώ πάλι έχω έρθει σε επαφή με πολλά laptop του 2005 που η εταιρεία τους δεν παρέχει drivers για 7 + το hw δεν πληροί τα min requirements. Αν επιχειρήσεις να περάσεις 7, μέρος του hw δεν αναγνωρίζεται και έτσι η λύση είναι να παραμείνεις με XP. Σε τέτοιους ανθρώπους που έχουν ζητήσει τη βοήθειά μου (και δε θέλουν vista), βάζω linux σε dual boot. Λυπάμαι που πιστεύεις ότι το ένα linux OS δεν αποτελεί σύγχρονο OS. Αφενός διαφωνώ, αφετέρου το 1/3 των μελών του insomnia σε διαψεύδει. Αλήθεια οι άνθρωποι που γνωρίζεις, τι θα σου απαντήσουν αν τους ρωτήσεις για τα vista ?

 

---------- Προσθήκη στις 19:30 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 19:25 ----------

 

232 ψηφοφόρους...

 

237 atm σε ένα 24ωρο. Για να δούμε, θα πιάσουμε 1000 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω έναν φορητό με XP...

Αλλά λίγο πριν τελειώσει η προηγούμενη δεκαετία πήρα imac άρα στη νέα δεκαετία μπήκα με MACOSX SNOW LEOPARD..!!!!!!

Χρησιμοποιώ και τα δύο γιατί χρειάζομαι πολύ και το φορητό επειδή δουλέυω και εκτός σπιτιού..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Παντως μεχρι στιγμης (239 ψηφοι), βλεπω οτι τα Windows 7 εχουν ισαξια εγκατεστημενη βαση με καποια (οποιαδηποτε) διανομη Λινουξ, πραγμα που σημαινει οτι ο κοσμος που ασχολειται με τα τεχνολογικα (και συχναζει εδω) και ενημερωμενος ειναι, και χρησιμοποιει Linux εστω και ως "αναπληρωματικο" σε dual boot ή σε καποιο άλλο δικο του συστημα.

 

Αυτο ξεφευγει αρκετα απο τα ενιοτε στατιστικα που βλεπουμε απο διαφορες ερευνες που γινονται.

 

Επισης βλεπω οτι παρα πολυς κοσμος εχει πεταξει τα σαπιο-XP, πραγμα που και παλι αποτελει αντιθεση με αυτα που βλεπουμε σε διαφορες "δημοσκοπισεις", οπου τα XP εχουν περιπου 4πλασια ποσοστα εγκατεστημενης βασης.

 

Τελος, θα ηθελα να προτεινω αν γινεται να φαινονται public καποια στατιστικα απο τους επισκεπτες του insomnia (χρηστες και μη), οπως π.χ. το ποιον browser χρησιμοποιουν κτλ.

Νομιζω ειναι δυνατον να γινει κατι τετοιο και δεν παραβιαζει καποιον κανονα. Το εχω δει σε πολλα sites και ειναι εξαιρετικα ενδιαφερον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελος, θα ηθελα να προτεινω αν γινεται να φαινονται public καποια στατιστικα απο τους επισκεπτες του insomnia (χρηστες και μη), οπως π.χ. το ποιον browser χρησιμοποιουν κτλ.

Νομιζω ειναι δυνατον να γινει κατι τετοιο και δεν παραβιαζει καποιον κανονα. Το εχω δει σε πολλα sites και ειναι εξαιρετικα ενδιαφερον.

 

Μιας και το ζητάνε πολλοί, ας γίνει ένα copy/paste των OS hits του insomnia από τον parsifal εδώ. (αν δεν παραβιάζει την πολιτική απορρήτου του insomnia) .

 

Και πάλι όμως, κάτι τέτοιο έχει απλά επικουρικό χαρακτήρα στο poll, διότι όπως έγραψα νωρίτερα, απλά δείχνει με ποιο OS μπαίνουν τα μέλη στο insomnia και όχι ποια OS χρησιμοποιούν στο σπίτι και στη δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικο δεν ειναι σε φορουμ για computer και τεχνολογια γενικοτερα τα windows 7 και το linux να ειναι στα πολυ πανω τους?

 

αντιθετα εκει εξω παιζει πολυ xp και Vista,κλαψ μα πολυ κλαψ για τους τελευταιους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Georgeman, εγώ επίσης βλέπω και "χαμηλά" ποσοστά πειρατείας σε σχέση με τα μεγάλα νούμερα που έχουμε ακούσει από διάφορους, είτε επίσημα είτε ανεπίσημα.

 

---------- Προσθήκη στις 20:08 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 20:06 ----------

 

αντιθετα εκει εξω παιζει πολυ xp και Vista,κλαψ μα πολυ κλαψ για τους τελευταιους

 

Δεν είμαι απόλυτα πεπεισμένος ότι το "εκεί έξω" απέχει τόσο πολύ, όσο πιστεύουν κάποιοι από το "εδώ μέσα".

 

Διαβάζοντας τυχαία post του insomnia, δεν είναι όλα τα μέλη "γνώστες".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

windows 7 αλλα περιμενω με υπομονη την μερα που θα μπορω να βαλω λινουξακι και θα δουλευουν ολα τα parts και οι συσκευες μου ενω παραλληλα δεν θα ψαχνω να βρω τι τα επαιξε μετα το τελευταιο update

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...