Προς το περιεχόμενο

Ποια OS χρησιμοποιείτε στην αρχή της 2ης δεκαετίας του αιώνα μας;


parsifal

Ποια OS χρησιμοποιείτε στην αρχή της 2ης δεκαετίας του αιώνα μας;  

9 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποια OS χρησιμοποιείτε στην αρχή της 2ης δεκαετίας του αιώνα μας;

    • Windows 7
      247
    • Windows Vista
      33
    • Windows XP
      117
    • Άλλη έκδοση Windows
      2
    • Ubuntu
      154
    • Άλλη έκδοση Linux (πείτε ποια)
      85
    • MacOSX
      103
    • Άλλο OS (πείτε ποιο)
      8
    • Αν επιλέξατε Windows, είναι τουλάχιστον μία κόπια που χρησιμοποιείτε «σπασμένη»; (επιλέξτε αν ναι)
      95
    • Αν επιλέξατε MacOSX, είναι τουλάχιστον μία κόπια που χρησιμοποιείτε «σπασμένη»; (επιλέξτε αν ναι)
      12
    • Αν επιλέξατε «Άλλο OS», είναι τουλάχιστον μία κόπια που χρησιμοποιείτε «σπασμένη»; (επιλέξτε αν ναι)
      1


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 310
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

ubuntu σε 3 μηχανήματα στο σπίτι.

Laptop, Fileserver downloader, Media pc projector

 

Στον fileserver από την έκδοση 6.10 αναβαθμίζεται μέχρι σήμερα. Μάλιστα ο ίδιος δίσκος πέρασε από P3 σε P4 χωρίς να αλλάξω ρυθμίσω τίποτα, απλά άνοιξε και παίξανε όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιοτερα ελεγα οτι το photoshop ειναι απλα μπροστα απο το gimp και οτι το gimp θα φτιαξει με τον καιρο. Πλεον ειμαι σιγουρος οτι το photoshop ειναι εξωγηινη τεχνολογια για το gimp, κατι σαν τα οσα διαδραματιζονται στο district 9, αν το εχεις δει.

 

τι παραπάνω προσφέρει το photoshop που δεν μπορεί να γίνει με το gimp(και/ή με το mypaint και το inkscape);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Also featuring... δεν υπήρξε έτος 0--> therefore τίτλος λάθος. Δεν υπάρχει debate. H άλλη πλευρά απλώς λέει αφού είναι counter-intuitive, να... τα βρούμε (politician style).

Αν τώρα ο τίτλος έλεγε '10s πάσο.

 

Ναι όντως, αλλά για διάβασε λίγο εδώ : http://en.wikipedia.org/wiki/Millennium

 

Είναι λίγο μπερδεμένα τα πράγματα.

 

---------- Προσθήκη στις 13:21 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 13:19 ----------

 

linuxovios, ελπίζω από τα σχόλια να έχεις καταλάβει γιατί σου πρότεινα προετοιμασία μέσω ενός pre-poll thread...

 

Την επόμενη φορά θα το κάνουμε καλύτερο ;-)

 

Ξέρεις όμως, υπάρχει και η παροιμία "όπου λαλούν πολλοί κοκόροι... "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι παραπάνω προσφέρει το photoshop που δεν μπορεί να γίνει με το gimp(και/ή με το mypaint και το inkscape);

 

1) Κανε μια εικονα, και ενα νεο layer, πχ κειμενο, πανω σε αυτη εστω "Μητσος". Βαλε σε αυτο ενα εφε, πχ σκια. Η σκια θα γινει σε νεο layer στο gimp, και φυσικα δεν εχει καμια σχεση με το αρχικο, απλα θα λεει και αυτη "Μητσος". Αν αλλαξω το κειμενο και γραψω "Δημητρης", η σκια θα λεει ακομα "Μητσος" και πρεπει να ξαναγινει. Στο photoshop η σκια μενει δεμενη με το κειμενο και αλλαζει κανονικα.

 

Αυτο το απλο πραγματακι υπαρχει στο photoshop τουλαχιστον απο την εκδοση 7 που ασχολουμαι εγω, εποχης 2004, και λεγεται layer properties. Εδω και 5 χρονια κανεις δεν το σκεφτηκε?!

 

2) Merge αρχειων jpg σε ενα pdf. Εστω οτι εχεις 50 εικονες σε ενα φακελο και θελεις αυτες να γινουν σε ενα αρχειο pdf. Στο photoshop ειναι απλα ενα export και παιρνει 1-2 λεπτα για αυτο τον ογκο φωτογραφιων. Στο linux (δεν ξερω αν γινεται στο gimp) γινεται με "cat *.jpg > photos.pdf", παιρνει πανω απο 15 λεπτα και στελνει τη χρηση μνημης και επεξεργαστη στα ουρανια!

 

3) Εργαλεια που κανουν content aware fill κλπ ειναι οπως ειπα και πριν εξωγηινα για το gimp.

 

4) Με τα μισα παρελκομενα του gimp να θελουν την python για να δουλεψουν, το απλο και χρησιμο gimp γινεται βαρυ.

 

Δεν εχω photoshop μπροστα μου να σου βρω και αλλα. Γενικα, το gimp μονο με το photoshop elements μπορει να συγκριθει, επειδη αυτο ειναι κομμενο απο ολες τις πλευρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Κανε μια εικονα, και ενα νεο layer, πχ κειμενο, πανω σε αυτη εστω "Μητσος". Βαλε σε αυτο ενα εφε, πχ σκια. Η σκια θα γινει σε νεο layer στο gimp, και φυσικα δεν εχει καμια σχεση με το αρχικο, απλα θα λεει και αυτη "Μητσος". Αν αλλαξω το κειμενο και γραψω "Δημητρης", η σκια θα λεει ακομα "Μητσος" και πρεπει να ξαναγινει. Στο photoshop η σκια μενει δεμενη με το κειμενο και αλλαζει κανονικα.

 

Αυτο το απλο πραγματακι υπαρχει στο photoshop τουλαχιστον απο την εκδοση 7 που ασχολουμαι εγω, εποχης 2004, και λεγεται layer properties. Εδω και 5 χρονια κανεις δεν το σκεφτηκε?!

 

2) Merge αρχειων jpg σε ενα pdf. Εστω οτι εχεις 50 εικονες σε ενα φακελο και θελεις αυτες να γινουν σε ενα αρχειο pdf. Στο photoshop ειναι απλα ενα export και παιρνει 1-2 λεπτα για αυτο τον ογκο φωτογραφιων. Στο linux (δεν ξερω αν γινεται στο gimp) γινεται με "cat *.jpg > photos.pdf", παιρνει πανω απο 15 λεπτα και στελνει τη χρηση μνημης και επεξεργαστη στα ουρανια!

 

3) Εργαλεια που κανουν content aware fill κλπ ειναι οπως ειπα και πριν εξωγηινα για το gimp.

 

4) Με τα μισα παρελκομενα του gimp να θελουν την python για να δουλεψουν, το απλο και χρησιμο gimp γινεται βαρυ.

 

Δεν εχω photoshop μπροστα μου να σου βρω και αλλα. Γενικα, το gimp μονο με το photoshop elements μπορει να συγκριθει, επειδη αυτο ειναι κομμενο απο ολες τις πλευρες.

 

Εδω είμαστε για δημοψήφισμα:-)

Ανοίξτε καινούργιο θέμα σε άλλο topic :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το απλο πραγματακι υπαρχει στο photoshop τουλαχιστον απο την εκδοση 7 που ασχολουμαι εγω, εποχης 2004, και λεγεται layer properties. Εδω και 5 χρονια κανεις δεν το σκεφτηκε?!

 

στο free/open

τα υλοποιούμε μονοι μας !

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο free/open

τα υλοποιούμε μονοι μας !

 

.

 

Πριν 2 χρονια (ρε πως περναει ο καιρος... :P) που ξεκινησα με debian, ειχε ακουστει οτι η google θα εκανε το port του photoshop στο linux. Τελικα, 2 χρονια μετα, το photoshop που υποσχεθηκε η google ειναι κατι αναλογο της "native" linuxoεφαρμογης picassa που στην ουσια ειναι το windows binary μαζι με το wine σε ενα πακετο. Στην ουσια δεν αλλαξε το photoshop για να παιζει native σε linux, το wine αλλαξε για να υποστηριζει καλυτερα το photoshop!

 

http://apcmag.com/google_behind_photoshops_new_linux_compatibility.htm

 

Και επειδη το εχω παρακανει με την αναφορα στο photoshop και τα offtopic, υποσχομαι να ειναι το τελευταιο μηνυμα μου στο θεμα. Για αλλες εφαρμογες παρομοιου επιπεδου πχ dreamweaver (8) vs bluefish ή premiere (6.5+) vs lives/kdenlive, το opensource εξακολουθει να μην ειναι ανταξιο του κλειστου.

 

(σε παρενθεση οι εκδοσεις που εχω δοκιμασει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι όντως, αλλά για διάβασε λίγο εδώ : http://en.wikipedia.org/wiki/Millennium

 

Είναι λίγο μπερδεμένα τα πράγματα.

Μα το διάβασα και από την πρώτη φορά που το παρέθεσες! Και επιμένω στο συμπέρασμα μου. Εκτός και αν θες να συμφωνήσουμε να υιοθετήσουμε άλλο ημερολόγιο από το γρηγοριανό. Και τεσπά, cardinal numbering θέλατε, ορίστε τώρα!:-)

 

Την επόμενη φορά θα το κάνουμε καλύτερο ;-)

 

Ξέρεις όμως, υπάρχει και η παροιμία "όπου λαλούν πολλοί κοκόροι... "

 

E, χμ, δεν ακούστηκε καθόλου καλό αυτό. Θέλετε τα data μας, αλλά όχι την άποψη μας; :confused:

 

Επίσης στα υπόλοιπα γιατί δεν μου απαντάει κανείς?

Περί ubuntu και insomnia admin stats λέω...

 

Α, και ας πω και εγώ... Windows 7 Pro En (by MSDNA) και Kubuntu 9.10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον μόνο seven στο σπίτι/ γραφείο σπιτιού (2 desktop, 1 laptop, 1 netop) και αναγκαστικά xp στο γραφείο...

 

Έβγαλα τις διανομές που φορούσαν τα μηχανήματα μου και αφήνω το macbook να σκονίζεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E, χμ, δεν ακούστηκε καθόλου καλό αυτό. Θέλετε τα data μας, αλλά όχι την άποψη μας;

 

O parsifal πρότεινε να γίνει ένα pre-poll thread. Δικιά μου είναι η ευθύνη που δεν έγινε.

 

Τι λέτε θα "πιάσουμε" 1000 ψηφίσαντες ? Με ένα τέτοιο δείγμα νομίζω μπορούμε να αρχίσουμε να διατυπώνουμε τα πρώτα αξιόπιστα συμπεράσματα.

 

Με μια γρήγορη ματιά ο "κερδισμένος των εκλογών" φαίνεται να είναι το ανοικτό λογισμικό που στην κοινότητα του insomnia έχει μια τεράστια διείσδυση (Ένα τεράστιο respect από εμένα και ίσως θα έπρεπε κάποια στιγμή να δούμε πώς αυτό το δυναμικό θα μπορούσε να βοηθήσει το linux community) . Τα 7άρια δεν έχουν γίνει ακόμα defacto standard και νομίζω ότι τα XP που αποσύρονται σιγά σιγά θα μοιραστούν σε επιπλέον χρήστες 7 (με αναβάθμιση hardware) και επιπλέον χρήστες linux (που δε θα αναβαθμίζουν hardware , αλλά θα θέλουν σύγχρονο OS, ειδικά σε παλιά laptop ). O Steve Balmer φαίνεται να έχει δίκιο που έλεγε ότι περίπου οι χρήστες mac είναι σε ποσοστό ίσοι με τους χρήστες linux. Τα μέχρι τώρα αποτελέσματα του poll τον επιβεβαιώνουν. Τέλος, φαίνεται ότι η πειρατεία στην κοινότητα του insomnia δε φτάνει τα τρελά νούμερα που έχει κατά περιόδους δώσει η MS για την ελληνική αγορά.

 

---------- Προσθήκη στις 16:28 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 16:25 ----------

 

Επίσης στα υπόλοιπα γιατί δεν μου απαντάει κανείς?

Περί ubuntu και insomnia admin stats λέω...

 

Μα μόνο τα hits στο insomnia θα δεις έτσι. Ο χ χρήστης μπορείς να έχει win desktop, Linux fileserver και linux netbook, αλλά να μετρηθεί μόνο το desktop με το οποίο μπαίνει στο insomnia...

 

Αν δεν αποτελούν απόρρητο δεδομένο, πάντως, είναι ευπρόσδεκτα να ποσταριστούν από κάποιον mod

 

 

Υ.Γ. Για τα vista τι να πούμε... Μελανό κεφάλαιο στην ιστορία του computing imo και ένα από τα biggest failures ever.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...