Προς το περιεχόμενο

Ποια OS χρησιμοποιείτε στην αρχή της 2ης δεκαετίας του αιώνα μας;


parsifal

Ποια OS χρησιμοποιείτε στην αρχή της 2ης δεκαετίας του αιώνα μας;  

9 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποια OS χρησιμοποιείτε στην αρχή της 2ης δεκαετίας του αιώνα μας;

    • Windows 7
      247
    • Windows Vista
      33
    • Windows XP
      117
    • Άλλη έκδοση Windows
      2
    • Ubuntu
      154
    • Άλλη έκδοση Linux (πείτε ποια)
      85
    • MacOSX
      103
    • Άλλο OS (πείτε ποιο)
      8
    • Αν επιλέξατε Windows, είναι τουλάχιστον μία κόπια που χρησιμοποιείτε «σπασμένη»; (επιλέξτε αν ναι)
      95
    • Αν επιλέξατε MacOSX, είναι τουλάχιστον μία κόπια που χρησιμοποιείτε «σπασμένη»; (επιλέξτε αν ναι)
      12
    • Αν επιλέξατε «Άλλο OS», είναι τουλάχιστον μία κόπια που χρησιμοποιείτε «σπασμένη»; (επιλέξτε αν ναι)
      1


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο desktop win7 και ubuntu 9.10 (τελευταιο καιρο οσο παει και μειωνεται η χρηση του 7).

 

Στο netbook winXP και ubuntu 9.10. Εκει δε winXP ανοιγουν μονο για να μπει η γυναικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 310
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Είναι πολλαπλής επιλογής το Poll. Ο "από κάτω σου" μπορεί άνετα να ψηφίσει εφόσον οι επιλογές του υπάρχουν στο Poll

Τώρα άμα σου πω πως εγώ πχ δεν το είχα δει? :X

 

Βασικά διάβασα τον τίτλο που λέει "Ποιο OS..." και μετά ψήφισα ένα. Δεν είχα δει τη σημείωση του parsifal (υποθέτω ούτε ο random την είδε). Έπρεπε να γράψει στον τίτλο "Ποιό/ά"... (μλκ)

Έτσι που το έγραφε, αν διαβάσεις μόνο την πρόταση του thread νομίζεις πως αφορά επιλογή 1 λειτουργικού (γι αυτό κι εγώ λέω μετά το "κύριο"). S*t happens.

 

Φίλε PCharon στο μονο που μπορει να απαντήσει ξεκάθαρα αυτό το poll είναι στο τι λειτουργικά χρησιμοποιεί το insomnia.

Ε, αυτό λέω κι εγώ από κάτω από αυτό που παρέθεσες βρε. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει post και στα win και macos subforums.

 

Κατά την ίδια λογική είναι biased όποιο poll και να κάνεις στους pc users, διότι όποιος αγοράζει laptop (που έχουν το μεγαλύτερο μερίδιο σε πωλήσεις) αγοράζει και υποχρεωτικά windows. Υπάρχουν σοβαρά αντεπιχειρήματα για όσους πιστεύουν ότι το τρέχον poll δεν μπορεί να δείξει τάσεις που επικρατούν στο χώρο των OS

 

Καταλαβαίνω τι λές, αλλα biased δεν έχει κάποια σχέση με το τι πουλάει και ποιος. Αλλά με το τι συμβαίνει στην πραγματικότητα. Ποια ειναι η κατάσταση του δείγματος, άσχετα με το πως έφτασε εκει. Αυτό δεν ήθελες να δεις εξαρχής?? μια εικόνα για το δείγμα?? Εκτός και αν κάνω κάποιο λάθος και δεν ήταν αυτός ο στόχος σου. Παραθέτω έναν ορισμό:

 

In statistics sampling bias is systematic error causing some members of the population to be less likely to be included than others. It results in a biased sample, a non-random sample[1] of a population (or non-human factors) in which all participants are not equally balanced or objectively represented.[2] If the bias makes estimation of population parameters impossible, the sample is a non-probability sample.

 

Ένας απο τους τρόπους για να κάνεις το δειγμα σου σωστό, ειναι να πιάσεις έναν τηλεφωνικό κατάλογο και διαλέγοντας τυχαία ονόματα (με κάποιο τρόπο) να κάνεις την έρευνα.

 

Anyway... πολύ θεωρία και κουράζει... :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πείτε μου γιατί άλλο το Ubuntu, άλλο το "άλλο linux";

 

Επίσης, τι νόημα έχει αυτό το poll, εκτός από να 'χαμε να λέγαμε, δεν ξέρω.

Δεν μπορεί ο admin να δώσει statistics για το λειτουργικό που χρησιμοποιεί ο κόσμος που μπαίνει στο insomnia?

Και αυτό θα ήταν κάτι χρήσιμο. Και θα απεικόνιζε ακριβώς τι λειτουργικό χρησιμοποιούν οι χρήστες του Insomnia.

Data που το δίνεις χωρίς να το ξέρεις, επηρεάζει πολύ λιγότερο το data!

 

Also featuring... δεν υπήρξε έτος 0--> therefore τίτλος λάθος. Δεν υπάρχει debate. H άλλη πλευρά απλώς λέει αφού είναι counter-intuitive, να... τα βρούμε (politician style).

Αν τώρα ο τίτλος έλεγε '10s πάσο.

 

p.s. Το ξέρεις kfoynt το epic fail που είχε γίνει για δημοσκόπηση προέδρου Αμερικής με αυτή τη μέθοδο, την εποχή που οι περισσότεροι φτωχοί δεν ήταν στον κατάλογο,ε? :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

p.s. Το ξέρεις kfoynt το epic fail που είχε γίνει για δημοσκόπηση προέδρου Αμερικής με αυτή τη μέθοδο, την εποχή που οι περισσότεροι φτωχοί δεν ήταν στον κατάλογο,ε? :lol:

 

Σιγουρα... έχεις δικιο.... :-D:-D

Ειναι πολύ δύσκολο να βρεις το τέλειο δείγμα, ακόμη και η παραπάνω μέθοδος έχει λάθη!

Υπέθεσε οτι ο κατάλαγος είναι αμερόληπτος και το λύνεις το πρόβλημα... :-D:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Win 7 στο σταθερο και στο Εeepc...

Εχω πειραματιστει με Ubuntu,Fedora,mandriva(Το αγαπημενο μου μεχρι τωρα) αλλα δεν εχω ιντερνετ σπιτι οποτε ποτε δεν εμεινα σε καποιο απο αυτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έλεγα οτι το growisofs δέν έχει να ζηλέψει τίποτα από το nero.

 

Το growisofs απο μονο του δεν εχει κατι βασικο, το gui. Απο τα 2 δημοφιλη gui που εχει, το ενα ειναι το καλο (k3b) και το αλλο μπρικι (gnomebaker).

 

Ενα feature που αναζητουσα στο προγραμμα εγγραφης απο τοτε που ξεκινησα με linux ειναι η δυνατοτητα του να ορισω εγω τα περι boot sector στο δισκακι που θα γραψω, χωρις να το κανω πρωτα iso με το isomaster και μετα εγγραφη. Αυτη τη δυνατοτητα μονο το k3b μου την δινει, και παλι με ελαχιστες επιλογες σε σχεση με το nero.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν Ubuntu και ΧΡ στο σταθερό Win7 στο ένα Lap Win Vista στο άλλο Lap [Του φοιτητή] Win XP στο τρίτο Lap [Του φοιτητή] Και Win 7 σε δυο Desktop [ όχι δεν είμαι πλούσιος άπλα ο κάθε ένας έχει το δικό το] Έκτος το σκύλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέν ξέρω τι ζήταγες από το growisofs και δεν το έβρισκες αλλά το gui δεν είναι απαραίτητο. Επίσης με τα hidden options του growisofs δεν νομίζω οτι χρειάζεται κανείς κάτι παραπάνω.

>wget -q -O - http://fy.chalmers.se/~appro/linux/DVD+RW/tools/growisofs.c | grep -A 1 "use-the-force-luke"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράθεση:

Αρχικά καταχωρημένο από NullScan Εμφάνιση Μηνύματος

Δέν ξέρω τι ζήταγες από το growisofs και δεν το έβρισκες αλλά το gui δεν είναι απαραίτητο.

Νομίζω ότι το 2010 το gui σε οτιδήποτε είναι απαραίτητο

__________________

 

ήταν συζήτηση ειδικών !

___

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...