Προς το περιεχόμενο

Ποια OS χρησιμοποιείτε στην αρχή της 2ης δεκαετίας του αιώνα μας;


parsifal

Ποια OS χρησιμοποιείτε στην αρχή της 2ης δεκαετίας του αιώνα μας;  

9 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποια OS χρησιμοποιείτε στην αρχή της 2ης δεκαετίας του αιώνα μας;

    • Windows 7
      247
    • Windows Vista
      33
    • Windows XP
      117
    • Άλλη έκδοση Windows
      2
    • Ubuntu
      154
    • Άλλη έκδοση Linux (πείτε ποια)
      85
    • MacOSX
      103
    • Άλλο OS (πείτε ποιο)
      8
    • Αν επιλέξατε Windows, είναι τουλάχιστον μία κόπια που χρησιμοποιείτε «σπασμένη»; (επιλέξτε αν ναι)
      95
    • Αν επιλέξατε MacOSX, είναι τουλάχιστον μία κόπια που χρησιμοποιείτε «σπασμένη»; (επιλέξτε αν ναι)
      12
    • Αν επιλέξατε «Άλλο OS», είναι τουλάχιστον μία κόπια που χρησιμοποιείτε «σπασμένη»; (επιλέξτε αν ναι)
      1


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Windows 7 στο main laptop της εταιρίας. (32bit) original msdn licence

Windows xp στο προσωπικό netbook (32bit) original προεγκατεστημένα

Windows xp σε virtual pc στο laptop της δουλειάς.(32bit) virtual mode για windows 7

Windows 2003 σε virtual pc στο laptop της δουλειάς.(32bit) original

Windows server 2003-2008 στα μηχάνηματα της εταιρίας (64bit) original

RedHat Linux σε Virtual pc.(32bit) free

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 310
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Αφήστε τις ψευτιές, ιδού

http://gs.statcounter.com/#os-GR-monthly-201002-201002-bar

 

Υ.Γ. Αν κάποιος κατέχει αυθεντικά δισκάκια Windows, αλλά τα εγκατέστησε πειραγμένα για χ-ψ λόγους διευκόλυνσης, τί επιλέγει? :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά να μπορέσουμε να βγάλουμε χρήσιμα συμπεράσματα :-)

 

Δεν είμαι σίγουρος ότι το μικρό ποσοστό μελών του insomnia που θα ψηφίσουν αποτελούν δείγμα ικανό για να βγουν συμπεράσματα. Ουτε καν "ενδοκοινοτικά". (Ψήφισα πάντως).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφήστε τις ψευτιές, ιδού

http://gs.statcounter.com/#os-GR-monthly-201002-201002-bar

 

 

Έλα ρε συ, με τη γνωστή καραμέλα.... Είναι λίγο λάθος όλα αυτά τα stats αφενός για αυτούς τους λόγους :

 

Είναι πολύ δύσκολο να μετρηθεί η χρήση και η διείσδυση ενός OS που δεν πωλείται. Και επειδή ο μέσος χρήστης linux είναι διαφορετικός από το μέσο χρήστη win, δεν μπορείς να κάνεις και αξιόπιστη μέτρηση από την επισκεψιμότητα σε κάποια site. π.χ. στο insomnia το ποσοστό linux είναι πολύ πάνω από 1%

 

Και αν δεν πιστεύεις εμένα, πάρε από επίσημη πηγή (πιο επίσημη δε γίνεται), από τον ίδιο τον Balmer

 

Information about operating systems share is difficult to obtain. In most of the categories below, there is no reliable primary source or methodology for its collection.

 

There is little published information on the usage share of desktop and laptop computers. Web client information (see below) is often used as a proxy for this, but many such computers are not used for web surfing. Web client stats suggest that Microsoft Windows has about a 90% share, Apple Mac OS 6% and Linux 1%.

 

Steve Ballmer of Microsoft estimates Linux's share of desktop users to be higher than the web stats suggest. In a speech to investors in February 2009, Ballmer presented a slide based on Microsoft's research: it shows Linux's share of business and home PCs about the same as Apple's.[1][2]

 

 

αφετέρου

 

Δεν μπορείς να βγάλεις στατιστικά με άθροισμα στα 100%. Είναι λίγο έως πολύ παραπλανητικά. Τι γίνεται με αυτούς που χρησιμοποιούν 2 κ΄ 3 OS με dual boot? Ή που έχουν 2 κ΄ 3 μηχανήματα εκ των οποίων κάποια δεν έχουν πρόσβαση στο net ? κτλ κτλ.

 

Το poll του insomnia θα σε εκπλήξει.

 

---------- Προσθήκη στις 19:41 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 19:40 ----------

 

Δεν είμαι σίγουρος ότι το μικρό ποσοστό μελών του insomnia που θα ψηφίσουν αποτελούν δείγμα ικανό για να βγουν συμπεράσματα. Ουτε καν "ενδοκοινοτικά". (Ψήφισα πάντως).

 

Γιατί όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί όχι?

 

Γιατί 9 στους 10 χρήστες του insomnia εγκατέστησαν μόνοι τους το λειτουργικό τους. Έτσι δεν μετράμε αυτούς που ΔΕΝ ξέρουν τι είναι ένα λειτουργικό σύστημα, αλλά το χρησιμοποιούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί όχι?

 

Γιατί μεγάλο ποσοστό μελών δεν θα ενδιαφερθεί να ψηφίσει, και οι περισσότεροι από αυτούς έχουν ΧΡ...

 

Άλλωστε οι pc enthusiasts ποτέ δεν ήταν αξιόπιστο στατιστικό δείγμα. ;)

 

For the record πάντως, στο poll έβαλα μόνο το κύριο / νέο pc. Αναλυτικά έχω τα εξής:

 

Νέο pc: 7

Παλιό pc: XP SP3 + Kubuntu 9.04

Εφεδρικό / downloader PC: XP SP3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί 9 στους 10 χρήστες του insomnia εγκατέστησαν μόνοι τους το λειτουργικό τους. Έτσι δεν μετράμε αυτούς που ΔΕΝ ξέρουν τι είναι ένα λειτουργικό σύστημα, αλλά το χρησιμοποιούν.

 

Δε νομίζω ότι ισχύει αυτό που λες. Υπάρχουν χιλιάδες μέλη του insomnia που δεν ξέρουν πώς να εγκαταστήσουν OS (αν κρίνω από τα Post).

 

Επίσης στο γεγονός ότι το insomnia είναι forum "κομπιουτεράδων" και άρα πολλοί γνωρίζουν για OS και "ψάχνονται", υπάρχουν και αντισταθμιστικοί παράγοντες : π.χ. το γεγονός ότι 10/10 άτομα που αγοράζουν laptop , το παίρνουν υποχρεωτικά με win κτλ.

 

Εξακολουθώ να πιστεύω ότι θα προκύψουν χρήσιμα συμπεράσματα.

 

Π.χ. όταν κανονικοποιηθούν τα αποτελέσματα (μέχρι τώρα μάλλον έχουν ψηφίσει πολλοί λινουξάδες), προβλέπω ένα 10-15% των ψηφισάντων να φαίνεται ότι χρησιμοποιεί τουλάχιστον μια διανομή linux, κάτι που δείχνει ότι οι καιροί αλλάζουν και αποτελεί τον πρόδρομο για τα πράγματα και τις εξελίξεις που έρχονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω και ενα χρονο Ubuntu. Πλεον την 9.10.

Εχω μπει εδω και αρκετο καιρο στη διαδικασια να δοκιμαζω διανομες και ακομα δεν εχω καταληξει σε συγκεκριμενη.Μαλλον θα καταληξω σε κατι πιο hardcore (gentoo,arch,slackware)..Αλλα ακομη ψαχνει...Μεχρι και FreeBsd δοκιμασα :-D

 

Παραθυρα μονο στο ΤΕΙ και αυτο αναγκαστηκα :confused::confused:

Ψηφισα Ubuntu προς το παρον.;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Windows 7 χ64 μόνο.

Τα είχα για λίγους μήνες dual boot με τα Xp, δεν προέκυψε λόγος να τα boot-άρω κάν αυτό τον καιρό, και το ξύλωσα το partition τους.

 

Προς το παρών είμαι ακόμα με την Rc7100, δεν έχω αντιμετωπίσει ουσιαστικό πρόβλημα, και αν δεν λήξει (ακόμα δεν έχει γκρινιάξει btw) δε βλέπω να την ξυλώνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαστήματα εμπιστοσύνης για να βγάλεις σοβαρά συμπεράσματα για το δείγμα του insomnia.:X, αν και το δείγμα σου ειναι τοσο biased όσο δεν πάει... που και τα αποτελέσματα που θα βγάλεις είναι λάθος. Εκτός και αν θες να ελέγξεις αποτελέσματα μόνο για άτομα που ασχολούνται έστω και λίγο με το αντικείμενο.

 

Linux -mac os

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...