Προς το περιεχόμενο

Ποια OS χρησιμοποιείτε στην αρχή της 2ης δεκαετίας του αιώνα μας;


parsifal

Ποια OS χρησιμοποιείτε στην αρχή της 2ης δεκαετίας του αιώνα μας;  

9 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποια OS χρησιμοποιείτε στην αρχή της 2ης δεκαετίας του αιώνα μας;

    • Windows 7
      247
    • Windows Vista
      33
    • Windows XP
      117
    • Άλλη έκδοση Windows
      2
    • Ubuntu
      154
    • Άλλη έκδοση Linux (πείτε ποια)
      85
    • MacOSX
      103
    • Άλλο OS (πείτε ποιο)
      8
    • Αν επιλέξατε Windows, είναι τουλάχιστον μία κόπια που χρησιμοποιείτε «σπασμένη»; (επιλέξτε αν ναι)
      95
    • Αν επιλέξατε MacOSX, είναι τουλάχιστον μία κόπια που χρησιμοποιείτε «σπασμένη»; (επιλέξτε αν ναι)
      12
    • Αν επιλέξατε «Άλλο OS», είναι τουλάχιστον μία κόπια που χρησιμοποιείτε «σπασμένη»; (επιλέξτε αν ναι)
      1


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Υ.Γ. 2 Επειδή ανέφερες περιπτώσεις dual boot με το linux να χρησιμοποιείται π.χ. μόνο για τη σχολή μια φορά το χρόνο : Και γιατί να θεωρήσουμε -κατά τη λογική σου- χρήστη win αυτόν που παίζει μόνο games?

 

Θα τον θεωρήσουμε χρήστη windows γιατί χρησιμοποιεί τα windows και για τις καθημερινές του εργασίες (είτε είναι browsing, είτε να βλέπει ταινίες κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 310
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Έχετε μπερδέψει την άποψη με τον φανατισμό... δεν θα μπορούσε να με νοιάζει λιγότερο αν το linux έχει 1-10- 100% ποσοστό...

 

Εγώ έχω να παραθέσω στατιστικά επισκεψιμότητα από 10+ site μη τεχνολογικού περιεχομένου (πιο κοντά στην καθημερινότητα δηλαδή) στα οποία το linux δεν παίρνει πάνω 1%... αυτό με κάνει εχθρό ή πολέμιο του;

 

Σαφώς και δεν σε κάνει εχθρό.Πρέπει να τα παραθέσεις όμως.

Εδώ στο insomnia υπάρχουν τα στοιχεία της παρούσης στατιστικής και βάσει αυτά μιλάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς και δεν σε κάνει εχθρό.Πρέπει να τα παραθέσεις όμως.

Εδώ στο insomnia υπάρχουν τα στοιχεία της παρούσης στατιστικής και βάσει αυτά μιλάμε.

 

Εδώ και 3-4 σελίδες δεν γίνεται συζήτηση με βάσει τα στοιχεία αυτού του poll αλλά για πωλήσεις mobo με onboard gpu...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ο site, 3.001 επισκέπτες τον προηγούμενο μήνα: 20 επισκέπτες με linux, ποσοστό 0,67%

2ο site, 2.969 επισκέπτες τον προηγούμενο μήνα: 19 επισκέπτες με linux, ποσοστό 0,64%

3ο site, 398 επισκέπτες τον προηγούμενο μήνα: 3 επισκέπτες με linux, ποσοστό 0,75%

3ο site, 398 επισκέπτες τον προηγούμενο μήνα: 3 επισκέπτες με linux, ποσοστό 0,75%

4ο site, 370 επισκέπτες τον προηγούμενο μήνα: 2 επισκέπτες με linux, ποσοστό 0,54%

4ο site, 370 επισκέπτες τον προηγούμενο μήνα: 2 επισκέπτες με linux, ποσοστό 0,54%

 

ενδεικτικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα νούμερα σκέτα δεν λένε κάτι.Την έρευνα ή κάτι να τα αποδεικνύει φίλος..

Καθώς και το τι είδους site είναι.Στην σχολή μου π.χ. μπαίνεις μόνο με explorer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Man, σου απαντάω σε αυτά που ο ίδιος έγραψες.Και το topic είναι αφιερωμένο στην συγκεκριμένη έρευνα.

 

όχι... μαν... μου απαντάς με διάθεση antilinuxα... και δεν είδα την ίδια ευαισθησία με την έρευνα του τόπικ και στις αναφορές σε πωλήσεις mobo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετράς hit όχι % linux στους δίσκους των επισκεπτών.

 

insomnia : 30%+

ubuntuforums : 99% linux.

 

so what ?

 

οι πωλήσεις mobo αναφέρθηκαν ως απάντηση στη λογική άλλου χρήστη ότι οι gamers οδηγούν τις εξελίξεις και άρα το linux θα παραμείνει στην αφάνεια. Δεν είναι θέμα του post. Και όσο και να διαφωνείς η Ιντελ πουλάει τις περισσότερες κάρτες γραφικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα νούμερα σκέτα δεν λένε κάτι.Την έρευνα ή κάτι να τα αποδεικνύει φίλος..

Καθώς και το τι είδους site είναι.Στην σχολή μου π.χ. μπαίνεις μόνο με explorer.

 

Δεν πιάνεστε από πουθενά... νούμερα είπα θα παραθέσω από τα site μου... όχι έκθεση. Επίσης στα site μου δεν μπορείς να μπεις με explore 6... τι site είναι επέτρεψε μου να μην πω... για ευνόητους λόγους.

 

---------- Προσθήκη στις 13:51 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 13:50 ----------

 

Μετράς hit όχι % linux στους δίσκους των επισκεπτών.

 

insomnia : 30%+

ubuntuforums : 99% linux.

 

so what ?

 

από την αρχή είπα τι έχω να παραθέσω ρε παιδιά... απλά νουμεράκια επισκέψεων... δεν φταίω εγώ που δεν σας αρέσουν και θέλετε να τα βγάλετε σκάρτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμβόλιμα να σημειώσω πως αυτή η φράση

Steve Ballmer of Microsoft estimates Linux's share of desktop users to be higher than the web stats suggest. In a speech to investors in February 2009, Ballmer presented a slide based on Microsoft's research: it shows Linux's share of business and home PCs about the same as Apple's.

που τρώω στα μούτρα συνέχεια, είναι παραπληροφόρηση.

Δεν είπε ποτέ, ούτε εννόησε κάτι τέτοιο ο Ballmer, ούτε κανένας. Αυτά είναι αυθαίρετα σχόλια κάποιου. Ο Ballmer σε εκείνη την ομιλία μιλούσε για τους στρατηγικούς στόχους της Ms και αναφερόταν στην "επικινδυνότητα" των αντιπάλων, οπότε και τοποθέτησε το linux μπροστά από την Apple, εξηγώντας γιατί το βλέπει ως τη δεύτερη μεγαλύτερη απειλή μετά την πειρατεία και την πιο πιθανή μελλοντική απειλή αν απλωθεί στα netbooks (και γενικώς ήθελε να πει πόσο χ_σμένη έχει την Apple). Τα slides δεν έδειχναν πουθενά ποσοστά, οι πίτες ήταν θεωρητικές κυρίως με βάση το θέμα του meeting... :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τα βγάζω σκάρτα. Απλά δεν καταλαβαίνω γιατί τα θεωρείς περισσότερο ή λιγότερο ενδεικτικά από τούτο το Poll

 

γιατί εδώ πρόκειται για ένα τεχνολογικό φόρουμ με ανθρώπους που δεν είναι η πλειοψηφία της καθημερινότητας μας όσο αφορά τους υπολογιστές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις κάποια δημογραφικά στοιχεία για τον πληθυσμό του insomnia? Εγώ όχι, αλλά διαβάζοντας διάφορα post βλέπω όλων των ειδών χρήστες. Ανήλικα που δεν ξέρουν να γράψουν σωστά ελληνικά, μέχρι ώριμα ενήλικα άτομα. Άσχετους μέχρι guru. Gamers, μέχρι αυστηρά επαγγελματίες. κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις κάποια δημογραφικά στοιχεία για τον πληθυσμό του insomnia? Εγώ όχι, αλλά διαβάζοντας διάφορα post βλέπω όλων των ειδών χρήστες. Ανήλικα που δεν ξέρουν να γράψουν σωστά ελληνικά, μέχρι ώριμα ενήλικα άτομα. Άσχετους μέχρι guru. Gamers, μέχρι αυστηρά επαγγελματίες. κτλ.

 

Παγκόσμιο forum με διάφορες ηλικίες και γνώσεις:

 

259wvvq.png

 

:rolleyes:

 

(είναι warezάδικο βέβαια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...