Προς το περιεχόμενο

Ποια OS χρησιμοποιείτε στην αρχή της 2ης δεκαετίας του αιώνα μας;


parsifal

Ποια OS χρησιμοποιείτε στην αρχή της 2ης δεκαετίας του αιώνα μας;  

9 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποια OS χρησιμοποιείτε στην αρχή της 2ης δεκαετίας του αιώνα μας;

    • Windows 7
      247
    • Windows Vista
      33
    • Windows XP
      117
    • Άλλη έκδοση Windows
      2
    • Ubuntu
      154
    • Άλλη έκδοση Linux (πείτε ποια)
      85
    • MacOSX
      103
    • Άλλο OS (πείτε ποιο)
      8
    • Αν επιλέξατε Windows, είναι τουλάχιστον μία κόπια που χρησιμοποιείτε «σπασμένη»; (επιλέξτε αν ναι)
      95
    • Αν επιλέξατε MacOSX, είναι τουλάχιστον μία κόπια που χρησιμοποιείτε «σπασμένη»; (επιλέξτε αν ναι)
      12
    • Αν επιλέξατε «Άλλο OS», είναι τουλάχιστον μία κόπια που χρησιμοποιείτε «σπασμένη»; (επιλέξτε αν ναι)
      1


Προτεινόμενες αναρτήσεις

linuxovios chill out man!Κάθε φορά που μπαίνω να δω τα OS βλέπω εσένα να γράφεις κατεβατά.

Μωρέ καλά κάνεις πίστεψέ με αλλά όσο μιλάς και ''ανοίγεις'' θέματα τόσο το κάνουν και οι άλλοι

φαύλος κύκλος :-(

άσε να κυλίσει η ψηφοφορία από μόνη της

σφυγμομέτρηση κάνουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 310
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
συγχωρέστε μου την παρεμβολή:o, αλλά πρόκειται για την αγαπημένη μου εφαρμογή:

 

gimp vs photoshop

 

Ας μου επιτραπεί και εμένα μια παρεκτροπή

 

2) Merge αρχειων jpg σε ενα pdf. Εστω οτι εχεις 50 εικονες σε ενα φακελο και θελεις αυτες να γινουν σε ενα αρχειο pdf. Στο photoshop ειναι απλα ενα export και παιρνει 1-2 λεπτα για αυτο τον ογκο φωτογραφιων. Στο linux (δεν ξερω αν γινεται στο gimp) γινεται με "cat *.jpg > photos.pdf", παιρνει πανω απο 15 λεπτα και στελνει τη χρηση μνημης και επεξεργαστη στα ουρανια!

Το

>
cat *.jpg > photos.pdf

προφανώς και δεν δουλεύει, αφού βγάζει ένα JPG αρχείο (το 1ο στη σειρά) με ένα κάρο junk από πίσω (άλλα n JPG εν προκειμένω). Το ότι βάζεις την κατάληξη .pdf δε σημαίνει ότι το αρχείο σου είναι PDF. Αυτό που δουλεύει είναι το

>
convert -adjoin *.jpg output.pdf

αν έχεις το imagemagick εγκατεστημένο. Όπως λέει και ένας φίλος, μερικές φορές βολεύει να θυμάσαι ότι δουλεύεις σε ένα (κατ' ουσία) UNIX. Οι batch δουλειές δεν έχουν θέση σε γραφικά περιβάλλοντα, εκτός από ειδικές περιπτώσεις. Διαβάστε το ImageMagic, θα εκπλαγείτε από το πόσο βολικό εργαλείο είναι για batch jobs με εικόνες.

 

4) Με τα μισα παρελκομενα του gimp να θελουν την python για να δουλεψουν, το απλο και χρησιμο gimp γινεται βαρυ.

Η python δεν είναι τόσο βαριά, υπάρχει κόσμος που τη χρησιμοποιεί ακόμα και για scientific computing.

 

 

Στα του poll:

Χρησιμοποιώ πλέον μόνο Debian σε αρκετούς υπολογιστές, desktops, laptops, servers και embedded. Δεν έχει νόημα να αναφέρω ακριβή αριθμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά ήταν τα vista. Αν περνάτε 3 antivirus και 5 firewall σε κάθε εγκατάσταση, δεν φταίνε αυτά αν σέρνονται. Ποτέ δεν είχα πρόβλημα με τα vista και ποτέ δεν είχα high end pc.

Πάντως λογικό είναι αφότου βγήκαν τα 7 να αναβάθμισαν οι περισσότεροι τα vista τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως τα XP ακόμα καλά κρατούν, άρα -δεν μπορεί- κάτι στραβό θα είχαν τα vista...

 

(Προσωπικά είμαι πεπεισμένος, αλλά προσπαθώ να το πάω με τη λογική σου)

 

Επίσης τα vista τα έχουν "αποκηρύξει" ως μαύρη στιγμή της ιστορίας της MS ακόμα και υψηλόβαθμα στελέχη της MS, άρα όσο και να προσπαθεί κάποιος να τα υποστηρίξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως τα XP ακόμα καλά κρατούν, άρα -δεν μπορεί- κάτι στραβό θα είχαν τα vista...

 

(Προσωπικά είμαι πεπεισμένος, αλλά προσπαθώ να το πάω με τη λογική σου)

 

Επίσης τα vista τα έχουν "αποκηρύξει" ως μαύρη στιγμή της ιστορίας της MS ακόμα και υψηλόβαθμα στελέχη της MS, άρα όσο και να προσπαθεί κάποιος να τα υποστηρίξει...

 

Για το πρώτο, μου έχουν παραπονεθεί ότι το νέο λειτουργικό σύστημα που τους έβαλα δεν έχει...... πράσινη έναρξη και γι'αυτό θέλουν το παλιό. Άρα δεν ξέρω αν είχαν κάτι στραβό τα vista ή οι χρήστες.

 

Για το δεύτερο, τις δηλώσεις αυτές τις έκαναν μόλις βγήκαν τα 7. Αναρωτιέμαι γιατί :mrgreen: (εξάλλου δεν νομίζω να βγήκε κανένα στέλεχος της microsoft και να είπε ότι τα vista είχαν χάλια filesystem, μηδαμινή ασφάλεια, κράσαραν με το παραμικρό κλπ. Απλά είπαν ότι δεν είχαν εμπορική επιτυχία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

Για το δεύτερο, τις δηλώσεις αυτές τις έκαναν μόλις βγήκαν τα 7.

To "svista"σαν ορος βγηκε αρκετα πριν τα 7 και γενικως η μουρμουρα αρχισε πριν τα 7.

εξάλλου δεν νομίζω να βγήκε κανένα στέλεχος της microsoft και να είπε ότι τα vista είχαν χάλια filesystem, μηδαμινή ασφάλεια, κράσαραν με το παραμικρό κλπ. Απλά είπαν ότι δεν είχαν εμπορική επιτυχία).

Δεν εχω δει να λενε συγκεκριμενα οτι πχ το filesystem ηταν χαλια και δεν νομιζω πως θα το κανει κανεις,αλλα να αστειευονται γι αυτα γενικως,ναι.Πχ ο Russinovich σε αρκετα videos στο technet αστειευται για τα vista.Αυτοι,ναι,ξεκινησαν τα αστεια,οταν βγηκαν τα 7 και μετα.

 

 

Κ περασα απο vista χωρις κανενα παραπονο,σε"γερο"μηχανημα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...