Προς το περιεχόμενο

Ποια OS χρησιμοποιείτε στην αρχή της 2ης δεκαετίας του αιώνα μας;


parsifal

Ποια OS χρησιμοποιείτε στην αρχή της 2ης δεκαετίας του αιώνα μας;  

9 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποια OS χρησιμοποιείτε στην αρχή της 2ης δεκαετίας του αιώνα μας;

    • Windows 7
      247
    • Windows Vista
      33
    • Windows XP
      117
    • Άλλη έκδοση Windows
      2
    • Ubuntu
      154
    • Άλλη έκδοση Linux (πείτε ποια)
      85
    • MacOSX
      103
    • Άλλο OS (πείτε ποιο)
      8
    • Αν επιλέξατε Windows, είναι τουλάχιστον μία κόπια που χρησιμοποιείτε «σπασμένη»; (επιλέξτε αν ναι)
      95
    • Αν επιλέξατε MacOSX, είναι τουλάχιστον μία κόπια που χρησιμοποιείτε «σπασμένη»; (επιλέξτε αν ναι)
      12
    • Αν επιλέξατε «Άλλο OS», είναι τουλάχιστον μία κόπια που χρησιμοποιείτε «σπασμένη»; (επιλέξτε αν ναι)
      1


Προτεινόμενες αναρτήσεις

το πρόβλημα αυτο θα μπορουσε να λυθει εμφανίζοντας τα ονόματα των χρηστών. Ετσι θα μπορουν να μετρηθουν οι διπλοψηφίες

και :

 

Για ποιο λόγο δεν εμφανίζονται τα ονόματα; είναι ταμπού το λειτουργικό ; (και γιατι δεν ειναι ο περιηγητής πχ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 310
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Εξακολουθώ να μην αντιλαμβάνομαι τη γκάφα. Δε θα ήταν εξίσου γκάφα να ρωτούσαμε ποιο είναι το "κύριο OS" ? Ποιο κύριο OS και πράσινα άλογα? Εγώ που έχω 4 μηχανήματα και 4 λειτουργικά , τα οποία χρησιμοποιώ εξίσου τι θα απαντούσα? Ο άλλος που έχει netbook με linux και το δουλεύει on-the-go δηλαδή το 25% της μέρας του και στο desktop έχει 7 για να παίζει παιχνίδια και στο laptop έχει XP, τι θα απαντούσε? Δεν υπάρχει "κύριο OS" για μια μεγάλη μερίδα χρηστών.

 

Δεν είναι το μόνο meaningful συμπέρασμα μια πίτα που να λέει τόσο τοις εκατό win, τόσο τοις εκατό linux κτλ. Είναι απλά λάθος imo.

 

Γιατί δεν προκύπτουν meaningful συμπεράσματα από το τρέχον Poll? 1/2 δουλεύει 7άρια. 1/4 δουλεύει XP. 1/3 δουλεύει Linux. 1/5 δουλεύει MAC OS και άλλα πολλά τα οποία θα καταγράψω στο τέλος του poll, κάνοντας ταυτόχρονα και μια προσπάθεια ερμηνείας των δεδομένων.

 

---------- Προσθήκη στις 21:28 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 21:21 ----------

 

Για τα ποσοστά, πχ τώρα λέει 314 ψήφους σύνολο, 93 Ubuntu και 59 άλλη έκδοση Linux. Πώς στο καλό μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα πόσο ποσοστό των συμμετεχόντων έχει τουλάχιστον μία διανομή Linux (δηλαδή τη διείσδυση που είπαμε και νωρίτερα)? Μπορεί να είναι από ((93)*100/314)=29,6% εως ((93+59)*100/314)=48,4% κι αυτό στο απλό ζητούμενο που έθεσα...

 

Βγαίνει το συμπέρασμα ότι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 93/314 =~ 30% χρησιμοποιούν μια διανομή linux. Ναι, το ακριβές ποσοστό δεν μπορούμε να το γνωρίζουμε. Ξαναλέω ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΑΠΟ ΕΝΑ POLL ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΚΑΘΕ ΠΙΘΑΝΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΙΘΑΝΟ ΕΡΩΤΗΜΑ. Παραπάνω γράφω μια σειρά από απαντήσεις που παίρνουμε από το Poll

 

---------- Προσθήκη στις 21:28 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 21:28 ----------

 

Για ποιο λόγο δεν εμφανίζονται τα ονόματα; είναι ταμπού το λειτουργικό ; (και γιατι δεν ειναι ο περιηγητής πχ)

 

Για να μπορούν να απαντήσουν "χωρίς φόβο" όσοι χρησιμοποιούν πειρατικό OS

 

---------- Προσθήκη στις 21:30 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 21:28 ----------

 

το πρόβλημα είναι:

 

τι κάνουμε τώρα που είμαστε πάνω απο 1% ?

 

ιδού η απορία !

 

Όντως τεράστιο το πρόβλημα...

 

Τουλάχιστον θα έχω ένα Link να δίνω σε κάθε έναν που σε μελλοντικές συζητήσεις θα μου πετάει τη γνωστή καραμέλα :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιο λόγο δεν εμφανίζονται τα ονόματα; είναι ταμπού το λειτουργικό ; (και γιατι δεν ειναι ο περιηγητής πχ)

 

Για να μην αποθαρρυνθούν από το να ψηφίσουν όσοι πιθανόν να έτρωγαν κόλλημα με την επιλογή περί πειρατικής κόπιας, δίνοντας αβάντα στο υποσύνολο των χρηστών με νόμιμες μόνο κόπιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην αποθαρρυνθούν από το να ψηφίσουν όσοι πιθανόν να έτρωγαν κόλλημα με την επιλογή περί πειρατικής κόπιας, δίνοντας αβάντα στο υποσύνολο των χρηστών με νόμιμες μόνο κόπιες.

 

ωπς εχεις δικιο δεν μου πέρασε απο το μυαλο γι αυτη την περιπτωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν προκύπτουν meaningful συμπεράσματα από το τρέχον Poll? 1/2 δουλεύει 7άρια. 1/4 δουλεύει XP. 1/3 δουλεύει Linux. 1/5 δουλεύει MAC OS (...)

Έχεις ένα πρόβλημα με τα Μαθηματικά. :-)

 

Σε πρώτη φάση, για να είμαστε ακριβείς, αντικατέστησε το "δουλεύει" με το "έχει (και)". Μετά το "έχει (και)" μπορούμε να πούμε πως αυτή τη στιγμή (315)

το 49.21% έχει (και) Windows 7

το 5.71% έχει (και) Windows Vista

το 27.62% έχει (και) Windows XP

το 0.32% έχει (και) άλλη έκδοση Windows

το 29.84% έχει (και) Ubuntu

το 18.73% έχει (και) άλλη έκδοση Linux

το 21.90% έχει (και) MacOSX

το 1.59% έχει (και) άλλο OS

 

Τώρα για το πόσοι έχουν τουλάχιστον μία εγκατάσταση Windows ή Linux αυτό ΔΕΝ μπορούμε να το γνωρίζουμε ακριβώς, παρά μόνο με όρια:

- από ((93)*100/315)=29,8% εως ((94+59)*100/314)=48,5% έχουν τουλάχιστον μία εγκατάσταση Linux

- από ((155)*100/315)=49,2% εως ((155+18+87+1)*100/314)=82,8% έχουν τουλάχιστον μία εγκατάσταση Windows

 

Αυτό λένε τα Μαθηματικά.

 

Υ.Γ. ΟΚ δέχομαι πάντως πως βγαίνουν κάποια συμπεράσματα, πχ με τα παραπάνω τουλάχιστον 17,8% των εγγεγραμμένων στο insomnia που ψήφισαν ΔΕΝ χρησιμοποιεί καθόλου Windows!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ. ΟΚ δέχομαι πάντως πως βγαίνουν κάποια συμπεράσματα, πχ με τα παραπάνω τουλάχιστον 17,8% των εγγεγραμμένων στο insomnia που ψήφισαν ΔΕΝ χρησιμοποιεί καθόλου Windows!

 

:rolleyes:

αυτό πως βγαίνει; τι δεν βλέπω/κατάλαβα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:rolleyes:

αυτό πως βγαίνει; τι δεν βλέπω/κατάλαβα ;

 

- από ((155)*100/315)=49,2% εως ((155+18+87+1)*100/314)=82,8% έχουν τουλάχιστον μία εγκατάσταση Windows

 

100 - 82.8 = 17.8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ parsifal, ξέχασα να το σημειώσω πώς βγαίνει.

 

Ομολογώ πάντως πως ούτε εγώ το περίμενα, έστω και για το insomnia και μάλιστα τώρα που οι ψήφοι είναι αρθροιστικές και βγαίνει με όρια, δε θα περίμενα ποτέ να είναι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 17,8%... (κι αφού είναι τουλάχιστον, ε, προφανώς είναι και λιγάκι ακόμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις ένα πρόβλημα με τα Μαθηματικά.

 

Ποιο είναι αυτό για να το διορθώσω?

 

Σε πρώτη φάση, για να είμαστε ακριβείς, αντικατέστησε το "δουλεύει" με το "έχει (και)".

 

Δεν έγραψα "δουλεύει μόνο". Αυτό είναι το πρόβλημά μου?

 

το 49.21% έχει (και) Windows 7

 

το ~1/2 που έγραψα πιο πάνω

 

το 27.62% έχει (και) Windows XP

 

το ~1/4 που έγραψα πιο πάνω

 

το 29.84% έχει (και) Ubuntu

 

το ~1/3 που έγραψα πιο πάνω (λαμβάνοντας υπόψη και τουλάχιστον ένα μικρό ποσοστό από την επιλογή "άλλη έκδοση linux)

 

το 21.90% έχει (και) MacOSX

 

το ~1/5 που έγραψα πιο πάνω

 

Ποιος αριθμός που χρησιμοποίησα είναι λάθος? Από πού προκύπτει το πρόβλημά μου με τα μαθηματικά? Εσύ δεν έγραφες ότι το poll είναι για τα πανηγύρια? Γιατί το αποδελτιώνεις τώρα?

 

Τώρα για το πόσοι έχουν τουλάχιστον μία εγκατάσταση Windows ή Linux αυτό ΔΕΝ μπορούμε να το γνωρίζουμε ακριβώς, παρά μόνο με όρια:

- από ((93)*100/315)=29,8% εως ((94+59)*100/314)=48,5% έχουν τουλάχιστον μία εγκατάσταση Linux

- από ((155)*100/315)=49,2% εως ((155+18+87+1)*100/314)=82,8% έχουν τουλάχιστον μία εγκατάσταση Windows

 

Δεν έγραψα πιο πάνω για τα min όρια? To πρόβλημά μου στα μαθηματικά είναι επειδή έκανα στρογγυλοποιήσεις ?

 

Αυτό λένε τα Μαθηματικά.

 

Έχω γράψει κάτι διαφορετικό ;

 

Υ.Γ. ΟΚ δέχομαι πάντως πως βγαίνουν κάποια συμπεράσματα,

Αυτό λέω και εγώ από την αρχή. Υποστήριξα μήπως ότι το Poll αυτό είναι η απάντηση σε όλα τα ερωτήματα?

 

ΈΧω γράψει ότι όταν έρθει η ώρα θα επιχειρήσω μια αναλυτική αποδελτίωση και μια ερμηνεία.

 

Περιμένω να μου πεις από πού προκύπτει το μαθηματικό μου πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγχωρέστε μου την παρεμβολή:o, αλλά πρόκειται για την αγαπημένη μου εφαρμογή:

 

gimp vs photoshop

1) Κανε μια εικονα, και ενα νεο layer, πχ κειμενο, πανω σε αυτη εστω "Μητσος". Βαλε σε αυτο ενα εφε, πχ σκια. Η σκια θα γινει σε νεο layer στο gimp, και φυσικα δεν εχει καμια σχεση με το αρχικο, απλα θα λεει και αυτη "Μητσος". Αν αλλαξω το κειμενο και γραψω "Δημητρης", η σκια θα λεει ακομα "Μητσος" και πρεπει να ξαναγινει. Στο photoshop η σκια μενει δεμενη με το κειμενο και αλλαζει κανονικα.

 

Αυτο το απλο πραγματακι υπαρχει στο photoshop τουλαχιστον απο την εκδοση 7 που ασχολουμαι εγω, εποχης 2004, και λεγεται layer properties. Εδω και 5 χρονια κανεις δεν το σκεφτηκε?!

 

2) Merge αρχειων jpg σε ενα pdf. Εστω οτι εχεις 50 εικονες σε ενα φακελο και θελεις αυτες να γινουν σε ενα αρχειο pdf. Στο photoshop ειναι απλα ενα export και παιρνει 1-2 λεπτα για αυτο τον ογκο φωτογραφιων. Στο linux (δεν ξερω αν γινεται στο gimp) γινεται με "cat *.jpg > photos.pdf", παιρνει πανω απο 15 λεπτα και στελνει τη χρηση μνημης και επεξεργαστη στα ουρανια!

 

3) Εργαλεια που κανουν content aware fill κλπ ειναι οπως ειπα και πριν εξωγηινα για το gimp.

 

4) Με τα μισα παρελκομενα του gimp να θελουν την python για να δουλεψουν, το απλο και χρησιμο gimp γινεται βαρυ.

 

Δεν εχω photoshop μπροστα μου να σου βρω και αλλα. Γενικα, το gimp μονο με το photoshop elements μπορει να συγκριθει, επειδη αυτο ειναι κομμενο απο ολες τις πλευρες.

 

μόλις διάβασα για τη φιλοσοφία του Unix και έχω την εντύπωση ότι το gimp ακολουθεί την αρχή: Worse is better.

Δηλαδή χάνει σε user conveniences μπροστά στο photoshop επειδή δίνει έμφαση στην απλότητα της υλοποίησης: η "λυτή" σκιά υλοποιείται απλούστερα από τη "δεμένη" κτλ.

 

On topic: δηλώνω ευχάριστα ξαφνιασμένος από το πλήθος των insomniacs που επιλέγουν να χρησιμοποιούν αποκλειστικά GNU/Linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On topic: δηλώνω ευχάριστα ξαφνιασμένος από το πλήθος των insomniacs που επιλέγουν να χρησιμοποιούν αποκλειστικά GNU/Linux.

 

Αυτό δεν προκύπτει από το poll. Εκτός αν εννοείς τα posts που διάβασες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

linuxovios να σου πω απλά πως όσο έγραφα εγώ το δικό μου post εσύ στο μεταξύ έστελνες απανωτά μηνύματα διευκρινίζοντας κι εσύ αυτή τη φορά τη λέξη "τουλάχιστον" (που συγχωνεύτηκαν στο #182) που μόλις τυχαίνει να αντικρύσω (αν δεν κάνεις refresh δεν αλλάζει η σελίδα όταν κάνεις "Γρήγορη Απάντηση"). :-)

 

Από εκεί και πέρα, δεν είπα πως έκανες λάθος σε όλα τα νούμερα, αλλά το "δουλεύει τάδε" ΔΕΝ είναι συνώνυμο του "έχει (και)" και αφορά διαφορετική διατύπωση poll. Δεν ξέρουμε καθόλου ποιός δουλεύει τί, μπορεί απλά να τα κατέχει αριθμητικά, είναι λάθος λέξη. Σχετικά με τα Μαθηματικά το λάθος είναι που εως την ώρα εκείνη που διάβαζα επέμενες πχ 1/3 σε Linux, ενώ κυμαίνόταν από 1/3 εως 1/2 και ομοίως στα Windows κυμαίνεται, δεν είναι απόλυτο άρα δεν μπορούμε να το γνωρίζουμε (δεν το είχες διευκρινήσει μέχρι πριν τα απανωτά του #184, αλλιώς δε θα έγραφα το πρώτο σχόλιό μου).

 

cool B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...