Προς το περιεχόμενο

Ποια OS χρησιμοποιείτε στην αρχή της 2ης δεκαετίας του αιώνα μας;


parsifal

Ποια OS χρησιμοποιείτε στην αρχή της 2ης δεκαετίας του αιώνα μας;  

9 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποια OS χρησιμοποιείτε στην αρχή της 2ης δεκαετίας του αιώνα μας;

    • Windows 7
      247
    • Windows Vista
      33
    • Windows XP
      117
    • Άλλη έκδοση Windows
      2
    • Ubuntu
      154
    • Άλλη έκδοση Linux (πείτε ποια)
      85
    • MacOSX
      103
    • Άλλο OS (πείτε ποιο)
      8
    • Αν επιλέξατε Windows, είναι τουλάχιστον μία κόπια που χρησιμοποιείτε «σπασμένη»; (επιλέξτε αν ναι)
      95
    • Αν επιλέξατε MacOSX, είναι τουλάχιστον μία κόπια που χρησιμοποιείτε «σπασμένη»; (επιλέξτε αν ναι)
      12
    • Αν επιλέξατε «Άλλο OS», είναι τουλάχιστον μία κόπια που χρησιμοποιείτε «σπασμένη»; (επιλέξτε αν ναι)
      1


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εντάξει και ο άλλος που χρησιμοποιεί σε 5 pc xp, μία ψήφο θα ρίξει.

 

δεν είναι ακριβώς έτσι

 

αλλά μην τα θέλουμε και όλα δικά μας ! :mrgreen:

 

 

 

περιμένω απάντηση από τον φίλο parsifal :-)

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 310
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

αν τρέχω 98 xp 7 k vista σε διαφορετικά μηχανήματα

μπορώ να πατήσω 4 κουτάκια ;

 

 

αν τρέχω puppy gentoo debian k mandriva σε διαφορετικά μηχανήματα

μπορώ να πατήσω 4 κουτάκια ;

 

ευχαριστώ

 

ΝΑΙ ΝΑΙ

ΝΑΙ ΟΧΙ

ΟΧΙ ΝΑΙ

ΟΧΙ ΟΧΙ

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν τρέχω 98 xp 7 k vista σε διαφορετικά μηχανήματα

μπορώ να πατήσω 4 κουτάκια ;

 

 

αν τρέχω puppy gentoo debian k mandriva σε διαφορετικά μηχανήματα

μπορώ να πατήσω 4 κουτάκια ;

 

ευχαριστώ

 

ΝΑΙ ΝΑΙ

ΝΑΙ ΟΧΙ

ΟΧΙ ΝΑΙ

ΟΧΙ ΟΧΙ

.

 

Όχι γιατί εμένα που ξεκίνησα το poll δε με ενδιέφεραν τα ποσοστά χρήσης των διανομών, αλλά τα ποσοστά χρήσης του linux γενικά. Αν σε ενδιαφέρουν τα ποσοστά χρήσης των διανομών, μπορείς σε συνεργασία με κάποιον mod να ξεκινήσεις το δικό σου poll. Από το τρέχον poll προκύπτει ότι 1/3 insomniacs τρέχουν μία τουλάχιστον διανομή linux και ότι το ubuntu συγκεντρώνει μεγάλύτερο ποσοστό χρήσης από όλες τις άλλες διανομές μαζί.

 

Έχει ένα σοβαρό δίκιο αυτός...

 

Ποιο ακριβώς είναι αυτό? Αδυνατώ να το βρω.

 

(για να μην πω πως έτσι που το θέτει ο gtroza είναι για τα πανηγύρια το pol

 

Το poll δεν πρόκειται να δώσει απαντήσεις στις αναζητήσεις του καθενός (αλίμονο 1 poll είναι ) , αλλά στις δικές μου αναζητήσεις. Ο καθένας μπορεί να ξεκινήσει το δικό του για να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα, ανάλογα με το τι ψάχνει να βρει

 

 

Επιπλέον gtroza, φαντάζομαι ότι καταλαβαίνεις ότι είναι αδύνατο να μπουν όλες οι διανομές linux σε ένα Poll. Και αν με ρωτήσεις γιατί "το ubuntu ξεχωριστά", η απάντηση είναι γιατί αυτή τη στιγμή είναι η δημοφιλέστερη διανομή , όπως άλλωστε αποδεικνύεται και από τα αποτελέσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Ναι

2. Όχι

 

Αλλά γιατί είναι αυτό πρόβλημα; Πες μου αγαπητέ gtroza ότι δεν ανήκεις κι εσύ στην κλίκα των Ουμπουντο-γκρινιαραίων! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σεις, σου λέει ο άνθρωπος, εγώ έχω 3 διαφορετικές διανομές Linux σε 3 υπολογιστές και βάζω ένα κουτάκι - μία ψήφο. Ο άλλος έχει τρεις διαφορετικές εκδόσεις Windows σε 3 υπολογιστές και βάζει τρία κουτάκια - μία ψήφο. Ε, δεν είναι προφανές πως είναι άκυρο?

 

Τώρα αν το poll καλύπτει τις αναζητήσεις του linuxovious, ΟΚ, πάσο. Δεν ήξερα πάντως πως ένα poll που αναρτάται σε ένα forum καλύπτει τις αναζητήσεις ενός ατόμου για να βγάλει με άγνωστη και ακατανόητη (σε εμένα το χαζό τουλάχιστον) λογική προσωπικά συμπεράσματα. Νομίζω πως όποιος θέλει κάτι τέτοιο, καλύτερα να το βάζει σε ένα προσωπικό του site. Εγώ μλκς δεν ξαναψηφίζω (κι αν είχα από την αρχή καταλάβει πως δεν αναφέρεται σε 1 κύριο λειτουργικό, αλλά όπως να 'ναι, ούτε τώρα θα είχα ψηφίσει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά γιατί είναι αυτό πρόβλημα; Πες μου αγαπητέ gtroza ότι δεν ανήκεις κι εσύ στην κλίκα των Ουμπουντο-γκρινιαραίων!

 

αγαπητέ φίλε parsifal

 

"ξέρω του marketing τα κόλπα και τα χούγια

που μετατρέπει τις πατάτες σε αγκούρια "

 

Τζιμάκος

 

όπως είναι εμφανές

τα παράθυρα μπαίνουν στη μέτρηση με αβάντα

 

"επιστημονική" είναι η διαμαρτυρία :mrgreen:

 

χρησιμοποιώ puppy linux, δαγκωτό !

δεν εννοώ ότι υπάρχει πρόθεση

με τίποτα

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σεις, σου λέει ο άνθρωπος, εγώ έχω 3 διαφορετικές διανομές Linux και βάζω μία ψήφο. Ο άλλος έχει τρεις διαφορετικές εκδόσεις Windows και βάζει τρεις ψήφους. Ε, δεν είναι προφανές πως είναι άκυρο?

 

Όχι δεν είναι άκυρο, διότι τα αποτελέσματα δεν είναι μία πίτα 100% οπότε 3 ψήφοι θα δώσουν μεγαλύτερο ποσοστό win σε σχέση με 1 ψήφο που θα δώσει λιγότερο ποσοστό linux. 100 διανομές να χρησιμοποιείς, βάζεις 1 ψήφο και αυτή προσμετράται στο ποσοστό των χρηστών που δουλεύουν linux, το οποίο atm είναι πάνω από 30%. Το ξαναλέω, κοιτάμε τι ποσοστό χρηστών δουλεύει linux / win / mac. Τα πράγματα είναι εξαιρετικά πολύπλοκα βέβαια, διότι οι περισσότεροι έχουν άνω του ενός μηχανήματα και δουλεύουν άνω του ενός os

 

αγαπητέ φίλε parsifal

 

"ξέρω του marketing τα κόλπα και τα χούγια

που μετατρέπει τις πατάτες σε αγκούρια "

 

Τζιμάκος

 

όπως είναι εμφανές

τα παράθυρα μπαίνουν στη μέτρηση με αβάντα

 

"επιστημονική" είναι η διαμαρτυρία

 

χρησιμοποιώ puppy linux, δαγκωτό !

 

ρε συ εγώ ο linuxovios έκανα το poll. Σιγά μη θέλω να αβαντάρω τα win. Απλά και ρεαλιστικά αυτή τη στιγμή βλέπεις ότι τα XP και τα 7άρια έχουν μεγάλα ποσοστά χρήσης. Ποια αβάντα? Εδώ προκύπτει ότι το 1/3 των insomniacs δουλεύει linux, πάμε για παγκόσμιο ρεκόρ. Δεν ξανάγιναν τέτοια νούμερα λέμε :-) . Το ubuntu είναι 2ο OS σε σειρά προτίμησης στους δίσκους των insomniacs....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Windows 7 χρησιμοποιω απο τις beta ακομα εκδοσεις του καλοκαιριου,το κατα την αποψη μου κορυφαιο λειτουργικο που εχει αναπτυξει η microsoft...Ευτυχως δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα μεχρι στιγμης...σταθεροτατο,ελαφρυ και με ενα aero theme που τα σπαει...συγκρινοντας το με τα vista που ειχα παλαιοτερα ειναι η μερα με τη νυχτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά, επισημάνθηκε ήδη πιο πάνω ότι δε μπορούν να βγουν meaningful συμπεράσματα έτσι όπως είναι διατυπωμένες οι επιλογές. Ναι, για να αποκλεισθεί η «αδικία» που προκαλείται από τα επικαλυπτόμενα υποσύνολα «Χρήστης Win7», «Χρήστης Vista» κλπ. θα έπρεπε είτε να μπουν όλα σε μία επιλογή «Χρήστης Windows» (το αυτό και για Linux διανομές) είτε να μην υπήρχε δυνατότητα πολλαπλής επιλογής και η ερώτηση να ήταν «Ποιο είναι το κύριο Λ/Σ που χρησιμοποιείτε» (όπως είχε γίνει στα polls των browsers).

 

Ναι, δέχομαι ότι ήταν γκάφα μου που δεν το πρόσεξα όταν έλαβα το p.m. από τον linuxovio που ζητούσε το poll, αλλά αφού το έκανα submit. "Married with children", ένα μυαλό έχουμε! :-D Γιατί νομίζετε ότι επέμενα και στην κατ' ιδίαν συνομιλία μου μαζί του σε pre-poll thread; Θα το είχαμε αποφύγει αυτό τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά, επισημάνθηκε ήδη πιο πάνω ότι δε μπορούν να βγουν meaningful συμπεράσματα έτσι όπως είναι διατυπωμένες οι επιλογές. Ναι, για να αποκλεισθεί η «αδικία» που προκαλείται από τα επικαλυπτόμενα υποσύνολα «Χρήστης Win7», «Χρήστης Vista» κλπ. θα έπρεπε είτε να μπουν όλα σε μία επιλογή «Χρήστης Windows» είτε να μην υπήρχε δυνατότητα πολλαπλής επιλογής και η ερώτηση να ήταν «Ποιο είναι το κύριο Λ/Σ που χρησιμοποιείτε».

 

Ναι, δέχομαι ότι ήταν γκάφα μου που δεν το πρόσεξα όταν έλαβα το p.m. από τον linuxovio που ζητούσε το poll, αλλά αφού το έκανα submit. Ένα μυαλό έχουμε! Γιατί νομίζετε ότι επέμενα και στην κατ' ιδίαν συνομιλία μου μαζί του σε pre-poll thread; Θα το είχαμε αποφύγει αυτό τώρα...

 

parsi σ' αγαπάμε !

 

.

 

---------- Προσθήκη στις 21:13 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 21:06 ----------

 

το πρόβλημα είναι:

 

τι κάνουμε τώρα που είμαστε πάνω απο 1% ?

 

ιδού η απορία !

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν είναι άκυρο, διότι τα αποτελέσματα δεν είναι μία πίτα 100% οπότε 3 ψήφοι θα δώσουν μεγαλύτερο ποσοστό win σε σχέση με 1 ψήφο που θα δώσει λιγότερο ποσοστό linux. 100 διανομές να χρησιμοποιείς, βάζεις 1 ψήφο και αυτή προσμετράται στο ποσοστό των χρηστών που δουλεύουν linux, το οποίο atm είναι πάνω από 30%. Το ξαναλέω, κοιτάμε τι ποσοστό χρηστών δουλεύει linux / win / mac.

Δε βγαίνουν συμπεράσματα για ποσοστά και ακριβώς επειδή το poll δεν είναι ποσοστιαίο αλλά αρθροιστικό και μάλιστα ευνοεί συγκεκριμένη κατεύθυνση (τα Windows) εκεί έγκειται και η επιπλέον πατάτα που αναφέρει ο gtroza.

 

Για τα ποσοστά, πχ τώρα λέει 314 ψήφους σύνολο, 93 Ubuntu και 59 άλλη έκδοση Linux. Πώς στο καλό μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα πόσο ποσοστό των συμμετεχόντων έχει τουλάχιστον μία διανομή Linux (δηλαδή τη διείσδυση που είπαμε και νωρίτερα)? Μπορεί να είναι από ((93)*100/314)=29,6% εως ((93+59)*100/314)=48,4% κι αυτό στο απλό ζητούμενο που έθεσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...