Προς το περιεχόμενο

Ποια OS χρησιμοποιείτε στην αρχή της 2ης δεκαετίας του αιώνα μας;


parsifal

Ποια OS χρησιμοποιείτε στην αρχή της 2ης δεκαετίας του αιώνα μας;  

9 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποια OS χρησιμοποιείτε στην αρχή της 2ης δεκαετίας του αιώνα μας;

    • Windows 7
      247
    • Windows Vista
      33
    • Windows XP
      117
    • Άλλη έκδοση Windows
      2
    • Ubuntu
      154
    • Άλλη έκδοση Linux (πείτε ποια)
      85
    • MacOSX
      103
    • Άλλο OS (πείτε ποιο)
      8
    • Αν επιλέξατε Windows, είναι τουλάχιστον μία κόπια που χρησιμοποιείτε «σπασμένη»; (επιλέξτε αν ναι)
      95
    • Αν επιλέξατε MacOSX, είναι τουλάχιστον μία κόπια που χρησιμοποιείτε «σπασμένη»; (επιλέξτε αν ναι)
      12
    • Αν επιλέξατε «Άλλο OS», είναι τουλάχιστον μία κόπια που χρησιμοποιείτε «σπασμένη»; (επιλέξτε αν ναι)
      1


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 310
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Αυτό ειναι το πιο εντυπωσιακο έχω ακούσει εδώ και πολύ καιρο εδω μέσα!! :-D :-D

Solaris??? γιατι????? πραγματικά έχω απορία!!!

 

Τα έχω και εγώ σε virtual, αλλά μονο για κάποιες ειδικές εργασίες πανεπιστημίου...

So?

 

για τον ίδιο λόγο ίσως

 

[...]

.

 

 

Διότι δουλεύω σε cluster και επειδή χρειάζεται να διαχειρίζομαι διαφορετικούς servers, σε ένα υπολογιστικό κέντρο που έχει στηθεί όλο πάνω σε sun υποσυστήματα με sparc επεξεργαστές, έστω κι αν αρχίσαμε σχετικά πρόσφατα να χρησιμοποιούμε xerox και opteron.

 

υ.γ. έχω και μηχάνημα με win xp, αλλά δεν το ανέφερα διότι το έχω ήδη επιλέξει στην ψηφοφορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα αποτελέσματα ρίχνουν γραθια στο κατεστημένο,κανένας δεν χρησιμοποιεί πειρατικό Linux.

 

Env όλοι έχουν φοιτητικά Windows 7 ή τα αγόρασαν μιας και απο ότι φαίνεται κανένα laptop δεν έχει μείνει με vista που έρχονταν αναγκαστικά,μετά οι 7 νάνοι αφήσαν την Χιονάτη να ζήσει με τον πρίγκηπα του παραμυθένιου κάστρου παίζοντας CS στα γνήσια Windows 7 που τους προμήθευσε το Κοκκινοσκουφίτσα shop σε ειδική προσφορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα αποτελέσματα ρίχνουν γραθια στο κατεστημένο,κανένας δεν χρησιμοποιεί πειρατικό Linux.

 

υπάρχουν κάποιοι που ερχόμενοι από τα windows μπερδεύουν το ελεύθερο με το τζάμπα εγκατέστησαν χωρίς να την έχουν αγοράσει την Mandriva Linux Powerpack που πουλάει η Mandriva για να επιβιώσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχουν κάποιοι που ερχόμενοι από τα windows μπερδεύουν το ελεύθερο με το τζάμπα εγκατέστησαν χωρίς να την έχουν αγοράσει την Mandriva Linux Powerpack που πουλάει η Mandriva για να επιβιώσει

 

Από την εμπειρία μου, όσοι εγκατέστησαν το mandriva powerpack το έκαναν μόνο και μόνο επειδή είναι trendy και το βρήκαν σε ένα σούπερ warezάδικο και το έσβησαν σε λιγότερο από 3 μέρες ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχουν κάποιοι που ερχόμενοι από τα windows μπερδεύουν το ελεύθερο με το τζάμπα εγκατέστησαν χωρίς να την έχουν αγοράσει την Mandriva Linux Powerpack που πουλάει η Mandriva για να επιβιώσει

Να ρωτήσω, για να κάνεις update τα Mandriva, πρέπει να πληρώνεις συνδρομή ή μου φαίνεται? :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mandriva 2010.0 + Ubuntu 9.10 και σε ένα partition υπάρχουν και τα Win XP για 2-3 συγκεκριμένες δουλειές....

 

( Τα win πάντα αγορασμένα απο το περίπτερο της γειτονιάς.... ) :P :P :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω, για να κάνεις update τα Mandriva, πρέπει να πληρώνεις συνδρομή ή μου φαίνεται? :rolleyes:

 

οχι κάνεις update κανονικά ελεύθερα

απλώς στην powerpack έχει κάποιες εφαρμογές κλειστού τύπου και για να τις ενημερώσεις πρέπει να έχεις κλειδί (restricted)

ftp://ftp.free.fr/mirrors/ftp.mandriva.com/MandrivaLinux/official/2010.0/i586/media/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχουν κάποιοι που ερχόμενοι από τα windows μπερδεύουν το ελεύθερο με το τζάμπα εγκατέστησαν χωρίς να την έχουν αγοράσει την Mandriva Linux Powerpack που πουλάει η Mandriva για να επιβιώσει

 

 

Είναι απλά τραγικό imo να γίνεται κάτι τέτοιο όταν κυκλοφορούν ελεύθερα (as in speech and as in beer) δεκάδες διανομές. Μόνο σε άγνοια του χρήστη μπορεί να οφείλεται κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι απλά τραγικό imo να γίνεται κάτι τέτοιο όταν κυκλοφορούν ελεύθερα (as in speech and as in beer) δεκάδες διανομές. Μόνο σε άγνοια του χρήστη μπορεί να οφείλεται κάτι τέτοιο.

 

Δεν ειναι ετσι. Η Mandriva διανεμει και εμπορικη και ελευθερη διανομη. Η εμπορικη παρεχει μια αδεια cedega, και ιδιοκτητα προγραμματα drivers κλπ και τεχνικη υποστηριξη.

Ο χρηστης που αγοραζει μια powerpack λες να μην γνωρίζει; Πολλοι μαλιστα λενε οτι εχουν την free και αγορασαν την powerpack για να στηριξουν την εταιρεια.

 

Για να καταλαβει κανεις καλυτερα τις <διαφορες> Mandriva και Ubuntu, δειτε αυτο το βίνετο : http://www.mandrivalinux.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=62:-anne-nicolas-intellin-tv&catid=47:mandriva&Itemid=18

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την εμπειρία μου, όσοι εγκατέστησαν το mandriva powerpack το έκαναν μόνο και μόνο επειδή είναι trendy και το βρήκαν σε ένα σούπερ warezάδικο και το έσβησαν σε λιγότερο από 3 μέρες ;)

 

έχεις δίκιο απλώς κουβαλούσαν τη νοοτροπία των windows

 

Είναι απλά τραγικό imo να γίνεται κάτι τέτοιο όταν κυκλοφορούν ελεύθερα (as in speech and as in beer) δεκάδες διανομές. Μόνο σε άγνοια του χρήστη μπορεί να οφείλεται κάτι τέτοιο.

 

η Mandriva δίνει ελεύθερες εκδόσεις One,Free

http://www.mandrivalinux.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=130&Itemid=61

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι απλά τραγικό imo να γίνεται κάτι τέτοιο όταν κυκλοφορούν ελεύθερα (as in speech and as in beer) δεκάδες διανομές. Μόνο σε άγνοια του χρήστη μπορεί να οφείλεται κάτι τέτοιο.

Εντάξει, υποτίθεται πως είσαι Mandriva fan και γουστάρεις τη φιλοσοφία και τα ψιλολόγια τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...