Προς το περιεχόμενο

Ποια OS χρησιμοποιείτε στην αρχή της 2ης δεκαετίας του αιώνα μας;


parsifal

Ποια OS χρησιμοποιείτε στην αρχή της 2ης δεκαετίας του αιώνα μας;  

9 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποια OS χρησιμοποιείτε στην αρχή της 2ης δεκαετίας του αιώνα μας;

    • Windows 7
      247
    • Windows Vista
      33
    • Windows XP
      117
    • Άλλη έκδοση Windows
      2
    • Ubuntu
      154
    • Άλλη έκδοση Linux (πείτε ποια)
      85
    • MacOSX
      103
    • Άλλο OS (πείτε ποιο)
      8
    • Αν επιλέξατε Windows, είναι τουλάχιστον μία κόπια που χρησιμοποιείτε «σπασμένη»; (επιλέξτε αν ναι)
      95
    • Αν επιλέξατε MacOSX, είναι τουλάχιστον μία κόπια που χρησιμοποιείτε «σπασμένη»; (επιλέξτε αν ναι)
      12
    • Αν επιλέξατε «Άλλο OS», είναι τουλάχιστον μία κόπια που χρησιμοποιείτε «σπασμένη»; (επιλέξτε αν ναι)
      1


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις διαπίστωσα ένα σημαντικό λάθος στη δημοσκόπηση. Το ποσοστό πειρατείας στα win είναι λάθος. (από την αρχή μου έκανε την εντύπωση το "μικρό" ποσοστό, αλλά τώρα βρήκα την εξήγηση)

 

π.χ. Αυτή τη στιγμή δείχνει ότι 50 στους 256 ψηφίσαντες χρησιμοποιούν τουλάχιστον μία κόπια win πειρατική. ~ 20%

 

ΔΕ δείχνει όμως το ποσοστό πειρατικών win στους χρήστες win, το οποίο προφανώς και είναι πολύ μεγαλύτερο από το 20%.

 

Πολύ πρόχειρα βέβαια, θα μπορούσαμε να αθροίσουμε τις ψήφους στα win 119+12+64+1 = 196 και επίσης πρόχειρα να πούμε ότι 50/196 = ~ 25% πειρατεία. (χωρίς να υπολογίζονται πόσες πειρατικές κόπιες έχει κάθε χρήστης)

 

Αντίθετα στο macOS είναι σαφές ότι έχουμε 8/61 = ~ 13% πειρατεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 310
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Να βγάλεις ποσοστό πειρατείας όπως είναι διατυπωμένες οι επιλογές, ξέχνα το. Ούτε με αθροίσεις, ούτε με αφαιρέσεις, ούτε με άλλα κόλπα. Γιατί, με την ίδια ευκολία που ισχυρίζεσαι αυτό:

 

ΔΕ δείχνει όμως το ποσοστό πειρατικών win στους χρήστες win, το οποίο προφανώς και είναι πολύ μεγαλύτερο από το 20%.

 

...θα μπορούσε κάποιος να σου απαντήσει ότι «εγώ ψήφισα μόνο μία φορά Windows XP, αλλά τρέχω x νόμιμες κόπιες», με x >= 2.

 

 

Τέτοια στατιστικά δε βγαίνουν με τα απλά polls που επιτρέπει το forum. Χρειάζεται κανονικό questionnaire.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τον χαμο που γινεται με τα λαπτοπ τα τελευταια λιγα χρονια δεν ειναι απιθανο. Επισης μπορει αρκετοι μα μην δηλωσαν οτι χρησιμοποιουν πειρατικες κοπιες.

 

8α επρεπε εξαρχης να ζητα πληθος υπολογιστων και τί τρεχει το καθενα. Τωρα ειναι αργα.. Αλλα και παλι νομιζω οτι θα βγουν καποια συμπερασματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8α επρεπε εξαρχης να ζητα πληθος υπολογιστων και τί τρεχει το καθενα.

 

Δε νομίζω ότι είναι δυνατό αυτό σε ένα poll σαν κι αυτά που υποστηρίζουν τα cms των forums.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω ότι είναι δυνατό αυτό σε ένα poll σαν κι αυτά που υποστηρίζουν τα cms των forums.

 

δε χανεις ποστ βλεπω!! :-D

οντως, δε γινεται με το παρον cms.

 

Ενα συμπερασμα που μπορει να βγει ειναι.. εφοσον windows,linux,osx πιανουν αθροιστικα καπου 150% μπορουμε να μπουμε (πολυ γενικευμενα) οτι το 50% των χρηστων που ψηφισαν χρησιμοποιουν παραπανω απο 1 λειτουργικο στην καθημερινοτητα τους! Συνεπως, η OSικη αφυπνιση ειναι γεγονος!

 

(παρολα αυτα πιστευω πως ψηφισαν κυριως οι πιο advanced/power users.. Αντε να ψηφιζουμε ολοι!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο laptop win7 και στο desktop & netbook winxp. αλλά.....

εδω και 2 εβδομαδες που μαθαίνω τ UBUNTU 9.10 τα τρεχω Dual Boot στ δυο τελευταία.

απλα τα σπανε!!!

σταματησα εντελως να μπαινω απο τα XP....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

solaris 10...

 

Αυτό ειναι το πιο εντυπωσιακο έχω ακούσει εδώ και πολύ καιρο εδω μέσα!! :-D :-D

Solaris??? γιατι????? πραγματικά έχω απορία!!!

 

Τα έχω και εγώ σε virtual, αλλά μονο για κάποιες ειδικές εργασίες πανεπιστημίου...

So?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τον ίδιο λόγο ίσως

 

parsifal ?

 

αν χρησιμοποιώ και τα 4 διαφορετικά win, μπορώ να ρίξω 4 ψήφους ;

 

αν χρησιμοποιώ τις 500 διανομές Linux, μπορώ να ρίξω 500 ψήφους ;

και πού ακριβώς γιατί δεν βρίσκω τα κουτάκια

 

:mrgreen:

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ολα εχει ο ...μπαξες !

 

Windows 7 original στο δικο μου pc και της δουλειας.

Windows 7 σπασμενα η μικρη κορη.

Windows XP σπασμενα ο γιος.

Windows vista original στο φορητο.

Mac original η μεγαλη κορη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...