Προς το περιεχόμενο

Προβλήματα μετά από προσθήκη κάρτας firewire


g1annis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτές τις μέρες απέκτησα έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο firewire. Είχα από παλιά μια καρτούλα με 3 εισόδους firewire και έτσι άνοιξα το pc και την τοποθέτησα. Συνέδεσα τον εξωτερικό δίσκο στην καρτούλα. Έκανα επανεκκίνηση και άρχισαν τα περίεργα:

 

αρχικά θόρυβος από το κουτί (κάτι σαν τσαφ)

μετά από κανα 10λεπτο, έκανε άλλο ένα τσαφ, τελευταίο, σταματήσανε οι περίεργοι ήχοι και κολλήσανε τα πάντα. Το mouse υπήρχε αλλά όλα στην οόνη ήταν παγωμένα

επανέφερα το σύστημα με απανεκκίνηση του xserver (το alt+ctrl+bspc έπιανε)

μετά την επαναφορά όλα καλά

 

λέω ας κάνω επανεκκίνηση να δούμε τι γίνεται

 

επανεκκινώ, και το pc δεν φορτώνει καν τον grub.

βάζω ηλ. σκούπα και ρουφάω όλη τη σκόνη από το κουτί και ξανασιγουρεύω τις συνδέσεις όλων των βυσμάτων

επανεκκινώ ξανά και φορτώνει αλλά κάνει να φορτώσει 2-3 λεπτά το GNOME session και όταν το φορτώνει δεν υπάρχει wallpaper. Δεν υπάρχει γιατί ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ MOUNT τον δεύτερο σκληρό δίσκο (pata, ο / είναι sata) από τον οποίο προέρχεται η φωτογραφία του wallpaper.

Επανεκκίνιση και εμφανίζει στην αρχή ένα μήνυμα "Error assuming ....κάτι .... Device not reachable" Παρ όλα αυτά, το σύστημα πάει μια χαρά και βλέπω όλες τις συσκευές :confused::confused::confused:

 

Τι μπορεί να φταίει;

 

Ερωτήσεις:

1) υπάρχει για linux διαγνωστικό εργαλείο για την υγεία του σκληρού δίσκου;

2) μιας και ο firewire εξωτερικός θα είναι μόνιμος, μήπως θα έπρεπε να τον καταχωρήσω στο fstab;

3) μπορείτε εσείς να φανταστείτε κάποιο λόγο για τη περίεργη συμπεριφορά του pc;

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για διαγνωστικο δες το smartmontools, αλλα επειδη ειναι σε firewire ισως να μην μπορει να σου δειξει πληροφοριες (δεν θα μπορει να τις παρει απο το σκληρο).

 

Ειμαι κατα 99% σιγουρος οτι δεν επαρκει το ρευμα που δινει το τροφοδοτικο για να σηκωσει και την firewire καρτα. Βγαλτη πριν γινει καμια πιο σοβαρη ζημια στον pata σκληρο και τα δεδομενα σου.

 

Αν εχει και ethernet, προτιμησε αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι κατα 99% σιγουρος οτι δεν επαρκει το ρευμα που δινει το τροφοδοτικο για να σηκωσει και την firewire καρτα.
Αχά!!! Αυτό είναι κάτι που πρέπει να εξετάσω. Το τροφοδοτικό είναι 400W αλλά είναι 3ετίας και μάρκα "μ' έκαψες".

 

Ωστόσο ο εξωτερικός, έχει ΔΙΚΗ ΤΟΥ τροφοδοσία από την μπρίζα.

 

Πάντως το έχω σε πολύ μικρές απαιτήσεις το PC. Τρέχει με ότι έχει on board. Να φανταστείς η Firewire είναι η ΜΟΝΑΔΙΚΗ PCI κάρτα που έχει πάνω! Και για να αποφύγω το ενδεχόμενο που λες, αν στο μέλλον βάλω καμια κάρτα γραφικών (που θα πάει τέρμα πάνω) την firewire την έβαλα στο τέρμα κάτω slot.

 

Το διαγωνστικό το ήθελα όχι για τον εξωτερικό, αλλά για τον pata. Έτρεξα το gsmartcontrol που είναι και γραφικό, και μου έβγαλε ότι ο δίσκος είναι ΟΚ.

 

1. Μήπως πρέπει να βάλω και τον εξωτερικό στο fstab?

2. Υπάρχει κάποιο εργαλείο για να δω αν επαρκεί το ρεύμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε ενα μεγαλυτερο τροφοδοτικο τοτε. Εχει τυχει σε παλιο pc, φιλου μου, να βαλει μια καρτα firewire, για την βιντεοκαμερα που χρησιμοποιουσε μια φορα το εξαμηνο.

 

Οταν ηθελε να κανει κατι που απαιτουσε ακομα και την παραμικρη επεξεργαστικη ισχυ, πχ να δει μια ταινια ή να γραψει ενα dvd, επεφτε το "ρελε" και κλειναν τα παντα.

 

Για να καταλαβεις για ποσο οριακα πραγματα μιλαμε, μολις εβαζα το ποντικι μου στη usb το συστημα παγωνε για λιγο, λες και τα ~50mA που τραβουσε ηταν πολλα. Απο τοτε πρεπει να του εχει μεινει κουσουρι του ποντικου μου και δεν πιανει καλα το διπλο κλικ.

 

Αν τον εχεις μονιμα συνδεδεμενο, βαλτον στο fstab, αλλα σιγουρεψεου οτι τη στιγμη που θα ξεκινησει η αναγνωση του fstab στην εκκινηση (= αφου παρει την ωρα απο το ρολοϊ του bios, αφου δει αν το filesystem θελει fsck κλπ), οτι ο σκληρος ειναι προσπελασιμος (οτι εχει "ξυπνήσει" το firewire).

 

Μου εχει τυχει παρομοια περιπτωση με usb σκληρο σε ntfs. Ενω δουλευε κανονικοτατα, δεν γινοτανε mount στην αρχη και επρεπε να το κανω με το χερι μετα.

Αφου εβρισα αυτον που ειχε τη φαϊνη ιδεα να τον κανει σε ntfs απο fat που ηταν οταν ειχε δεδομενα, περασα ολα τα δεδομενα του στον κανονικο σκληρο.

Οταν λεω "μην τον κανεις φορματ, απλα σβησε οτι εχει μεσα", κατι ξερω. Η απαντηση ηταν "βαριεμαι να τα σβηνω με το χερι". E, μετα εγινα ετσι > :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως να μη δώσει σημαντικά αποτελέσματα, αλλά τι βλέπεις όταν τρέχεις την εντολή dmesg?

Όλα αυτά τα προβλήματα μπορούν να προκληθούν και από μη σωστή υποστήριξη της κάρτας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι βλέπεις όταν τρέχεις την εντολή dmesg?
Είναι τόσο μεγάλο που δε χωράει όλο σε ένα τερματικό. Τι μπορώ να κάνω για να δώ όλες τις σειρές;

 

κάνε έναν οπτικό έλεγχο μήπως και έκαψες κανένα ολοκληρωμένο ή πυκνωτή.
Όλα μια χαρά φαίνονται... εκ πρώτης όψεως.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το τρέχεις σε Χ ; Μπορείς να σκρολάρεις προς τα επάνω, αλλιώς

dmesg |more

 

Εναλλακτικά dmesg >> a.out και μετά χρησιμοποιήσε οποιοδήποτε πρόγραμμα για να διαβάσεις το a.out

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...